Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Pozvánky na akce Středočeský kraj Umění

V „Husovce“ se otevřela galerie Centrum Pop Artu s díly světových autorů v čele s Andym Warholem

Budova v Husově ulici, která patří Krajskému úřadu Středočeského kraje, opět ožila uměním. Takzvanou Husovku pronajal kraj Nadaci Centrum Pop Artu, která tu ve čtvrtek 11. prosince otevřela expozici světových představitelů tohoto uměleckého směru, a to zejména nejslavnějšího z nich – Andyho Warhola. Středočeský kraj tu zároveň s galerií slavnostně otevřel i své infocentrum.

„Nadace Centrum Pop Art splnila naši představu vytvořit v Husově ulici stálou expozici, která je přitažlivá pro turisty. Tím, že disponuje sbírkou umění evropského významu, čímž díla Andyho Warhola bezpochyby jsou, zajistí jistě vysokou návštěvnost. Věřím, že se podaří během krátké doby z objektu vytvořit živé centrum kultury a propagace Středočeského kraje,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Z děl Andyho Warhola jsou v galerii k vidění tři jeho kompletní portfolia včetně Kolínské katedrály, unikátního díla posypaného diamantovým prachem. Znalci jeho tvorby tu naleznou i kompozici Svatý Jiří a drak ze série Detaily renesance, kterých je na světě jen 12 exemplářů. Warhol svými díly nejen zpopularizoval techniku sítotisku na poli umění, ale proslavil právě použití diamantového prachu.

Warholovi, jako nejznámějšímu a nejslavnějšímu popartistovi, je v expozici věnována i samostatná místnost, která mapuje jeho kořeny a kulturní zázemí v rodině. Návštěvníci zde naleznou ale i jeho osobní předměty a faksimile vzácných rodinných dokumentů. Je tu vystavena třeba téměř 90 let stará košilka, ve které byli pokřtěni bratři Warholovi, tedy Andy, Paul i John. Výjimečně jsou tu k vidění i rodinné fotografie. Warholovi je přitom opravdu velice neradi zveřejňovali. Hlas Warholovy matky, jak se modlí, také člověk jen tak neuslyší. Maminka byla pro Andyho nejdůležitější žena v životě, žila s ním v jedné domácnosti až do své smrti.

Celkem je v expozici Husovky k vidění více než dvacet Warholových děl podepsaných jeho rukou s certifikátem originality. Postupně se v galerii budou představovat i další jeho výtvory a milovníci popartu se do galerie proto jistě budou rádi vracet, aby si prohlédli výstavu v různých obměnách. „Jsem rád, že krajem opravená historická budova v centru Prahy začala sloužit propagaci turisticky zajímavých cílů a akcí ve Středočeském kraji, a zároveň i kultuře. Kmotr PopArtu Andy Warhol a jeho díla jsou jistě dobrá volba, jak sem přilákat naše i zahraniční návštěvníky, přestože sám autor o obrazech řekl, že „…jsou jen k tomu, aby se s nimi zakryly zdi,“ řekl radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

Kromě Warhola jsou v Centru Pop Artu vystavena i ikonická díla dalšího popartového umělce Roberta Indiany. Ve stálé expozici je přestaveno i dílo Roye Lichtensteina a mladší generace popartisů a postpopartisů Američana Roberta Longa a Brita Damiena Hirsta. Zastoupena tu jsou i díla českých a slovenských umělců, kteří svou tvorbou reagovali na americký pop-art nebo jím byli ovlivněni. Jsou to Michal Cihlář, Stano Filko nebo Jozef Gertli „Danglár“.

Součástí otevření Centra Pop Artu je také výstava amerického umělce a ilustrátora Jamese Warholy, synovce Andyho Warhola. K vidění tu je kolem třiceti jeho děl. Jde přitom o historicky první samostatnou výstavu jeho děl v Česku. Znalci popartu tu mohou obdivovat jeho unikátní sítotisk Lamentation. Právě svému synovci Andy Warhol v roce 1974 věnoval a podepsal snad nejznámější svůj výtvor – plastovou láhev Coca-Coly, kterou je možné nyní v galerii vidět na vlastní oči.

Kurátory stálé expozice Centra Pop Artu jsou zakladatelé centra Boris Kršňák a Timotej Vlk a zakladatel prvního muzea Andy Warhola na světě v Medzilaborích, celoživotní propagátor tohoto umělce a přítel jeho rodiny, Mychal Bycko.

Nadace si pronajala prostory v prvním podzemním podlaží až čtvrtém nadzemním podlaží, které zahrnují i část pro společné využití s krajským úřadem. Kraj v budově kromě nově otevřeného infocentra nabídne v krátké době i Czechpoint. Nadace v prostorách galerie nabízí návštěvníkům i posezení ve stylové kavárně Pop Art Cafe a prodej předmětů přímo spjatých s tématem expozice v Pop Art Shopu.

Za pronájem nebytových prostor v Husově ulici čp. 156 a 229 na deset let platí nadace krajskému úřadu měsíčně 300 tisíc korun, což pokryje náklady na provoz a přinese kraji zisk několik desítek tisíc korun. Pro případné porušení smlouvy si kraj nechal pojistku v podobě krátké výpovědní lhůty smlouvy, která je jeden měsíc.

Podobné příspěvky

Místo premiéry filmu „K2 vlastní cestou“ dostanete malou ochutnávku

Jaroslav Hauer

Světové ocenění The Akademia Music Awards české rockerce Electric Lady

Šebík

Linda Finková pokřtila Maxíkům CD Baby Pop

Šebík