Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Skleněné figurky a korálky vlastní výroby?

sklo-vyroba figurek

Jste tvořiví? A už jste zkusili vyrobit si něco ze skla? Tuto jedinečnou příležitost budete mít v sobotu 28. ledna od 10:00 do 17:00 v OC Šestka v pražské Ruzyni. Kreativní dílnu s výrobou skleněných korálků a figurek pro vás chystá umělkyně Jitka Havlíčková, která se věnuje sklu více než 20 let.

Navštivte workshop sklářky Jitky Havlíčkové

skloTušíte, jak se pracuje se sklem? Není to úplně jednoduché, ale rozhodně stojí za to si to vyzkoušet, protože podobných příležitostí moc není. Na workshop plný zábavy a poznání zve samotná organizátorka, umělkyně Jitka Havlíčková.

Workshop se koná v sobotu 28. ledna od 10:00 do 17:00 v Obchodním centru Šestka v 1. patře (mezi obchody Humanic a New Yorker), přímo nad SKY GALLERY ŠESTKA.

sklo panacekUvidíte, kdy to teče, až to uteče, a kdy se tomu nechce. Zjistíte, jak se zdobí skleněnou nití, jak na povrchu korálku vytvořit skleněný pupík, nebo jak se dělají skleněná očíčka. Nebuďte ovšem na sebe moc přísní a neočekávejte více jak jeden či dva malé výtvory. Pokud se rozhodnete třeba pro korálek, váš nápad se dá zrealizovat během 30 minut i s instruktáží. K výběru budete mít také návleky na korálky, takže si nakonec odnesete kompletní skleněný šperk. Svůj malý poklad, který třeba můžete někomu věnovat.“

Workshop je vhodný spíše pro dospělé a děti od 8 let, aby přes kahan dobře viděly a dosáhly na práci. Mladší děti mohou pracovat s někým starším anebo využít dětský koutek, kde si mohou pohrát s hračkami. Příp. bude k dispozici modelářská dílnička s možností vymodelovat si figurku alespoň z modelíny. Kdo bude mít zájem, může svůj originální 3D návrh předat k realizaci ve skle a dodatečně se domluvit na vyzvednutí.

Místo budou zdobit také výtvory Jitky Havlíčkové – závěsné mechové planety s čumily, mechária s miniaturními obyvateli, skleněné náušnice a korálky. Můžete si zakoupit cokoliv, co vás zaujme.

Více o Jitce Havlíčkové:

Jitka HavlickovaUmělkyně pochází z Kozákova v severních Čechách. Studovala výrobu skleněných figurek na sklářské škole v Železném Brodě, kresbu, umění a cizí jazyky. S diplomem konceptuální umělkyně vyšla z Akademie výtvarných umění v Praze v roce 2001 a začala tvořit na volné noze. 

Od roku 2001 do současnosti vytváří koncepty, objekty a výstavy. Účastnila se výstav nejen v ČR, ale i v  Japonsku, USA,  v Číně, Dánsku a Belgii.

V roce 1999 půl roku předváděla výrobu skleněných figurek v Japonsku. Na podzim roku 2008 měla výstavu v Osace. Vyráběla ze surovin z místních zdrojů –  skleněné tyčinky z osacké sklárny Satake, různé druhy místních písků a hlín a slizké průsvitné nudle konyaku, které ohromně připomínají sklo.

Rok 2015 pro umělkyni začal v USA, v muzeu skla, Tacoma Museum of Glass, poblíž Seattlu. Kameraman ji natáčel při práci a vysílal se přímý internetový přenos. K výrobě získala tyčinky místní výroby, tamější opál. 

V květnu 2018 prezentovala náš specificky český styl výroby skleněných figurek v Benátkách, na ostrově Murano,  při mezinárodní sklářské konferenci GAS. Přivezli tam nejen naši doslova primitivní technologii, ale také vzácné modely figurek profesora Jaroslava Brychty.

Šárka Pelcová

Podobné příspěvky

Slovenská legenda Laiferová do Čech na koncert do Zahrádek nepřijede.

Šebík

Ministryně Šlechtová se stala patronkou rockového Fausta

Afri

Zimní charitativní sbírka Srdíčkové dny

Šebík