Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Události

V centru současného umění DOX se uskutečnila diskuse na téma 'Předsudky v nás'

Včera se v prostorách pražského centra pro současné umění DOX uskutečnila diskuse na téma předsudky v nás, která byla věnovaná předsudečnému a xenofobnímu chování některých Čechů vůči národnostním menšinám. Zakladatel iniciativy Karel Roztočil ve své úvodní řeči zdůraznil, že nejčastějším terčem předsudků v České republice jsou Romové, muslimové a Ukrajinci.

Mezi nejrozšířenější předsudky o Romech patří to, že jsou jako celek považováni za kriminálníky, agresory, zneužívače sociálních dávek, že jsou líní a nechtějí pracovat, že je v posuzování trestných činů spáchaných Romy uplatňován tzv. dvojí metr a že dostávají to, co jiní ne. Mezi nejčastější předsudky o muslimech patří to, že v současné době probíhá řízená kolonizace západu muslimy, muslimové bijí své ženy, muslimové jsou nevzdělaní, jejich chování je násilné, většina z nich jsou teroristé a hrozí jejich “přemnožení” a rozpínavost. V následné diskusi se rozebíraly osobní zkušenosti a vztahy s Romy, řešilo se jaká je v soušasnosti jejich situace a byly zde zmíněny prvky jako je diskriminační přístup k jejich vzdělání, na pracovní trh a k bydlení. Dále se diskutovalo o tom, jak ze současné neúnosné situace ven a bylo zde řečeno, že předsudky determinují náš přístup k světu, k druhým lidem, a že si musíme být vědomi toho, že se nejedná o skutečnost. Mezi hlavními řečníky, kteří vystoupili vedle Karla Roztočila –  (zakladatele iniciativy “Čechy v ČR nechceme”, která se snaží humornou formou parodovat xenofobní články či rasistické příspěvky v internetových diskusích, a svým způsobem tak nastavit společnosti zrcadlo.), patřil aktivista Marcus Pape, islamolog Bronislav Ostřanský či romská aktivistka Ivana Čonková. O činnosti iniciativy se v současné době natáčí dokument.

dox1 DOX4

dox3 DOX2

 

Text / foto:                                                                                                          Vít Hassan

Podobné příspěvky

Česká pošta ruší 7000 pracovních míst

Afri

Záchrana podnikání u nás a jinde? Nebe a dudy

Afri

Palmovka otvírá nový rok mezinárodní výzvou pro umělce

Afri