Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění ČR

V OSTRAVĚ VYSTAVUJE RUDO PREKOP UNDERGROUND/LIDSKÝ PORTRÉT

Z expozice

Galerie výtvarného umění v Ostravě představuje putovní výstavu Underground / Lidský portrét. Fotograf Rudo Prekop pracoval osm let na unikátním projektu, který prezentuje portréty osobností undergroundu a nezávislé kultury.

Z expozice
Z expozice

Autor sám o projektu říká: „V roce 2014 jsem začal pracovat na projektu fotografování portrétů osobností z neoficiální kulturní sféry, ze subkultury, z undergroundu. Uvědomil jsem si, že je nejvyšší čas začít systematicky koncepčně obrazově zaznamenávat toto jedinečné a touto dobou již bohužel odcházející společenství lidí.
Jedná se o jakýsi obrazový genofond. O nestylizované studiové portréty lidsky výjimečných osobností a jejich konfrontaci se starší i mladší rodovou linií.“

Z expozice
Z expozice

Rudo Prekop fotil rodinné portréty šesti desítek osobností undergroundu od roku 2014 do roku 2022. Na výstavě jsou snímky rozděleny do šesti sekcí podle profese či zaměření dané osobnosti (základna, výtvarníci, hudebníci I., hudebníci II., literáti, „veselé ghetto“). Prohlédnout si tak můžete slovy autora obrazový genofond známých i méně známých undergroundových osobností, například Dany Němcové, Vratislava Brabence, Eugena Brikciuse, Oldřicha Hamery, Jany Jonákové, Svatopluka Karáska, Petra Placáka, Jáchyma Topola či Pavla Zajíčka. 

Vystavené snímky mají obrazově-dokumentární podobu. Každá z osobností je představena fotografií, jednou či více, a příběhem, který zpracovali Magdalena Kokejlová a František „Čuňas“ Stárek, zaměstnanec Ústavu pro studium totalitních režimů, rovněž jeden z fotografovaných. “Zaměřoval jsem se na kulturní scénu, protože ta tu po nás zůstane. František „Čuňas“ Stárek mi pomáhal tipovat lidi a rodiny, které nafotím. Jsou to lidé, co prošlapávali cestu ke svobodné občanské společnosti, touto výstavou a knihou jim splácím pomyslný dluh,” vysvětlil Rudo Prekop.

Z expozice
Z expozice
Z publikace k výstavě
Z publikace k výstavě

Snímky vznikaly v ateliéru Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU). “Fotil jsem Hasselbladem, vyvolával jsem negativy, dělal jsem z nich kontakty, první selekce, náhledové snímky, druhá selekce, velké výstavní zvětšeniny, pak třetí selekce. Všechno ruční a časově náročná práce. Výstupem je kniha, která je průvodní publikací k výstavě,” doplnil autor. 

Z expozice
Z expozice

“Rudo Prekop není jen výjimečný fotograf, zasloužil se také o realizaci prvního muzea Andyho Warhola, které bylo v roce 1991 otevřeno v Medzilaborcích na Slovensku. Portrét jeho synovce Jamese se mezi vystavenými snímky nachází také,” uzavřel kurátor výstavy a ředitel galerie Jiří Jůza.

K výstavě byla vydána publikace, která je na pokladně k zakoupení. Expozici můžete navštívit v ostravském Domě umění do 12. března.

Zpracoval s použitím TZ GVU v Ostravě Petr Ondrášek

 Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

TVOJE TVÁŘ MÁ ZNÁMÝ HLAS: Dalším soutěžícím je charismatický herec Robert Urban

Jaroslav Hauer

UBAL A ZMIZ

Afri

Čtvrtstoletí muzikálu Jesus Christ Superstar u nás

Jaroslav Hauer