Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Festivaly Kultura Rozhovory Zajímavosti

Rozhovor s uskupením The Macula – českými průkopníky videomappingu

Minulý týden předvedlo  české uskupení The Macula, na fasádě chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře tzv.Videomapping. Sthující psychedelické audiovizuální show při projekci na fasádu chrámu v návštěvnících vyvolávalo pocit, že se celý chrám prostřednictvím optické iluze roztéká, rozpadá, dostává zcela novou perspektivu, či mění barvy a tvary.

Video mapping je směr audiovizuálního umění, založeného na VJingu. Podstatou je projekce šitá na míru vybraným plochám nebo objektům tak, aby rozbila divákovo vnímání perspektivy a reality. Projektor umožňuje ohýbání a zvýraznění jakéhokoliv tvaru, linie nebo prostoru. Sugestivní hra světla na objektech doprovázená hudbou vytváří nový rozměr a mění vnímání zdánlivě obyčejného. Všechno se stává iluzí…

Videomappingová show na kostele svaté Ludmily

Loni mě naprosto uchvátila Vaše videomappingová show na kostele svaté Ludmily v Praze. Zajímalo by mě, jak dlouho příprava podobné audiovizuální show trvá?

Je to individuální. Začíná to tím, že si ověříme dotyčnou lokaci, technické parametry, kam bychom mohli umístit techniku apod. Na základě toho zjistíme, jaké jsou možnosti, co s tím dělat a poté následuje nějaká kreativita, která vychází z průzkumů, v kterých si o dotyčném místě zjistíme víc, nebo příjdeme se svými nápady a teprve potom se dává dohromady celý obsah show, který vzniká zhruba v 30 denním rozmezí. Mám tím na mysli 30 dní od momentu, kdy si poprvé sedneme k počítačům až po realizaci naší videomappingové show na konkrétní budově.


Na čem děláte zkoušky své show? Používáte počítačově vytvořený model dotyčné budovy v 3D podobě?
Ne. V podstatě to vše vzniká “poslepu”.

 

Jak jste při své loňské světelné show na kostele svaté Ludmily v Praze, nebo například letos na chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře, světelnými paprsky dokázali na milimetr přesně kopírovat různé tvary oken a celé budovy?
To už vychází z jakýchsi zkušeností a vzhledem k tomu, že technologie od doby před pěti lety, kdy jsme začínali, trošku pokročily, tak se nám naskýtají velké možnosti hýbat s obsahem vizuální show a upravit si ho přímo na míru na místě.

 

Vaše uskupení funguje jako trio?
Ano. Ondřej Skála skládá hudbu, dále Daniel Gregor, se mnou pracuje na vizuálech, pak jsem tu já a spousty dalších lidí, kteří nám pomáhají při našich projektech, když v rámci animací potřebujeme pomocnou ruku.

 

Kde všude ve světě jste se svou videomappingovou show vystupovali?
Asi nejvýznamnější show, co se týká důležitosti stavby, byla v roce 2011 v Liverpoolu. Na neslavnější stavbě v Liverpoolu, která je proslavená tím, že se jedná o první světový mrakodrap, který byl postavený technologií železobetonu, na základě kterého byly postaveny veškeré mrakodrapy v New Yorku a v Moskvě. Dále jsme často vystupovali v Emirátech, nedávno v Polsku a plánujeme ještě některé dalekosáhlé projekty v Londýně a v New Yorku.

 

Takže, Vás zajímá nejenom stará architektura, ale i moderní…
Podle toho, co se nabídne a pokud je ten objekt dostatečně zajímavý a má navíc ještě nějaké historické kořeny, tak je to pro nás samozřejmě obrovská výzva.

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna v České republice a v Evropě?
Dělat naše videomappingové show větší, namakanější a aby to lidi bavilo.

 

A tento rok v České republice?
Tento rok v České republice zatím ještě nevíme, kromě této show na chrámu v Kutné Hoře se zatím nic nerýsuje.

 

Děkuji za rozhovor                                                                                                       Vít Hassan

 

 

 

Podobné příspěvky

Speciální host, tropické teploty i útok hackerů

Redakce

PeugeotElektromobilita.cz – průvodce světem elektromobilů

Redakce

Jak sterilizovat roušky s využitím kuchyňských spotřebičů

Redakce