Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Umění Výtvarné umění ČR

V Galerii umění Karlovy Vary vystavují dílo Alfreda Justitze

Z expozice

Galerie umění Karlovy připravila výstavu pod názvem “Quo vadis homine“ Malířská cesta Alfreda Justitze (1879–1934). Alfréd Justitz byl český malíř, grafik, ilustrátor, kynolog a představitel zakladatelské generace českého moderního malířství.

Chalupy (Cesta do vesnice), 1924, Olej, plátno, NG Praha
Chalupy (Cesta do vesnice), 1924, Olej, plátno, NG Praha
Kompozice (Salome), 1932, olej, plátno, MG v Brně
Kompozice (Salome), 1932, olej, plátno, MG v Brně

Alfréd Justitz se narodil v Nové Cerekvi u Pelhřimova v rodině lékaře jako jeden ze tří jeho synů. První kontakt s malířstvím zažil v Jihlavě, kde se setkal s malířem Romanem Havelkou a jeho práce mu učarovala. Cestu za uměním začal studiem architektury na České vysoké škole technické v Praze u profesora Jana Kotěry, pak přešel na pražskou akademii k profesorům Pirnerovi a Thielemu. V malířském umění si zdokonaloval v  německém Karlsruhe u profesora Ludwiga Schmid-Reutteho a v Berlíně u Wilhelma Trübnera. Roku 1910 odešel do Paříže, kde jej okouzlila díla Cézanna, Derainova, Daumiérova a dalších velikánů. V roce 1928 vstoupil do SVU Mánes, vystavoval se skupinou Tvrdošíjných.

Zátiší, 1929, olej, plátno GHMP
Zátiší, 1929, olej, plátno GHMP
Zátiší, 1931, olej, plátno, NG v Praze
Zátiší, 1931, olej, plátno, NG v Praze

Byl také významným grafikem a ilustrátorem. Jeho ilustrace zdobí například román V. Huga Chrám Matky Boží v Paříži vydaný roku 1927. Mnoho galerií uchovává i jeho plakátovou tvorbu. Justitz byl rovněž aktivním svobodným zednářem, členem lóže Sibi et Posteris v Praze. Zemřel v únoru 1934 po téměř ročním onemocnění v Bratislavě. Poslední rozloučení se konalo v Brně. Jeho popel je uložen v urnovém hrobě na židovském hřbitově v rodné Nové Cerekvi, kde je uložen také popel jeho ženy, která nesnesla osamění a rok po manželovi zvolila dobrovolnou smrt.

Tři ženské akty, 20.léta 20.st., olej, plátno, MG V Brně
Tři ženské akty, 20.léta 20.st., olej, plátno, MG V Brně
V přírodě, 1914, olej, plátno, MG v Brně
V přírodě, 1914, olej, plátno, MG v Brně

Od poslední soubornější výstavy Alfreda Justitze, jednoho ze zakladatelské generace českého moderního umění, uplynulo více jak dvacet let. Po zásluze již byla oceněna autorova role v tehdejším česko-německém kulturním životě (vedle Otto Gutfreunda to byl právě Justitz, kdo se v okruhu židovských umělců pocházejících z Čech nejvíce angažoval na domácí umělecké scéně) a tato uměleckohistorická pozornost se promítla také do situace na trhu s uměním: autorovy obrazy zažily prudký finanční vzestup a zařadily se k nejvyhledávanějším sběratelským položkám. Aktuální výstava si klade za cíl opětovně nalézt odpověď na otázku, jaký malíř Alfred Justitz skutečně byl, jak dokázal propojit podněty německého i francouzského postimpresionistického malířství s vlastním tvůrčím cítěním a co ho finálně přivedlo k tomu, že na přelomu dvacátých a třicátých let dospěl k velmi svobodnému laborování s kubismem i moderním klasicismem.

Útěk do Egypta, 1919, olej, plátno, GASK
Útěk do Egypta, 1919, olej, plátno, GASK
Milosrdný Samaritán, 1920, olej, plátno, NG v Praze
Milosrdný Samaritán, 1920, olej, plátno, NG v Praze

Současná výstava předstabuje reprezentativní výběr prací z mnoha galerijních i soukromých sbírek vykresluje mimořádně ryzí a noblesní uměleckou tvář Alfreda Justitze.

Kurátorkou výstavy je Rea Michalová. Výstavu v Karlových Varech můžete navštívit do 5.listopadu.

S použitím textu GVU Karlovy Vary zpracoval Petr Ondrášek

Foto © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Nová kniha Liane Moriarty: TŘI PŘÁNÍ

Redakce

Kino Ponrepo promítne vzácné filmy od polárního kruhu

Šebík

V pražských Vysočanech vznikl malý Brooklyn

Redakce