Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pozvánky na akce

V Praze proběhne o víkendu již pátý dobrovolnický den, pomoct můžete i vy

V sobotu  21. 4. se do pražského Klokánku v Praze 8 na Chabařovické ulici dostaví na padesát dobrovolníků z České republiky i ze zahraničí, jejichž cílem je obnovení zahrady, aby si děti z Klokánku měli kde bezpečně hrát. Dobrovolníky čeká škrábání dětských prolézaček s následným nátěrem novou barvou, sekání trávy, výměna písku v pískovišti a jeho oprava, sekání křovin, větví a velký jarní úklid.

Dobrovolnické dny zastřešuje nezisková organizace Worldventures Foundation (www.wvfoundation.org) se sídlem v americkém Texasu, kde si její představitelé pokládají již od roku 2010 denně otázku: “Jak můžeme opustit svět jako lepší místo, než jsme ho našli?” Worldventures Foundation prostřednictvím svých dobrovolníků a podobně smýšlejících organizací pomáhá dětem po celém světě.

Do České republiky tento projekt přivezl Kamil Sabbagh začátkem roku 2017, který je již dlouholetým zkušeným dobrovolníkem účastnícím se řady dobrovolnických akcí v Evropě i v USA. V Praze například na podzim roku 2016 dva měsíce zdarma pracoval pro Charitu ČR, kdy pomáhal s vydáváním potrvinových balíčků, stěhováním, úklidem a vydáváním jídla bezdomovcům. S více jak 250 dobrovolníky 15. března 2018 pomáhal v 11 organizacích pečujících o děti v Aténách v Řecku. Aktuálně se skládá s přáteli na stavbu školy z plastových lahví v Guatemale a daří se mu, z celkové částky 19.000 amerických dolarů vysbíral již téměř 13.000 amerických dolarů (www.firstambassadorsbottleschool.eu)

V prvním kvartálu roku 2017 proběhl tak vůbec první dobrovolnický den v Čechách a to v Klokánku v Praze 4 Chodov, kde skupina mezinárodních dobrovolníků pomohla oškrábat a nově natřít dětské prolézačky na zahradě, vymalovat dětské pokoje, umýt okna a uklidit. Druhý dobrovolnický den se konal v Klokánku v Hostivicích, kde dobrovolníci vyklidili sklepní prostory, natřeli zdi proti plísni a všechny již nepotřebné věci odvezli do skladu Armády Spásy. Poté se přesunuli dobrovolníci do Klokánku v Praze 8 na Chabařovickou ulici, kde na třetím dobrovolnickém dni nově vymalovali byty, ve kterých děti bydlí, umyli okna a uklidili. Jelikož bylo hned vidět, že zde je práce mnohem více, byl na stejném místě pořádán i čtvrtý dobrovolnický den, který proběhl 10.2.2018, kde skupina mezinárodních dobrovolníků škrábala zdi v koupelnách a nově je vymalovala voděodolnou barvou, dále nově natřela domečky na chodbách, umyla okna a uklidila.

Co plánují dobrovolníci do budoucna
Další akci plánují dobrovolníci v České republice zatím v září, kde by se chtěli posunout do Klokánku v pražských Šterboholech, kde je také potřeba udělat hromadu práce a na podzim připravují strom splněných přání pro všechny znevýhodněné děti v Čechách. Do budoucna bude nezisková organizace Worldventures Foundation jistě pomáhat i řadě dalších neziskových organizací v Čechách, které pomáhají dětem.

Na náklady se skládají dobrovolníci mezi s sebou

Unikátní na celém projektu je to, že se dobrovolníci hlásí na dobrovolnický den, kdy se musí tzv. registrovat. Za registraci uhradí příspěvek 30 amerických dolarů. Běžně tento příspěvek je určen ve světě k pokrytí nákladů na dobrovolnický den, jako je nákup potřeb na malování, barev, pracovního nářadí a dalšího, co většinou organizace, kde dobrovolníci pomáhají, vlastní nemají a rovněž nemají své prostředky, aby všechny tyto náklady mohli pokrýt. Proto se dobrovolníci na tyto náklady mezi s sebou skládají a to pro ten nejhorší případ, kdyby se nepodařilo sehnat žádné lokální partnery dobrovolnického dne. V takovém případě by náklady pokryli dobrovolníci společně z registrací a nezatížili tak organizaci, ve které pomáhají. Díky vytrvalé práci dobrovolníka a koordinátora dobrovolnických dnů v České republice Kamila Sabbagha se již podařilo zapojit do projektu pár českých předních firem, které poskytují materiální podporu, jako jsou právě barvy, štětce, pracovní nářadí, ochranné pracovní pomůcky nebo také jídlo a pití pro dobrovolníky. Díky darům těchto lokálních partnerů se daří dobrovolníkům úspěšně náklady akce srazit na minimum, díky čemuž mohou téměř všechny vybrané finanční prostředky z registrací mezi s sebou předat organizaci, ve které pomáhají k jejich dalším potřebám, jako je například uhrazení táborů pro děti, nákup školních pomůcek, kroužky pro děti a mnoho dalšího. Na všech dobrovolnických dnech v ČR se doposud podařilo vždy po dobrovolnickém dni předat cílové organizaci finanční příspěvěk převyšující 15.000 Kč, který jistě pomůže na úhradu dalších nákladů v péči o děti.

