Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Doprava Kultura Reportáže Sport Události Zajímavosti

Přes 150 Mercedesů si dalo sraz v Praze

V sobotu 25. května se u příležitosti oslav 50. výročí založení Mercedes-Benz klubu ČR, v areálu firmy Mercedes – Benz v pražských Stodůlkách uskutečnilo setkání historických i novějších vozidel této slavné značky. Celé akce se zúčastnilo přes 150 nejrůznějších Mercedesů z celé Evropy.Mimo desítek vzácných Mercedesů z celé České republiky, na sraz přijelo též 13 vozů ze Slovenska, 8 z Polska, 6 vozů z Ukrajiny a 2 automobily z Holandska. (Největší vzdálenost musela překonat posádka, která přijela až z ukrajinského Dněpropetrovsku, který je od Prahy vzdálený téměř 2000 kilometrů.)

Na sraz přijel také předseda Mercedes-Benz klubu ze Slovinska. Jedním z největších lákadel celé akce byl legendární typ vozu tzv. „velké křídlo“ z roku 1965. Jednalo se o služební vůz československé ambasády v Turecku, který vozil tehdejšího ambasadora Alexandera Dubčeka. Dalším zajímavým exponátem byl Mercedes-Benz R107, který koncem sedmdesátých let patřil zaměstnanci velvyslanectví NSR v Praze. Pro zajímavost: V ČSSR se až do roku 1989 kromě tohoto vozu pohybovaly ještě tři Mercedesy stejné modelové řady s československými SPZ. Jeden z nich patřil houslistovi Josefovi Sukovi, další vlastnil plochodrážní závodník, který ho vyhrál jako hlavní cenu v zahraniční a poslední kus vlastnila Státní bezpečnost, která ho používala jako „volavku“. Návštěvníci si na místě mohli prohlédnout též elegantní kabriolet z roku 1934, ve kterém se při show na Václavském náměstí v roce 1998 svezli tehdejší mistr světa F1 Mika Häkkinen a olympijský vítěz z Nagana – brankář Dominik Hašek.-Toto auto má dnes hodnotu přibližně 130 000 Euro. Pozornost vzbuzoval také naleštěný červený Mercedes-Benz 200 C Cabrio z roku 1936. Mezi další zajímavé exponáty patřily první sériový diesel 260 D, legendární kupé 300 SL Fliegerturer z roku 1954, které se zúčastnilo slavného závodu Carrera Panamericana v Mexiku a mnoho dalších sportovních Mercedesů ze slavných závodů či předválečných vozů s trojcípou hvězdou ve znaku.

Kolona aut se v půl třetí odpoledne navzdory nepříznivému počasí vydala ze Stodůlek na „Jízdu elegance“ Prahou. Některé posádky zvolily i dobové oblečení a své kostýmy přizpůsobily historickým vozům. Necelou stovku projíždějících mercedesů s vlaječkami Mercedes-Benz klubu mohli kolemjdoucí zahlédnout na Václavském náměstí nebo na Pražském hradě. Záměrem pořadatelů akce bylo připomenutí toho, že prvními auty na cestách byly vozy Benz, Daimler, nebo alespoň vozy vybavené jejich motory, což platí i pro Prahu.

Text/foto: Vít Hassan

Podobné příspěvky

Kultovní snímek Juraje Jakubiska Perinbaba slaví 35 let. Diváci se brzy dočkají volného pokračování

Jaroslav Hauer

Fotoreportáž z druhého dne festivalu jídla FOODPARADE

Afri

Exkluzivní rozhovor s Olgou Lounovou

Jaroslav Hauer