Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

Své romány na veletrhu Svět knihy Praha představí Robin Cook, Meik Wiking nebo Michal Viewegh

Příznivci každého žánru si na mezinárodním knižním veletrhu a festivalu literatury Svět knihy Praha najdou to svoje. Napětí z lékařských thrillerů do Prahy osobně přenese Robin Cook, cestu ke štěstí zase ukáže Meik Wiking. Z českých autorů svou vztahovou novinku představí Michal Viewegh, nově vznikající komiks mohou čtenáři probrat s Janem Novákem a Jaromírem 99, historii s Pavlem Kosatíkem, současnost s Jáchymem Topolem nebo osobní zpověď se sportovkyní Gabrielou Koukalovou. Literaturu v celé její šíři přiblíží Svět knihy Praha od 10. do 13. května na výstavišti v Holešovicích.

Jméno Američana Robina Cooka se stalo synonymem pro napínavé příběhy z lékařského prostředí. Cook totiž jako spisovatel výborně zúročil svou hlavní profesi lékaře. Právě ve své soukromé ordinaci v Bostonu napsal v roce 1977 román Kóma, který se stal ihned po vydání bestsellerem a později byl také zfilmován, podobně jako další autorova díla. Od té doby se Cook těší stálé čtenářské přízni. Čeští čtenáři si medicínské napětí mohou dosyta užít díky překladům z nakladatelství Ikar a Knižní klub (Euromedia).

Své příznivce má také dánský autor Meik Wiking. Přestože pochází ze země proslavené ponurými detektivkami, jeho knihy temné nejsou – naopak. Hlavním Wikingovým tématem je hledání štěstí a nalézání dobra. Wiking je mimo jiné ředitelem Institutu pro výzkum štěstí a své návody předal i českým čtenářům v knihách Hygge a Lykke (vyšly v nakladatelství JOTA) a osobně je prozradí i na veletrhu. Na toto téma je zároveň připravena výstava Spokojení Dánové na terase Průmyslového paláce.

Do programu Světa knihy Praha patří samozřejmě nejen zahraniční hosté. Příznivci tuzemské literatury se budou moci setkat i s desítkami českých autorů a autorek. Například jeden z nejpopulárnějších spisovatelů Michal Viewegh představí svou čerstvou novinku Muž a žena. Humorně ironický pohled na partnerské vztahy uvádí na trh nakladatelství Ikar (Euromedia). O mužích a ženách často píší i Bára Nesvadbová a Irena Obermannová, i ony na Svět knihy Praha zavítají.

Devadesátku na veletrhu oslaví spisovatel Pavel Kohout, podepisovat se budou také prozaik a dramatik Ivan Klíma a autor humorných povídek Ivan Kraus. Své knihy ověnčené cenami Magnesia Litera připomenou novinář Erik Tabery a prozaička Bianca Bellová, jež za dystopický příběh Jezero získala i Cenu Evropské unie. Jáchym Topol svůj poslední román Citlivý člověk dokonce představí na dva způsoby: v papírovém vydání i jako audioknihu. Stále oblíbenější „knihy do ucha“ uvedou na veletrhu ti, kteří je načetli, tzn. herci Jiří Lábus, Ivan Trojan nebo Petr Čtvrtníček.

Milovníky historie potěší Pavel Kosatík novou knihou o první dámě Olze Havlové, beletrizovanou historii zastoupí Vlastimil Vondruška. O adrenalin není nouze ve vzpomínkách cestovatele Jiřího Kolbaby ani v knihách chirurga Tomáše Šebka, který poutavě zapisuje své zkušenosti z misí Lékařů bez hranic. Na téma „Jsem český spisovatel, ale nepíšu česky“ promluví v debatě Patrik Ouředník, Jaroslav Kalfař či Jan Faktor.

Velký prostor dostane komiks, který je jedním z hlavních témat 24. ročníku. Z množství komiksových scenáristů a kreslířů jmenujme alespoň Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99, který se na veletrhu podělí o připravovaný příběh bratrů Mašínů. Pracuje na něm spolu s Janem Novákem.  Zároveň je komiks úzce propojen s programen dalšího tematicky silného programového celku, a to sci-fi a fantasy, kde se představí řada autorů, jako Miroslav Žamboch, Františka Vrbenská a další.

Své si najdou i zájemci o vaření, faunu a flóru či sport. Po chuti návštěvníkům bude nutriční terapeutka Lada Nosková, která zná recept na Štěstí na talíři, a Kateřina Winterová připraví ochutnávku z pátého dílu Herbáře. Geolog a klimatolog Václav Cílek přiblíží své originální vnímání přírody, Miroslav Bobek zase nechá nahlédnout do pražské zoo, jejímž je ředitelem. Ze sportovců svým knižním osobním příběhem jistě zaujme biatlonistka Gabriela Koukalová.

  1. ročník MEZINÁRODNÍHO KNIŽNÍHO VELETRHU A LITERÁRNÍHO FESTIVALU

 Místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha

  1. – 13. května 2018

Pořadatel: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Záštita: ministr kultury ČR, primátorka hl. m. Prahy, starosta MČ Praha 7

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha 7

Partner plateb: ČSOBPartneři: Centrum současného umění DOX, Česká centra, České literární centrum, Moravská zemská knihovna, Národní galerie, Národní muzeum, Obecní dům, Památník Šoa v Praze, Skandinávský dům; Alza Media, Auroton Computer, DeDietrich, EL AL Israel Airlines, Graspo, Kosmas, Magnesia, Povodí Vltavy Mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, Právo, týdeník Echo, Echo 24, Knižní novinky, Host, A2, Literární noviny, Radio1

SVĚT KNIHY PRAHA 2018 v číslech

Statistika literární festival:

Počet účinkujících: 642

Počet programů: 556

Počet výstav: 22

Počet zemí a regionů – účinkující v programech: 26

Argentina, Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Jižní Korea, Kanada, Kongo, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Stát Izrael, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA, Velká Británie

Statistika veletrh:

Počet vystavovatelů: 404

Počet stánků: 208

Plocha: 3.495 m2

Počet zemí a regionů – vystavovatelé: 22

Bělorusko, Česká republika, Čína, Dánsko, Finsko, Francie, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Stát Izrael, Španělsko, Švédsko, Tchaj-wan, Ukrajina, USA, Velká Británie

Celkem na veletrh a festival přijíždějí hosté ze 29 zemí světa.

Na www.svetknihy.cz najdete:

  • kompletní program ● možnost vytvoření osobního programu
  • interaktivní mapa stánků a vystavovatelů ● aplikace Android / Apple

Podobné příspěvky

Balet Národního divadla chystá českou premiéru Sněhové královny Michaela Cordera

Afri

Do hudebního nebe odešel David Bowie

Afri

Lorna Byrneová: Žena, která hovoří s anděly, je opět v Praze

Jaroslav Hauer