Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Signal Festival oslaví Mezinárodní den světla

signal festival

Signal Festival a laseroví vědci ELI Beamlines oslaví Mezinárodní den světla. Laserové paprsky protnou oba konce Karlova mostu Signal Festival oslaví společně s výzkumným centrem zaměřeným na laserové technologie ELI Beamlines Mezinárodní den světla. Symbolická monumentální instalace protne laserovým paprskem oba konce Karlova mostu. Právě zde totiž Signal Festival rozsvítil v roce 2013 jednu ze svých prvních instalací. Organizátoři takto chtějí poděkovat především vědě, která neustále zlepšuje život na naší planetě.

signal festivalSymbolicky se však rozsvítí také barvy ukrajinské vlajky. Paprsek bude svítit 13. a 14. května vždy od 20:00 do 24:00 hodin.

Signal Festival letos slaví 10 let a jeho jubilejní ročník se uskuteční od 13. do 16. října 2022

Mezinárodním dnem světla zahajuje festival pestrou celoroční oslavu svého výročí. Signal Festival a společnost ELI Beamlines oslaví Mezinárodní den světla společně již podruhé. Laserové paprsky, které propojí Staré Město a Malou Stranu, připomenou 62 let, které uplynuly od 16. května 1960, kdy americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil vůbec první laser na světě. Lasery za tuto krátkou dobu našly uplatnění ve všech oblastech lidské činnosti. Aplikace vynálezu využíváme především v medicíně, ale také v průmyslu při zpracování materiálů a opracování povrchů, 3D tisku, elektronice nebo přenosu rychlého internetu pomocí optických vláken. Stále častěji je však možné se s lasery setkávat i v umění. V roce 2017 byl 16. květen organizací UNESCO ustanoven jako Mezinárodní den světla, od následujícího roku se pak tato událost slaví napříč kontinenty.

signal festival„Signal Festival a ELI Beamlines chtějí světelným paprskem symbolicky upozornit na klíčový význam vědy pro celou společnost. Možnosti vědy a technického pokroku nás zajímaly vždy, od samého začátku. Festival letos navíc oslaví 10 let. Laserový paprsek, který spojí obě věže Karlova mostu, tak připomene naše začátky v samotném centru města. Oslavou Mezinárodního dne světla zároveň započneme celoroční oslavu našeho výročí,“ popisuje ředitel Signal Festivalu Martin Pošta. 

„Symbol „dvojky“, dvou paprsků navzájem se protínajících je pro nás více než příznačný. Loni touto dobou vzniklo evropské laserové konsorcium ELI ERIC, které zastřešuje dva pilíře panevropské výzkumné infrastruktury ELI (Extreme Light Infrastructure). Dva vysoce intenzivní lasery, jaké jsou provozovány v ELI Beamlines, jsou potřebné k prolomení vakua a vzniku hmoty z ničeho. Jedná se o jeden z vlajkových experimentů, který v ELI Beamlines připravujeme,“ říká Roman Hvězda, vedoucí centra ELI Beamlines.

signal festivalKarlův most byl ve své době vrcholem technologického pokroku. Nejnovější technologie v kulisách malebné Prahy či propojení starého a nového jsou dlouhodobými tématy Signal Festivalu. Zahájení umělecké oslavy desetiletého výročí proto festival digitální a kreativní kultury, který za uplynulou dekádu vyrostl v jednu z největších kulturních akcí ve veřejném prostoru, nemohl umístit jinam. V roce 2013 se zde navíc v rámci prvního ročníku představila jedna z prvních světelných instalací od vizuálního umělce a hudebníka Milana Caise.

Staré Město bude také jednou z lokalit letošního ročníku, který se koná od 13. do 16. října 2022. ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum, v rámci kterého mezinárodní tým vědců provozuje jedny z nejintenzivnějších laserových systémů na světě. Díky nim nabízí uživatelům z celého světa unikátní nástroje umožňující průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky a materiálových věd, ale také v biomedicíně a laboratorní astrofyzice. ELI je centrum zaměřené na základní fyzikální výzkum a uživatelským experimentům se zpřístupnilo v roce 2018.

Signal je festival digitální a kreativní kultury

signal festivalSpojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí. V roce 2022 se chystá 10. ročník festivalu.

Více informací na www.signalfestival.com.

Facebook: www.facebook.com/SignalFestival

Instagram: www.instagram.com/signalfestival

Nikola Lörinczová
Michaela Hečková

Podobné příspěvky

Známé filmové melodie v podání špičkových interpretů 27. srpna na festivalu filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady

Šebík

Stylový večírek pro nezadané 45+

Šebík

Pozvánka na 18 veletrh pro gastronomii VÍNO A DELIKATESY

Šebík