Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Reportáže Zajímavosti

V Plaze Novodvorská právě probíhá unikátní výstava krabiček od zápalek z rozsáhlé sbírky Jiřího Kajznera

Krabičky perexV pražském obchodním centru Plaza Novodvorská právě probíhá jedinečná výstava historických zápalek z rozsáhlé sbírky sběratele Jiřího Kajznera. Jedná se o unikátní výstavu svého druhu v Evropě.

Vynález zápalek, (tehdy se jim říkalo sirky), se v různých zemích připisuje rozdílným osobám. Zapalování pomocí dřívek se poprvé objevilo teprve v první polovině 18. století. Opravdové sirky s dřívkem začal vyrábět lékárník John Wolker roku 1827 v Anglii. Prudký rozmach sirkařství nastal s průmyslovou revolucí.

Do naší země vedla cesta ohnivých dřívek přes Vídeň, kde sirky vyráběl lékárník Rommer. Jeho učedníci – truhlář Vojtěch Scheinost ze Sušice a Marie Urbancová z Lipníku odnesli tajemství přípravy zápalné směsi a v říjnu roku 1839 začali vyrábět sirky v Sušici. Papírové pytlíčky opatřené jednoduchým razítkem – to jsou nejstarší obaly tehdejších opravdových sirek, které byly svým složením nebezpečné a zdraví škodlivé. Tyto sirky při dosažení vyšší teploty nebo náhlém tření podléhaly samovznícení. Zápalná směs často posloužila sebevrahům k ukončení života pouhým přidáním nastrouhaných hlaviček do jídla. Takovouto podobu měly sirky v druhé polovině 19. století.

 

Dříve se sirky vyráběly v malých dílnách, kde při práci často pomáhaly děti. Zápalná směs odporně páchla a sirky se dlouhodobým skladováním znehodnocovaly. Sušické sirky rychle dobývaly světový trh. Koncem 19. století nastal konec drobných výrobců a výroba se přesunula do továren. Stačilo pouhých pár let od zahájení jejich výroby a o českých sirkách básnil i Karel Havlíček Borovský ve svém Králi Lávrovi.

“Po Češích je doma vždycky malý sled,
ale všude jinde naplňují svět,
muzikanty, jezdce, harfenice,
ouředníky sirky ze Sušice
najdeš všude hned”

Roku 1903 byla veškerá výroba soustředěna do koncernu Solo Sušice. České zápalky byly pod nejrůznějšími ochrannými známkami vyváženy do celého světa. Svého času se staly synonymem pro tehdejší Československou republiku. Pro české lidi se tak při cestách po světě stávaly milou připomínkou domova. Postupně nebyla část světa, kde by nebyly české zápalky. Rychle však vyrostla konkurence zejména ze Švédska, Holandska, Německa či Japonska. Meziválečné a poválečné zápalky dokázaly pojmout zápalkovou krabičku nejen jako umělecký předmět, ale též jako propagandu myšlenek a hesel, které dnes vyvolávají úsměv. V tuto dobu byla u nás výroba zápalek soustředěna do dvou výrobních závodů patřících koncernu Solo – Sušice a Lipník nad Bečvou. Solo Sušice přežilo dvě světové války, hospodářskou krizi, avšak již nebylo schopno si poradit s nynější levnější konkurencí převážně s Asie. Tradice, která trvala déle než 160 let, skončila. Zápalky pod značkou Solo se dnes vyrábějí v Indii, kde je levnější provoz.

 

Zápalky se svého času vyráběly po celém světě. Například jen v Číně existuje přes 100 sirkáren. Svými originálními zápalkami se pyšní vyspělé země jako je Japonsko či Spojené státy. Největším výrobcem zápalek je švédská společnost Swedish Match. Jiří Kajzner z Prahy patří mezi největší sběratele zápalkových krabiček v Evropě. Krabičky od zápalek nejrůznějších velikostí a nejrozličnějších tvarů ze všech koutů světa sbírá již přes 20 let. Mezi nejstarší exponáty jeho sbírky patří exponáty již z roku 1880. Ke kumyxafii, (tedy sbírání zápalkových krabiček), se dostal zcela náhodou. Když byl malý, tak mezi jeho kratochvíle patřilo také rozdělávání táborových ohníčků na rozestavěném sídlišti. K tomu potřeboval zápalky, které si kupoval v blízké trafice. Krabičky s různými motivy se mu velice zalíbily a od toho byl už jen krůček k jejich postupnému shromažďování. Sbírka se mu postupně rozrůstala až do počtu zhruba sto tisíc exemplářů. Ukázky nejzajímavějších exemplářů z jeho rozsáhlé sbírky můžeme nyní vidět pražském obchodním centru Plaza Novodvorská, kde právě probíhá výstava historických krabiček od zápalek.

 

Text / foto                    Vít Hassan

Podobné příspěvky

EVA a HYNEK podpořili projekt STOP TÝRÁNÍ stihli i slavit!

Šebík

Okénko instruktora bezpečné jízdy

Afri

V anketě Zlatý volant za rok 2020 budou oceněny čtyři osobnosti české a mezinárodní scény  

Afri