Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura Ženy Životní styl

Slow fashion: Krok za krokem k udržitelnému šatníku

Slow Fashion

Máte hodně oblečení, ale stále se nemůžete zbavit pocitu, že nemáte nic na sebe? Asi vás lapila rychlá móda, tzv. fast fashion. Novinka z pera módní bloggerky Joanny Glogazy popisuje její cestu k pomalé módě, tzv. slow fashion. Kniha pomáhá čtenáři uvědoměle vybudovat kvalitní, udržitelný a šik styl. Právě vychází v nakladatelství Alferia.

Slow fashion: Krok za krokem k udržitelnému šatníku

MÉNĚ KUSŮ, VÍCE KVALITY

joanna_s_cedulkouAutorka čtenáře provází krok po kroku k pomalé módě. Její přístup nastaví zrcadlo a donutí čtenáře k přemýšlení, jaká situace panuje v jeho šatníku. Joanna nesoudí, pouze popisuje nejčastější taktiky, které používají velké módní řetězce, aby potenciální zákazníci nakoupili více věcí, které vlastně nepotřebují. Motivací celé knihy je uvědomění si souvislostí a nalezení rozumného přístupu k oblékání.

Velmi dobré ohlasy má kapitola, ve které autorka se čtenářem vytřídí skříně. Díky jednoduchým krokům z bolestné aktivity, které se mnozí z nás vyhýbají obloukem, udělá snadný úkol. Ruku na srdce, kolik z nás se pozná ve výrocích: „Ta sukně byla přece tak drahá! K těm šatům mám sentimentální vztah a když mi zbude malý počet oblečení, značně to omezí můj výběr a oblečení se obnosí.“ Autorka trpělivě argumentuje a pomáhá najít řešení.

Druhá část knihy se věnuje zejména rozhovorům s odborníky a obsahuje příručky. Autorka se popisuje životní cyklus oblečení – pomáhá čtenáři s uvědomělým rozhodováním, jaký kousek v jakém stylu ponechat ve svém šatníku a jaký zakoupit. Radí při výběru materiálů i při praní. V knize je mix teoretických pasáží, osobní zkušenosti i praktických tipů. Osloví milovníky módy, nejen fanoušky secondhandů, ale i dražších kvalitních značek. Běžný čtenář díky titulu získá nový vhled na svůj šatník.

Jak vytřídit šatník v 5 jednoduchých krocích:

  1. Tento proces se musí dobře naplánovat. Vyberte si den v kalendáři, kdy máte dostatek času. Autorka doporučuje si vyhradit alespoň 2 hodiny. Zvolte si jednu místnost a připravte si velké pytle či tašky pro nadbytečné oblečení.
  2. Na úklid se koncentrujte celou dobu. Ztište si telefon, vypněte počítač a upozorněte členy domácnosti. Naopak si pusťte hudbu, ať máte dobrou náladu.
  3. Dejte vše oblečení, doplňky i boty na jedno místo. Vyndejte botník i zadní část skříně s méně využívanými kousky.
  4. Oblečení roztřiďte do kategorií: horní část – halenky, trička; dolní část – sukně, kalhoty, šortky; šaty a úbory v celku; lehká horní vrstva – svetry, mikiny, saka; teplá vrchní vrstva – kabáty, bundy; spodní prádlo; pyžama; doplňky a ostatní. K čemu to je? Pokud se zaměříte na jeden druh oblečení, zjistíme, kolik opravdu vlastníme kousků.
  5. Poslední a nejdůležitější fází je třídění. Pokaždé, když vezmete jeden kus oblečení do ruky, položte si tři otázky: Nosím to pravidelně? Cítím se v tom příjemně? Cítím se v tom jako nový člověk? Joanna doporučuje ještě jednu otázku: Koupila bych si to v tuto chvíli? Pokud je odpověď na některou z nich ne, kousek nemá v šatníku své místo.

Zachovalé oblečení můžete směnit na swapu, prodat na internetu či věnovat do secondhandů či charitativních obchodů. To oblečení, které si necháte, opravte a dopřejte mu péči a patřičné místo ve skříni.

Titul přeložila Soňa Nováková. O grafickou stránku knihy se postarala Marcela Vorlíčková. Na obálku je použitý papír Mohawk = přírodní papír vyrobený za využití větrné energie.

168 stran, 167×240 mm, cena 379,-

O autorce:

Joanna Glogaza je mladá bloggerka a influencerka. Narodila se v roce 1989 v Polsku a dlouhodobě se věnuje slow fashion, slow life a optimalizací každodennosti. Po sedm let provozovala vlastní úspěšnou značku zaměřující se na pyžama a noční košilky. Kromě Slow fashion napsala dvě bestsellerové knihy o slow přístupu k módě a životu. Žije střídavě ve Varšavě a u Blatského moře. Autorku je možné sledovat na jejím blogu či Instagramu.

 Ohlasy a recenze:

Srdečně doporučuji. Nejlepší knížka na téma móda, jakou jsem kdy četla.“ – Justyna na empik.com

Štěpánka Mrázková

Nakladatelský dům GRADA

www.grada.cz & www.alferia.cz

 

Podobné příspěvky

Spisovatel Martin Vopěnka dokončil nový rozsáhlý román o zradě, lásce a civilizaci, kterému dal název Nová planeta.

Afri

Proč většina z vás nemá skvělé boty?

Afri

Polda se vrací na Primu

Jaroslav Hauer