Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Svatojánské slavnosti Navalis 2023

Karluv most

Svatojánské slavnosti Navalis jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Konají se vždy v předvečer jeho svátku, 15. května.

„Svatojánské slavnosti Navalis oslaví hned několik důležitých jubileí. Bude to bude již 630 let od mučednické smrti našeho nejslavnějšího světce, Jana Nepomuckého,“ říká Zdeněk Bergman, organizátor slavností a Pražských Benátek. Vltava bude tři dny patři hudbě a lodím

 

 

Dnes na svátek svatého Jana slavnosti vrcholí

Po požehnání poutníkům začne v 17:30 slavnostní mše v katedrále svatého Víta. Po ní půjde procesí na Karlův most. V podvečer pak bude následovat regata lodí, seskok parašutistů a koncert na Vltavě od 20,30 hodin.

Jedná se o největší barokní slavnosti na vodě u Karlova mostu v Praze s třísetletou tradicí. Navalis od jejich obnovení stále intenzivněji vstupují do povědomí Pražanů jako neodmyslitelná kulturní a společenská událost roku. Dosahují obdobného věhlasu jako například benátský karneval a stávají se turistickým cílem poutníků a turistů z celého světa. 

Program: 

Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava 17,30

Svatojánské procesí na Karlův most 19,00 

Regata benátských lodí Vela al Terzo, plavba otužilců, seskok parašutistů (Karlův most) 19,45

Pobožnost před kostelem sv. Františka (Křižovnické nám.)  20,00

Koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem 20,30

Slavnost Navalis byla spojena s položením základního kamene Národního divadla v roce 1868. Novodobá historie se začíná  psát 15. května 2009, kdy se první novodobé obnovená slavnost konala u příležitosti 280. výročí svatořečení svatého Jana.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. K vidění bylo velké množství atrakcí.

Barokní slavnosti na Vltavě mají každoročně pevný scénář – slavnostní zdobení koní na Hradčanském náměstí, slavnostní mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině řeky Vltavy.

www.navalis.cz

Foto redakce: NAVALIS 2023

Podobné příspěvky

Užijte si online koncert Prago Union v rámci pořadu Party.Lajf

Redakce

Jan Saudek dokáže učinit půvabnou a svůdnou jakoukoliv ženu

Redakce

Lorna Byrneová: Žena, která hovoří s anděly, je opět v Praze

Jaroslav Hauer