Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce Zprávy z Prahy

Po stopách pražského světla s průvodcem

lampa

Pátrat po unikátních historických stožárech v ulicích města, sledovat postupné rozsvěcení památek přímo z Petřínské rozhledny nebo si vyzkoušet povolání lampáře. Nejen to mohou zažít Pražané během listopadu v rámci doprovodného programu k letošnímu 300. výročí zavedení prvního stálého osvětlení metropole. Připravil jej správce pražské soustavy lamp, Technologie hlavního města Prahy, ve spolupráci se společností Prague City Tourism a Plynárenským muzeem.

THMP zve na podzimní procházky: vydejte se po stopách pražského světla s průvodcem, lampářem i po vlastní ose

„Pozornost Pražanů a návštěvníků metropole přitahují obvykle známé historické budovy. Praha má ale i další unikáty, které stojí za to objevit. Olejovou lucernu z doby před 300 lety už dnes v ulicích neuvidíme, zato tam můžeme najít řadu pozoruhodných stožárů. Třeba kubistickou lampu s kamenným sedátkem na Jungmannově náměstí, monumentální kandelábry na náměstí Jana Palacha nebo poslední původní plynovou lucernu na stěně Karolina,“ prozradil Tomáš Jílek, předseda představenstva Technologií hlavního města Prahy.

Na průzkum po unikátních historických lampách se mohou zájemci vydat sami díky tištěnému průvodci s mapou. K dispozici je na Mariánském náměstí na právě probíhající výstavě 300 let od oleje k LED a online ke stažení na webu thmp.cz. „Po stopách pražského osvětlení se můžete vydat i na naší komentované vycházce 9. listopadu, kterou zakončíme na výstavě lamp na Mariánském náměstí. Chystáme také zážitkovou akci z cyklu Zažij Prahu na Petřínské rozhledně, kde si posvítíme na to, jak se Praha rozsvěcí. A bude to výjimečný zážitek. Účastníci uvidí, jak postupně začínají zářit ulice i jednotlivé památky přímo z ptačí perspektivy. Akce se uskuteční 12. listopadu,“ pozvala na komentované vycházky tisková mluvčí Klára Janderová z Prague City Tourism.

Doprovodný program završí v polovině listopadu komentovaná procházka ve svitu plynových lamp vedená správcem Plynárenského muzea a pražským lampářem Janem Žákovcem. „Plynové lampy svítí v historii pražského osvětlení ulic nejdéle. 138 let na svítiplyn a s jejich návratem do Starého města v roce 2002 dalších 21 let na zemní plyn. S plynovými lampami se do ulic vrátila i tradiční profese lampáře, který večer lampy ručně rozžínal a ráno zhasínal. Nejen o tom si budeme v průběhu vycházky povídat,“ uvedl Jan Žákovec, který zájemce zasvětí do lampářského řemesla i tím, že si budou moci rozsvícení a zhasnutí plynových lamp sami vyzkoušet.

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaických elektráren a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Cílem THMP je fungující chytré město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

Simona Kopová

Doprovodný program k oslavám 300 let – přehled listopadových akcí

9. 11. od 19:00 – komentovaná procházka s průvodcem Jak se svítilo v Praze aneb po stopách pražského osvětlení, k zakoupení u Prague City Tourism

12. 11. od 16:00 – zážitková akce na Petřínské rozhledně Budiž světlo – osvětlení památek jako průvodce Prahou, k zakoupení u Prague City Tourism

14. 11. od 18:00 – komentovaná vycházka ve svitu plynových lamp s pražským lampářem, registrace do naplnění kapacity na webu THMP

Bez omezení – samostatná vycházka po unikátních historických lampách s pomocí mapy a online trasy, ke stažení ZDE

www.thmp.cz/300-let-vo.

Podobné příspěvky

Meky Žbirka 21. října v Lucerna Music Baru velkolepě oslaví 20. narozeniny Modrého alba

Jaroslav Hauer

Národní Muzeum získává svou historickou podobu, na opravu je ještě rok a půl

Redakce

Život dětem, Česká olympijská nadace a Aukro.cz odstartovaly charitativní aukci dřevěných slůňat

Šebík