Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Tiskové Zprávy Výtvarné umění ČR

Ruská avantgarda na Hluboké přilákala rekordních 22 tisíc lidí

Pohled do expozice Ruská aatgarda

Jedinečná, ucelená a cenná kolekci obrazů výstavená pod názvem Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda byla zakončena v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Jsou s ní spojovány mnohé superlativy. Výstava, jejíž realizaci bránilo roční zdržení v důsledku pandemie koronaviru, byla přístupná pro návštěvníky od 1. 5. do 1. 8. 2021. Za tři měsíce navštívilo unikátní výstavní projekt přes 22 000 návštěvníků. Zájem o setkání s velikány ruské avantgardy byl však ještě vyšší. Na mnohé zájemce se kvůli omezením spojeným s COVID-19 bohužel nedostalo. 

Alexander Michajlovič Rodčenko, Nepředmětná kompozice, 1919,olej, plátno
Alexander Michajlovič Rodčenko, Nepředmětná kompozice, 1919,olej, plátno

„Zájem o výstavu byl opravdu obrovský, předčil všechna naše očekávání. Konečné číslo návštěvnosti pouze potvrzuje, o jak mimořádný počin se jedná. Alšova jihočeská galerie se díky tomuto projektu zviditelnila nejen na tuzemské, ale i evropské scéně,“ říká ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert. Díla ruské avantgardy ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu byla v tak velkém rozsahu a kvalitě v České republice představena vůbec poprvé.

Unikátní obrazy světového umění od Kazimira Maleviče, Alexandra Rodčenka, Vasilije Kandinského a dalších, jejichž pojistná hodnota se pohybovala v řádech miliard korun a které do jižních Čech cestovaly přes pět a půl tisíce kilometrů, přilákaly návštěvníky z celé republiky.

„Na výstavu k nám zavítali odborníci, historici, umělci, výtvarníci, hudebníci i lidé, kteří se normálně o umění nezajímají. Všichni chtěli na vlastní oči vidět ducha doby, historii, která k nám promlouvá skrze tvary a barvy. Mimořádný byl také mediální ohlas,“ doplňuje ředitel galerie.

Vasilij Vasiljevič Kandinskij,Improvizace č.227, olej, plátno
Vasilij Vasiljevič Kandinskij,Improvizace č.227, olej, plátno

Recenze a články o výstavě se objevily například v týdeníku Respekt, Reflex, Echo, Forbes, MF Dnes, Lidové noviny a mnoho dalších. Na televizních obrazovkách mohli diváci sledovat reportáže Artmixu, Artzóny a ČTART.

Alšova jihočeská galerie chce ovšem jedinečný zážitek umožnit i návštěvníkům, kteří se na výstavu nedostali. V nejbližších dnech tak bude možné na webových stránkách galerie navštívit 3D prohlídku celé výstavy. 36 významných děl tak bude možné obdivovat i v pohodlí domova.

Text: tisková zpráva AJG Hluboká nad Vltavou

Fotografie © Petr Ondrášek

Foto nad článkem: Z expozice výstavy

Podobné příspěvky

Patnáct let a pije jako o závod

Jaroslav Hauer

Veletrh FOR FISHING v plném proudu

Jaroslav Hauer

Deprese z Valentýna? Ne!

Afri