Odvažují se být sami sebou. Nebojí se následků sebevyjádření. Nebojí se přiznat si, že mají strach, ale zároveň se nechtějí podřizovat požadavkům trhu na úkor své osobnosti. Záměrem projektu JINÝ v pražské Galerii Beseder je během následujících měsíců představit umělce reprezentující kulturu zemí, které kdysi byly součástí Sovětského svazu, i zemí takzvaného socialistického tábora.
Nová generace vyroste ve svobodné společnosti, cenzura zanikne
Ukrajinská část mého já dominuje nad tou židovskou
Projekt JINÝ zahrnuje nejenom umělecké výstavy, ale jeho součástí budou také hudební a divadelní vystoupení, přednášky a mistrovské kurzy. V restauraci Beseder, která s galerií sousedí, si hosté navíc budou moci objednat pokrmy typické pro aktuálně na výstavě zastoupené země.
Umělecké vedení a produkce: Marina Kantor
Dramaturgie: Libor Brzobohatý
Účinkují: Cécile Da Costa, Ondřej Jiráček
Riggery: Tereza Těžká, Rigger1, Rigger2
Ty byly vytvořeny v době, kdy na Ukrajině platil zákaz vycházení po setmění a lidé se často nemohli z práce dostat domů. Ale i v noci fungovala elektřina. „V těchto dnech, kdy se život stal téměř černobílým, jsem opravdu chtěla vidět barvy, jasné barvy,“ vzpomíná umělkyně. „Chtěla jsem udělat svět barevnějším, prozářit prázdné ulice,“ vysvětluje Fayina Yerenburh, co ji motivovalo k umělecké činnosti i v tak těžké, válečné době.
Na výstavě návštěvníci ovšem uvidí také hedvábné šátky a šaty s originálními potisky. Design šatů byl vytvořen v letech 2022-2023 slavným ukrajinským módním návrhářem Fedorem Vozianovem. „Mé nejjasnější obrazy se staly otisky na látce, které se pak magicky proměnily v hedvábné šátky. A díky bezmeznému talentu Fjodora Vozianova se v ulicích Kyjeva objevily tyto překrásné šaty,“ pokračuje umělkyně. „Ta vlna barev, radost, energie… Myslela jsem si, že tohle všechno potřebuju jen já, ale mýlila jsem se. Potřebuje to mnoho lidí.“
Na výstavě bude představeno:
• 15 obrazů 135 × 135 cm (akryl, plátno, autorská technika)
• 13 obrazů 50 × 50 cm (akryl, plátno, autorská technika)
• 10 obrazů 100 × 100 cm (tisk na hliníkový kompozit vytvořený pro
expozici včetně exteriéru)
• 15 hedvábných uměleckých šátků 140 × 140 cm (100% hedvábí)
• 10 uměleckých šatů
Každý obraz bude dále doplněn hudební replikou českého skladatele Ervína Schulhoffa. Hudba nejenže s obrazy perfektně ladí, ale také jde o způsob, jak poděkovat České republice za pozvání a možnost se v naší zemi prezentovat. Kurátorem výstavy je Vadim Krechmar. Organizace výstavy je v rukách Olega
Tarasova.
Program projektu JINÝ v roce 2024
Na tuto výstavu v rámci projektu JINÝ naváže další výstava, která představí umění Gruzie. Zahájena bude 29. února 2024. Vernisáž třetí výstavy je naplánována na 25. března 2024 a návštěvníky seznámí s běloruským uměním. A 25. dubna 2024 odstartuje výstava věnovaná umění České republiky.
Michaela Dočkalová