Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Botanická zahrada Pozvánky na akce

Předvánoční zážitky v trojské botanické zahradě

Už tento víkend startují v Botanické zahradě hl. m. Prahy oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana. Na prosinec se chystá adventní program pro rodiny s dětmi. Botanická zahrada spojila své síly s Divadlem bratří Formanů a připravuje betlémské putování za Ježíškem. Areálem zahrady provedou tematická zastavení a na konci stezky pak poutníci najdou nomádskou jurtu, která nabídne vyobrazení vánočního příběhu narození Ježíše. Součástí programu budou i víkendové adventní dílny. Botanická zahrada je v období od 1. listopadu do 29. února otevřena od 9 do 16 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený. Za vstupné zaplatí návštěvníci po celý rok 180 Kč za dospělou osobu, 120 Kč za dítě od 3 do 15 let a za rodinu 540 Kč. Vstupenky lze koupit v pokladnách botanické zahrady či online za zvýhodněnou cenu.

Večerní prohlídky skleníku Fata Morgana a Betlémská jurta Divadla bratří Formanů a jejich přátel

Botanická zahrada je otevřena celoročně, v tomto roce je nově celý areál sjednocený. „Kromě oblíbených večerních prohlídek skleníku Fata Morgana, které už tradičně patří k zimnímu programu naší zahrady, nabízíme v letošním roce poprvé předvánoční program i v našem venkovním areálu. Velmi mě těší spolupráce s Divadlem bratří Formanů, se kterým zveme na krásný adventní zážitek na téma betlémského příběhu. Rodinám s dětmi, ale i dalším návštěvníkům, chceme zpříjemnit předvánoční čas a zkrátit čekání na Ježíška. Zajímavý zimní program pak chystáme i po Novém roce. Vzhledem k nepřetržité bohaté nabídce programu, ale zejména z důvodu náročnosti financování rozvoje a sjednocení areálu a ochrany našich sbírek bude vstup do botanické zahrady zpoplatněný po celý rok,“ vysvětluje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Džungle, která nespí

K zimě v botanické zahradě patří oblíbené komentované prohlídky setmělých expozic skleníku Fata Morgana, příznačně nazvané Džungle, která nespí. Začínají už v pátek 10. listopadu. Během večerních procházek exotickými expozicemi mohou návštěvníci kromě zraku zapojit i další smysly: sluch a čich. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková. Tyto speciální prohlídky se konají vždy v pátek a sobotu v několika časech mezi 17. a 20. hodinou. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na rezervovaný čas je třeba zároveň zakoupit online vstupenku. Dospělí zaplatí za prohlídku v rámci programu Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 3 do 15 let 150 Kč.

Betlémská jurta a adventní dílny

V předvánočním čase se mohou návštěvníci botanické zahrady vydat na putování za betlémským příběhem. V zahradě bude připravena stezka s několika tematickými zastaveními, která je dovede do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. Každé zastavení bude spojeno s vánoční symbolikou a budou pro ně využity přírodní materiály a dřevo přímo z botanické zahrady. V nomádském přístřešku pak příchozí najdou panorama s vyobrazením betlémského příběhu narození Ježíše. Expozice bude interaktivní a do instalace bude možné přidávat vlastnoručně vyrobené figurky. Doprovodí ji autorské básně Radka Malého o lidech a jejich vztahu k Vánocům. Součástí pak budou i víkendové adventní dílny, během nichž si zájemci budou moci vyrobit vánoční ozdoby z recyklovaných materiálů nebo dřevěné hračky a figurky. První adventní víkend 2. a 3. prosince bude věnován výrobě dřevěných hraček pod vedením Terezy Komárkové, která se přímo podílí na expozici Betlémské jurty. Následovat bude 9. a 10. prosince zhotovování vánočních ozdob z recyklovaných materiálů, například z kapslí od kávy. Poslední předvánoční víkend 16. a 17. prosince se opět otevře dílna s výrobou dřevěných figurek s vánoční tematikou. Nebude chybět voňavý vánoční čaj na zahřátí a občerstvení „návštěvníků – poutníků“, kteří v čase předvánočním i vánočním doputují zimní zahradou k jesličkám v betlémské jurtě. Vinotéka sv. Kláry nabídne hrnek horkého jablečného moštu nebo svařeného vína.

Zimní otevírací doba botanické zahrady

Botanická zahrada je otevřená celoročně, v období od 1. listopadu do 29. února je otevírací doba od 9 do 16 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený a Vinotéka sv. Kláry má v zimě otevřeno od 10 do 16.30 hodin. Za vstupné do botanické zahrady zaplatí návštěvníci po celý rok 180 Kč za dospělou osobu, 120 Kč za dítě od 3 do 15 let, 95 Kč za seniora nad 60 let a rodina až se třemi dětmi si může pořídit rodinné vstupné za 540 Kč. Vstupenky lze koupit v pokladnách botanické zahrady či online za zvýhodněnou cenu.

Michaela Bičíková

Darina Miklovičová

www.botanicka.cz

Podobné příspěvky

8.9.2018 – 25 let klubu Modrá Vopice

Šebík

Joe Navarro, Jana Vohralíková, Anne-Maartje Oud a Radim Pařík představí esence umění komunikovat

Redakce

Ve sněmovně Parlamentu ČR probíhá expozice na téma Osvobození ČSR ve stopách Ludvíka Svobody

Šebík