Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Umění

Robert Vano v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením

Výstava Roberta Vana v kavárně Bílá vrána pomáhá lidem s mentálním postižením.

áštitu nad akcí převzali Šárka Táborská, předsedkyně sociálního výboru MČ Praha 1 a Daniel Hodek, pražský radní pro sociální politikuPraha 9. března 2018: Ve čtvrtek 8. března 2018 proběhla v kavárně Bílá vrána (Ve Smečkách 5, Praha 1)benefiční vernisáž fotografií Roberta Vana s názvem Fotka nemusí být ostrá.
Slavnostní zahájení výstavypředstavilo kolekci černobílých fotografií, která bude k vidění v kavárně do 20. května zcela zdarma. Robert Vano osobně na akci vystoupil a vyjádřil svou podporu projektu. Celý výtěžek z akce je určen právě kavárně Bílá vrána, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Kromě výtěžku z benefiční vernisáže má výstavav kavárně podpořit propojení světů lidí s hendikepem i bez.

“Myslím, že dělat dobré skutky je přirozené. Jsem rád, že můžu podpořit smysluplný projekt pomáhající lidem,kteří se bez naší pomoci obejdou jen stěží,” říká Robert Vano

Já jsem textový blok. Klikni na tlačítko úprav ke změně textu. Výplňový text: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

“Děkujeme Robertu Vanovi, za jeho velkorysou pomoc a jeho umění, které nyní pomáhá kolegům s mentálnímpostižením zlepšit jejich pracovní podmínky v našem sociálně prospěšném podniku kavárně Bílá vrána,” uvádí Šárka Petrášová, zástupkyně ředitelky Pohoda, o.p.s., jež je provozovatelem kavárny.
“Také chceme poděkovatfotografce a majitelce kreativního studia Astronauts Natalii A. Rollko, bez které by tato výstava ve Vráně vůbecnebyla,” dodává Šárka Petrášová. Touto výstavou chce Pohoda do Bílé vrány pozvat i lidi, kteří k tam dosudnezavítali a ukázat jim, že kavárnu, kde obsluhují lidé s hendikepem, stojí za to navštívit. Právě svojí návštěvoutotiž lidé podpoří práci kolegů s mentálním postižením.

Co je smyslem kavárny Bílá vrána?
Zaměstnanci Bílé vrány jsou lidé s mentálním postižením. Díky práci v kavárně získali stabilní zaměstnání,zkušenosti a dovednosti z reálného pracovního prostředí, kontakt s lidmi a možnost výdělku. Jejich život se tímpodobá životu jejich vrstevníků. Vedle práce v kavárně spolu s kolegy zajišťují také catering pro nejrůznějšíakce neziskových i komerčních organizací. Kavárna Bílá vrána je sociální podnik při organizaci Pohoda -společnost pro normální život lidí s postižením, o.p.s.

Pro světoznámého fotografa Roberta Vana je typická neostrost. I díky ní jeho snímky připomínají malby starýchmistrů. Není tajemstvím, že jedním z nich chtěl také být. Robert Vano vždy toužil malovat jako Amedeo Modigliani. Nakonec se stal mistrem fotografem, který se svému řemeslu věnuje přes čtyřicet let.

Výstava fotografií Roberta Vana Fotka nemusí být ostrá, navazuje na stejnojmennou knižní publikaci. Vychází z autentických rozhovorů fotografa pro časopis Československá fotografie.
Ve dvaadvaceti kapitolách se fotograf dělí nejen o své profesní zkušenosti, ale také o své myšlenky o fotografii, životě a lásce. Černobílá kolekce pětadvaceti fotografií pochází z období roků 1984 až 2015. Diváka seznamuje s rukopisem Roberta Vana, který vyniká nejenom v módní fotografii, ale také ve focení portrétů či zátiší.Jak už název naznačuje, významná část snímků je záměrně vyfocena neostře. Tato estetická neostrost je jednímz rysů rukopisu Roberta Vana, který odkazuje na neomezené možnosti vnímání fotografie a tvorbu takových světových autorů, jako jsou Sarah Mooon, Richard Avedon, David Hamilton či Lillian Basman.

Foto: P. Brodský, kavárna Bílá vrána

Podobné příspěvky

Jsem tu a rovnou říkám, že tu ještě nějakou dobu budu.

Jaroslav Hauer

Dne 10.1.2015 se konal Přátelský ples pořádaný Asociaci českých občanů vietnamského původu

Šebík

Dead Can Dance se po vyprodaném koncertu vrátí do Prahy hned dvakrát

Afri