Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Pražský hrad v dubnu odstartuje letní turistickou sezónu

Pražský_hrad

Pražský hrad zahájí v pátek 1. dubna letní turistickou sezónu, kdy kromě návštěvnických objektů zpřístupní veřejnosti po zimní přestávce také Královskou zahradu, Horní Jelení příkop a Jižní zahrady. Návštěvníci na Hradě nově uvidí i panelovou výstavu věnovanou 150. výročí narození slovinského architekta Jožeho Plečnika. 14. května zdarma veřejnosti otevře návštěvnické objekty a už nyní si vstupenky do nich mohou lidé nově koupit i pomocí QR kódu přes mobilní telefon.

Pražský hrad 1. dubna odstartuje letní turistickou sezónu – otevře zahrady a zahájí výstavu o Plečnikovi. V květnu chystá Den otevřených dveří

katedralasv.VitaKromě katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, baziliky sv. Jiří a Zlaté uličky s věží Daliborkou se návštěvníkům otevře Královská zahrada s renesanční Míčovnu, Královským letohrádkem nebo zrekonstruovanou prezidentskou rezidencí. „V létě se zde znovu uskuteční Letní Shakespearovské slavnosti, ovšem letos to bude v Královské zahradě naposledy, od příštího roku se scéna opět vrátí na původní místo před Nejvyšší purkrabství,“ informuje Jan Pastor mluvčí Správy Pražského hradu. Také Purkrabství na Pražském hradě prošlo několikaletou náročnou rekonstrukcí, po níž se sem vrátilo Muzeum hraček a opravený kinosál slouží přednáškám nebo filmovým projekcím. V přízemí Purkrabství, kde dříve byla jídelna Domu československých dětí, je nově otevřená kavárna s terasou
a vedle ní má svou expozici Pražské muzeum fotografie, které kromě historických fotoaparátů aktuálně láká na výstavu fotek Jana Sudka. Novinkou na Pražském hradě je i možnost zakoupení okruhových vstupenek pomocí QR kódu přes mobilní telefon, jejich cena se ale podle Pastora ani v této sezóně nezvýší.

Od 1. dubna bude v Tereziánském křídle Starého královského paláce, pod Plečnikovou vyhlídkou
a ve venkovních prostorech areálu Hradu, na místech spjatých s působením Masarykova dvorního architekta Jožeho Plečnika, k vidění panelová výstava o životě a díle tohoto významného slovinského rodáka. „Letos si připomínáme 150 let od Plečnikova narození a zároveň 70 let od jeho úmrtí, proto jsme návštěvníkům Pražského hradu připravili výstavu, kterou jim chceme přiblížit jeho uznávaná díla, ale zároveň představit také řadu nerealizovaných či pouze zamýšlených projektů,“ doplňuje Pastor. Výstava bude veřejnosti přístupná zdarma, a to až do konce října. Její součástí bude i soubor snímků slovinského fotografa Saši Fuise.

Po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru se v sobotu 14. května 2022 v areálu Pražského hradu opět uskuteční již sedmé slavnostní zahájení letní sezóny, kdy budou zdarma otevřeny návštěvnické objekty. Plánujeme zpřístupnit také reprezentační prostory v Novém paláci Pražského hradu. Otevřeme také oživlou expozici Domu sokolníka a v Královské zahradě vyroste lovecký tábor, kde budou k vidění koně, dravci, lovečtí psi a veškerá historická lovecká výbava,” upozorňuje Pastor.

Jelení příkop ovšem ani letos nebude průchozí v celé délce, návštěvníci se stejně jako vloni budou moci projít pouze jeho horní částí. „Správa Pražského hradu usilovala o to, aby návštěvníkům byla otevřena i dolní část Jeleního příkopu za Pleskotovým tunelem, ale bohužel to není možné. Pokračují tu práce na opravě Nového probošství a Dolní Jelení příkop se využívá k odvážení suti a navážení stavebního materiálu, proto se tady z důvodu bezpečnosti nemohou pohybovat lidé. Věříme ale, že to návštěvníci pochopí, v žádném případě jsme totiž kvůli této stavbě nechtěli omezit provoz přímo v areálu Hradu, například tím, že bychom zabrali část Jiřského náměstí,“ vysvětluje Pastor a dodává, že podle stávající smlouvy se zhotovitelem by veškeré stavební práce měly skončit na konci října letošního roku.

Areál Pražského hradu bude veřejnosti od 1. dubna do 31. října otevřen denně od 6.00 do 22.00 hodin, návštěvnické objekty budou přístupné každý den od 9.00 do 17.00 hodin, Velká jižní věž katedrály
sv. Víta, výstavní prostory a zahrady budou otevřené až do 18:00 hodin. Lánský zámecký park s kostelem Nejsvětějšího Jména Ježíš bude tradičně otevřen na Velký pátek 15. dubna, přístupný bude vždy ve středu a ve čtvrtek od 14:00 do 18:00 a o víkendu a ve stávky od 10:00 do 18:00.

Jan Pastor

Podobné příspěvky

Vinobraní v Grébovce

Jaroslav Hauer

O víkendu startuje Pražský piknik. Dvoudenní festival dobrého jídla v samém srdci Prahy

Šebík

Klára Cibulková září ve hře Úklady a láska ve Švandově divadle, dnes večer má premiéru

Afri