Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Reportáže Sport

V Praze na Markétě se včera jel 45. Memoriál Luboše Tomíčka

Včera večer plochodrážní stadion na pražské Markétě hostil špičkové domácí i zahraniční závodníky, kteří společným soupeřením uctili památku Luboše Tomíčka, který tragicky zahynul v roce 1968.

Na Zlaté přilbě v Pardubicích tehdy s pěti tituly mistra republiky v řadě toužil celý závod vyhrát. Ve finálové jízdě jednoznačně vedl, ale v zatáčce se přetočil, dva závodníci se mu stačili vyhnout, čtvrtý Jaroslav Wolf však bohužel do ležícího Luboše Tomíčka narazil. Luboš Tomíček se tak 20. října 1968, ve věku čtyřiatřiceti let, stal šestou obětí závodu o Zlatou přilbu.

Luboš Tomíček měl svou premiéru na ploché dráze v roce 1957 v pražském klubu, který nesl jméno Rudá hvězda. Od té doby na sobě pracoval a neustále své výkony zlepšoval, až dosáhl toho, že se stal nejlepším československým jezdcem, který vyhrával, co se dalo, včetně pěti titulů mistra republiky. Zároveň úspěšně reprezentoval Československo v mezinárodních závodech, kde to dotáhl až do světového finále v roce 1965. Po osm let byl též kapitánem československé reprezentace.

Od roku 1969 se na jeho počest koná v Praze na Markétě memoriál nesoucí jeho jméno. Vítězem jeho prvního ročníku byl Novozélanďan Barry Briggs. Memoriál Luboše Tomíčka je nejstarším mezinárodním plochodrážním závodem v Praze.

 

 Text /foto:                                   Vít Hassan

 

Podobné příspěvky

Světové ocenění The Akademia Music Awards české rockerce Electric Lady

Šebík

DEGUSTANDO Italia uvádí Koncert AMEDEO MINGHI v Praze .

Šebík

Moderátorka Michaela Jílková – vždy ostrá a perfektně připravená

Afri