Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura Výtvarné umění Praha

Publikace Lubomír Přibyl: Retrospektiva a prodloužení výstavy

Monografie

Obsáhlá publikace vyšla u příležitosti výstavy Lubomíra Přibyla v Museu Kampa. Kniha navazuje na autorovu monografii připravenou Jiřím Valochem (Gallery, Praha 2006). Doplňuje práce z posledních let a více jsou v ní zastoupena díla z padesátých a šedesátých let. Texty Jany Šindelové, Adama Štěcha, Ilony Víchové a Martiny Vítkové jsou doplněny dobovými texty z let 1964 – 2019. Tvorbu přibližuje nespočet reprodukcí, řada dobových fotografií a závěrem pohledy do aktuální expozice v Museu Kampa.

Z publikacePublikaceLubomír Přibyl je osobitým představitelem konstruktivismu v českém výtvarném umění a výstava v Museu Kampa je dosud největší a nejucelenější přehlídkou jeho tvorby.

Lubomír Přibyl se narodil v červnu 1937 v Praze. Po střední výtvarné škole byl přijat na Akademii výtvarných umění, do stejného ročníku jako Kateřina Černá, Zdeněk Beran, Antonín Málek či Jiří Načeradský. Po roce byl ze školy vyloučen a nastoupil do propagačního oddělení ČKD Vysočany. Zde se mimo jiné seznámil s Vladimírem Boudníkem, který v tamní jídelně organizoval výstavy členů závodního výtvarného kroužku. Jednu ze svých prvních výstav tak měl Přibyl v roce 1959 společně právě s o třináct let starším Vladimírem Boudníkem.

PublikaceV první polovině 60. let se dopracoval ke geometrickým strukturám vytvářeným za pomoci sítí a provazů napínaných na desky z překližky. Výsledné nízké reliéfy překrývá černou olejovou barvou nebo plátky hliníku. Přestože jde o přísné monochromy, působí velice živými dojmem. Plocha obrazů se neustále proměňuje v závislosti na úhlu dopadu světla i pohybu diváka ve výstavním prostoru.

Před třemi lety v Konírně Musea Kampa měl menší výstavu zaměřenou na práce z 60. let, nynější výstava ukáže kontinuitu a vnitřní sevřenost Přibylovy tvorby napříč více než šesti desetiletími. Ačkoliv má autor na svém kontě několik stovek výstav doma i v zahraničí, pro širší veřejnost bude Přibylovo dílo do značné míry objevem. Po většinu života stál poněkud stranou domácího výtvarného provozu. V českém kontextu výjimečná je i důslednost, se kterou pokračuje v rozvíjení uměleckých přístupů a konstrukčních principů vycházejících z geometrické abstrakce a minimalismu.

PublikacePublikaceDruhou důležitou část Přibylova díla představuje grafika. Jeho grafické listy kopírují stylový vývoj jeho maleb, ještě více však akcentují geometrické a konstruktivistické principy, ze kterých vycházejí. Od začátku 60. let Přibyl se svými rozměrnými černobílými tisky zaznamenal řadu úspěchů na mezinárodních výstavách grafiky a v roce 2006 se stal laureátem domácí Ceny Vladimíra Boudníka, která je udělována jako ocenění celoživotního díla.

Museum Kampa se rozhodlo pro velký zájem prodloužit retrospektivní výstavu Lubomíra Přibyla o dva týdny do 19.listopadu.

 

Foto nad textem: Publikace

S použitím TZ zpracoval Petr Ondrášek

Foto © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Karel Šlenger vystavuje v Klatovech

Petr Ondrášek

Ve čtvrtek začíná festival Týden ukrajinského filmu

Redakce

Městské muzeum Františkovy Lázně

Redaktor J.Hampl