Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Botanická zahrada Pozvánky na akce

V botanické zahradě v Troji začala výstava dýní a návštěvníky zavede i do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje další ročník tradiční výstavy dýní. Na velké i malé návštěvníky čekají podzimní plody různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá. Letošní výstava je stejně jako celá sezóna inspirována Asií a její kulturou. Připomenou ji dekorace a zastavení připravené ve spolupráci se studenty České zahradnické akademie Mělník. K vidění bude drak, gejši, samurajové, vrcholky Himálaje, lampiony a další motivy. I tento rok se představí dýně Atlantic Giant, kterou botanické zahradě věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic.

Královnou výstavy je dýně, která váží 150 kg

Nejnovější výpěstek má hmotnost 150 kg a je zatím letošní největší českou dýní. Součástí výstavy bude doprovodný program. O víkendu 14. a 15. října se uskuteční Podzimní dílničky, víkend 21. a 22. října bude patřit Dýňovým hrátkám a na poslední víkend 28. a 29. října je připraveno dlabání dýní a výroba dýňových luceren. Celou výstavu uzavřou 31. října oslavy Halloweenu a večerní lampionový průvod zahradou.

Tenistky Lucie Šafářová, Andrea Sestini Hlaváčková a Barbora Strýcová si  vyzkoušely dovednosti ve  vyřezávání halloweenských dýní.

V botanické zahradě v pražské Troji začíná oblíbená výstava dýní a dýňových aranžmá. Zájemcům nabídne pestrou škálů plodů tykví a prostřednictvím dýňových dekorací přiblíží různá známá i méně známá zákoutí zahrady. „Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. V tomto roce přiblížíme kulturu Asie a poprvé rozšiřujeme přehlídku do celé zahrady. A opět u nás vystavíme největší českou dýni od pana Staňka z Horních Bludovic. Letošní výpěstek dosáhl úctyhodných rozměrů a váhy okolo 150 kg. Návštěvníci se mohou těšit na zábavné víkendy plné dýní i dýňového tvoření a také na oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků,říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 Dýně od vstupní brány po vinici

Výstava dýní letos poprvé provede návštěvníky celým areálem venkovních expozic botanické zahrady. První zastavení je připravené bezprostředně za expozicí Svět sukulentů. V lesních expozicích najdou návštěvníci monumentálního draka. Další zastavení je provedou lesními expozicemi až k dýňovým vrcholkům Himálaje. V Ornamentální zahradě pak poutníky čekají gejši, samurajové, dýňové hry a vážení dýní. Pro milovníky dýní a botanické zahrady je připravený tematický photo point v podobě dýňového loga botanické zahrady. Už potřetí bude královnou přehlídky gigantická dýně od pěstitele Jana Staňka z Horních Bludovic. Letos jeho výpěstek odrůdy Atlantic Giant dosáhl pozoruhodné váhy 150 kilogramů. 

Výstava dýní a dýňových aranžmá

13.–31. 10. 2023

Podzimní dílničky:  14.–15. 10., 10.00–17.00

Dýňové hrátky: 21.–22. 10., 10.00–17.00

Dlabání dýní: 28.–29. 10., 10.00–17.00

Halloween a lampionový průvod: 31. 10., 14.00–19.00 

Víkendové dílničky pro malé i velké

Výstavu v botanické zahradě bude tradičně provázet víkendový program. Hned na první víkend 14. a 15. října jsou připraveny kreativní dílny s podzimní tematikou. Zájemci mohou malovat na kamínky, vyrobit si papírové dýně, vytvořit si koláže z listů. O víkendu 21. a 22. října si návštěvníci trojské zahrady užijí Dýňové hrátky. Pro příchozí budou k dispozici dýně za drobný poplatek a také různé přírodniny, které bude možno při tvoření využít. Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu zhotovovat nejrůznější aranžmá, zvířátka a příšerky. Fantazii se meze nekladou. Své výtvory si každý bude moci odnést. Ještě před Halloweenem, o víkendu 28. a 29. října, pak mohou malí i velcí společně přijít dlabat dýně a vyrobit si dýňové lucerny a halloweenskou výzdobu.

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé

I letos se bude v botanické zahradě slavit Halloween, a to v úterý 31. října. Nebude chybět tajemná výzdoba, soutěže a záludné úkoly, ale ani opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí si mohou vyzkoušet práci řezbáře nebo malování perníčků a pochutnat si na bohatém občerstvení s chutí a vůní podzimu. Program začíná ve 14 hodin a v 17.30 jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Otevírací doba:

 Venkovní expozice:  denně včetně svátků 9.00–19.00

Skleník Fata Morgana: út–ne 9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry: po–ne 10.00–19.30

 Michaela Bičíková

www.botanicka.cz

Darina Miklovičová

                                

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy 2023 

  1. 6. 31. 10.

Královny medu zblízka

Panelová výstava představuje návštěvníkům včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, přiblíží pomocí až 4000násobně zvětšených záběrů detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník Viktor Sýkora.

  1. – 31. 10.

Výstava dýní

V botanické zahradě tradičně zpestří podzim přehlídka dýní všech tvarů, velikostí a barev. Dýňová aranžmá budou, stejně jako celá letošní sezóna v botanické zahradě, inspirována Asií a připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. K vidění bude drak, gejši, rikša, vrcholky Himálaje, lampiony a další zajímavé motivy. Výstavu doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Rodiny s dětmi se mohou těšit na zábavný doprovodný program.

  • – 15. 10. Podzimní dílničky
  • – 22. 10. Dýňové hrátky
  • – 29. 10. Dlabání dýní
  • 10. Oslavy Halloweenu a lampionový průvod
  1. 11. – 16. 12.

Džungle, která nespí

Na konec sezóny botanická zahrada opět připravuje oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat od 10. listopadu.

 https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

 

Podobné příspěvky

Pozvánka na 18 veletrh pro gastronomii VÍNO A DELIKATESY

Šebík

Rande v kině stále není klišé, a to ani pokud jste zrovna teď single

Redakce

Šmoulové se loučí s Českou republikou

Redakce