Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Umění Výtvarné umění Praha

DVĚ VÝSTAVY PAVLA RAJDLA K 80. NAROZENINÁM V KOLÍNĚ

Pavel Rajdl, pohled do expozice
Levitace IV, 2022, kombinovaná kresba, papír na sololitu
Levitace IV, 2022, kombinovaná kresba, papír na sololitu
Šelesty, 2019, kombinovaná kresba, papír na sololitu
Šelesty, 2019, kombinovaná kresba, papír na sololitu

Všestranný výtvarník Pavel Rajdl se věnuje především keramice, malbě a kresbě. Je kurátorem kolínské Galerie V Zahradě, kterou založil v roce 1992. Od roku 1994 organizuje pravidelná bienále Keramická setkání. V roce 2006 položil základ trvalé expozice Současné keramiky ve výstavních prostorech pod kolínskou synagogou. Je kurátorem i Studiové scény Pod točnou pod městským divadlem. Autor je členem Sdružení výtvarných umělců – keramiků a Středočeského sdružení výtvarníků Unie výtvarných umělců ČR.

Narodil se v r.1942 v Pelhřimově. Vystudoval výtvarný obor PF UK v Praze, kde byl žákem prof. Ladislava Leitgeba, Cyrila Boudy, Martina Salcmana a Karla Lidického. Později studoval scénografii a dějiny umění. Poučení šlo tedy směrem malířským a sochařským.

Biathlon, triptych, 2018, šamot, barvítka
Biathlon, triptych, 2018, šamot, barvítka

 

 

Jeho keramická tvorba je zaměřena na volné keramické objekty, reliéfy a na keramiku pro architekturu. Zabývá se i plastikou ze dřeva a kamene. V poslední době intenzivně maluje, kreslí i fotografuje. Používá akryl, pastel, rád v celé tvorbě kombinuje techniky a materiály. V řadě případů vytváří cykly prací, jak v tematické, myšlenkové  i výtvarné rovině. Podobně jako v keramice, se také kresba a malba nachází ve volné abstraktní poloze. Autor se zajímá o proměnu mezi viděným a transformací viděného, pohyb na hranici reálného a imaginárního, vnějšího a vnitřního, konkrétního a abstraktního. Barevnost, kontrast struktur, někde přechází v lyricky hladké zpracování plochy. Často je akceptována kresba rytá, škrábaná či řezaná. Prostory obrazů a kreseb jsou vyplněny magickými elementy, kompozice je řešena s citem pro barevnost, světlo, celek i detail, vždy ale s výtvarnou přesvědčivostí v jednoduchosti sdělení.

Regál, 2022
Regál, 2022
Horizont, 2016, kombinovaná technika, plátno
Horizont, 2016, kombinovaná technika, plátno

Své práce představil na více než 70 samostatných výstavách. V zahraničí vystavoval např. v Mnichově, Frankfurtu, Tokiu, Paříži, Budapešti. Je zastoupen ve sbírkách v ČR, Německu, Japonsku, USA, Švýcarsku, Rakousku, Švédsku, Holandsku, Francii, Itálii…

 

 

Výstava nazvanou Mrňky a spol., můžete navštvit v Galerie v zahradě – www.galerie-kolin.cz , do 28. prosince a výstavu pod názvem Něco mezi, ke které byl vydán výstavní katalog najdete v Galerii města Kolína – www.divadlokolin.cz do 29. prosince. 

Foto nad článkem: Pavel Rajdl, pohled do expozice, foto © Petr Ondrášek

Zpracoval s použitím textů umělce Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Kouzelnická show Ondřeje Pšeničky se vrací do Prahy

Afri

Kolíbalova plastika Pocta geometrii v areálu Matfyzu

Afri

Luděk Sobota naučil svou ženu lyžovat. Na Šumavě!

Šebík