Dělají to zadarmo

I když je to neuvěřitelné a mnoho lidí se nám posmívá, všichni to děláme zadarmo ve svém volném čase. Příprava jednoho dobrovolnického dne zabere koordinátorovi zhruba jeden měsíc, kdy je nejprve nutné jednat s organizací, kde budou pomáhat, abychom zjistili jejich potřeby a náplň práce na dobrovolnickém dni, poté kalkulujeme rozpočet, kolik realizace bude stát a následně hledáme lokální partnery, kteří by se mohli zapojit. Lokální partnery například oslovujeme výrobce nebo prodejce materiálů, které aktuálně potřebujeme na danou realizaci. Za pomoc a dar kromě dobrého pocitu dostanou společnosti Darovací smlouvu, kterou si mohou založit do svého účetnictví.” Uvedl koordinátor Kamil Sabbagh.

Kdo se může přidat na dobrovolnický den
Přidat se k nám může každý, kdo má srdce pomáhat. Dobrovolnický den je skvělý úplně pro všechny, ať už jste vrcholový manažer nebo na mateřské dovolené, na dobrovolnickém dni se skvěle odreagujete. Dokonce s sebou můžete vzít na většinu dobrovolnických dnů i své děti, koordinátor pro ně přímo na místě zajišťuje hlídací koutek s profesionálními chůvami či můžete trochu starší děti zapojit do práce a od mlada je učit pomáhat druhým. Máte-li zájem přidat se v sobotu 21.4 k dobrovolníkům na již pátý dobrovolnický den, veškeré informace naleznete na facebookové stránce události: https://www.facebook.com/events/152013795428964/ nebo můžete kontaktovat koordinátora dobrovolnických dnů přímo prostřednictvím emailu sabbaghkamil@gmail.com.

I když nemůžete přijít osobně, i tak můžete pomoci
V Klokánku v Chabařovicích na zahradě chybí ještě minimálně tuna písku, která by byla zapotřebí pod dětské prolézačky. Z důvodu malého průjezdu je možné písek dovézt na vozíku za osobním autem nebo malou multikárou. Větší sklápěcí vozidlo zde bohužel vzhledem ke stavbám v okolí neprojede. Pokud tedy máte auto s vozíkem, můžete pomoci koordinátorovi zajet do pískovny a dovézt do Klokánku plný vozík písku. Dále by se na zahradě hodilo 17 metrů rákosové rohože 200×500 cm. Pokud byste chtěli dobrovolníkům do soboty pomoci, kontaktujte koordinátora (sabbaghkamil@gmail.com).

Každá nezisková organizace ve které dobrovolníci pomáhají má zpravidla své bankovní účty a také na webových stránkách uvedeno, jak právě Vy můžete pomoci a co aktuálně nejvíce potřebují. Toto je pro neziskové organizace klíčové, aby byli viditelní na sociálních sítích a zpřístupnili kompletní informace pro zájemce s pomocí na svých webových stránkách. Toto jsem učil již několik organizací nejen v Čechách, ale například i v Řecku a v Anglii. Lidé chtějí pomoci, ale mnozí nevědí jak. Proto třeba do Klokánku v Hostivících pořád nosili oblečení pro děti, kterého nakonec ve skladech bylo více, než bylo potřeba a ve stejnou dobu jim zatékalo střechou do budovy při každém dešti. Pokud se takové informace k dárcům nedostanou, nemohou ani správně reagovat a včas pomoci. Neziskovým organizacím zase chybí lidé, kteří by se o sponzorství, dary, sociální sítě a web mohli starat, uvedl Kamil Sabbagh.

Klokánek v Chabařovicích má na svých webových stránkách www.klokanek-chabarovicka/jak-mohu-pomoci/ přesně uvedeno, jak vy můžete pomoci. Můžete zaslat finanční dar na číslo účtu 217192621/0300 u ČSOB nebo zaslat či dovézt hmotný dar do domácnosti. Klokánek se stará o 16 dětí od 0 do 18 let a velmi ocení potraviny, drogistické zboží a domácí potřeby, například prací prášky, aviváže, žárovky 60/100 W, svačinové pytlíky, pečící papír, alobal, hnojivo na pokojové květiny (tekuté), zubní pasty pro děti malé a větší děti, vložky, tampony (mini), pleny velikosti 4, vlhčené ubrousky, papírové kapesníčky, toaletní papíry, šampony, štávy a sirupy, ovocné přesnídávky, jogurty, sýry a další viz. oficiální webová stránka Klokánku v Chabařovicích. Za každý dar je možné vystavit Klokánkem – Fondem Ohrožených Dětí darovací smlouvu.

 

Podobné příspěvky

Prahu zaplavil řev motorek Harley-Davidson

Afri

Žluté lázně otvírají tradiční příměstské tábory

Šebík

Veletrh představí nové možnosti franchisingu

Afri