Výstavu nazvanou Hana Purkrábková: Ze života, připravilo Museum Kampa. Sochařka a keramička Hana Purkrábková (1936–2019) studovala v letech 1951-55 Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni a v letech 1955-61 Vysokou školu umělecko průmyslovou v ateliéru profesora Jana Kavana. Je výraznou osobností v oblasti české figurativní plastiky. Jejím typickým materiálem je režná šamotová hlína s patinou či jemnými barevnými tóny. Soustředí se na vyjádření výrazu svých keramických objektů, jenž zvládá mistrnou sochařskou technikou. Ve tvářích jejích plastik se odráží různé povahové vlastnosti, mentalita i nálada. Autorčiny bytosti jsou někdy živočišně spokojné, jindy vyhlížejí bezradně, zarputile či nenávistně, ale pokaždé dokážou oslovit a vyvolat emoci.




Kurátorka výstavy Mahulena Nešehová o díle Hany Purkrábkové říká: „Společně s tvorbou užité keramiky se věnovala keramické figurální plastice. Zprvu v komorním provedení, jež od osmdesátých let, kdy získala na práci větší prostor, proměnila v rozměrnější vyjádření. Ve středu jejího umění od počátku stál život člověka a jeho prostředí, do něhož zahrnovala život psů a koček, které měla ve své blízkosti. Z důvěrného poznávání a porozumění obou těchto světů také dokázala ve své tvorbě vytěžit výmluvné analogie.




V citlivé, spontánní modelaci plastik, prováděné s nebývalou přirozeností v poddajném materiálu keramické hlíny, ji vedly pozorovatelský talent a výborná obrazová paměť. S laskavým humorem a šibalskou ironií dokázala ze zachycených postřehů lidského chování vytěžit trefné záznamy zaměřené na nestřežená gesta a banální situace. Zhmotňovala jimi úsměvné lidské slabosti a pokleslosti, ale i duševní prázdnotu a výrazy lstivosti, záludnosti, zlomyslnosti a útočné agresivity. Myšlenkami, které do svých figur a bizarních tvarů Hana Purkrábková vkládá, nás vede k zamyšlení o našem životě a současném světě.
Živým pramenem jejího osobitého umění se stal smysl pro humor a vrozené humánní a sociální cítění. Ostatně i ty jsou patrné z jejích velkoformátových kreseb a pracovních skic, které jsou nedílnou součástí přítomné výstavy.“






K výstavě vydalo Museum Kampa celobarevný katalog. Expozici můžete navštívit do 21.května. Programy pro veřejnost najdete na: https://www.museumkampa.cz/udalosti/.
Zpracoval Petr Ondrášek
Fotografie © Petr Ondrášek