Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Festivaly Kultura Zajímavosti

V pražském metru probíhal hudební maraton

Dopravní podnik hlavního města Prahy ve spolupráci s Konzervatoří a Vyšší odbornou školou Jaroslava Ježka, dnes již podruhé připravil sérii jarních koncertů v sedmnácti stanicích pražského metra. Od dnešního rána až do pozdního večera tak ve vybraných stanicích metra vystoupilo 37 hudebních skupin s dvaceti různými hudebními žánry.

Celý program začal dnes v 6 hodin ráno ve vestibulu metra Hradčanská, vystoupením kytarového dua KJJ, což je dvojice studentů, jejíž repertoár obsahuje skladby od renesance přes latinskoamerickou tvorbu, španělský folklór, vyšší popular až po současnou hudbu. Na Knížecí vystoupilo flétnové kvarteto KJJ se soudobou a latinskoamerickou hudbou. Na Náměstí republiky hrálo akordeonové kvarteto KJJ rovněž latinskoamerickou hudbu a na Budějovické pro změnu multižánrové uskupení The Invisible, které vystupuje převážně v pražském metru. Na Smíchovském nádraží to rozbalila bubenická kapela Recyklas, která, (jak je ostatně patrné již z názvu), našla zalíbení v něčem tak obyčejném jako je rytmické bubnování na plastové popelnice. Na Dejvické předvedla své netradičně pojaté jazzové vystoupení skupina S Gustem. Na Malostranské zazněly opět latinskoamerické rytmy od kytarového kvarteta KJJ. Na Muzeu zahrála jazzová skupina Josefina’s band, což je soubor, který interpretuje svoji autorskou hudbu v kombinaci s převzatými skladbami ve vlastním aranžmá. Za zmínku stojí také to, že jeho frontmanka Josefina Žampová disponuje nezapomenutelným hlasem.Ve vestibulu stanice Můstek B to rozjel bývalý zpěvák a baskytarista různých kapel Tomáš Hundža a o pár desítek metrů vedle ve vestibulu A funkrocková formace Jedna ku jedný, která se od ostatních funkrockových kapel odlišuje zejména používáním klasického akordeonu.

                          

V pravé poledne jste mohli na Budějovické slyšet swingové, latin a funky skladby, které zde hrál soubor Trumpet Q a na Vltavské muzikálové melodie v podání smyčcového orchestru KJJ.Hud. maraton 2 Vestibul na Můstku patřil popjazzové skupině Nano Illusions, jejichž tvorba se nejvíce blíží popu, který je doplněn o prvky fusion, elektroniky, jazzu a alternativy. Na Malostranské vystoupili studenti KJJ Brigita Cmuntová a Štěpán Klouček, jejichž vystoupení bylo věnováno dvěma významným písničkářům – Z. Navarové a V.Redlovi. Na Florenci jste se mohli nechat unést moderním jazzem v podání orchestru Big Band KJJ či na Můstku A vystoupením popjazzové vokální pětice TimbreTone. Pořadatelé nezapomněli ani na dechovku, která hrála šlágry českých hitmakerů F. Kmocha, K.Valdaufa, J. Vejvody a upravené písně J. Cockera či skupiny Abba v podání dechového orchestru Pralinka Praha v Kobylisích. Ve vestibulu stanice Muzeum jste se mohli zaposlouchat do melodií ze slavných českých a světových muzikálů, které zde hrál muzikálový soubor KJJ. Na Hradčanské vystoupila zbrusu nová kapela Anthony Dee, jejíž styl se pohybuje na pomezí moderního jazzu, hiphopu, funku a soulu. Na Můstku B vystoupila zpěvačka a kytaristka Markéta Zdeňková se svým repertoárem vlatních folk – jazzových písní postavených na osobitých lyrických textech. Na Florenci interpretoval orchestr Lab Band KJJ swingové a jazzové skladby českých a světových autorů. Na Radlické zazněl experimentální projekt Amplify, který se nachází někde mezi jazzem, rockem a elektronikou. V Letňanech vystoupilo soul – jazzové kvarteto Martina Kryštofa. Na Malostranské jste se mohli slyšet australský folk s příměsí latiny a jazzu v podání sesterského dua Quaoar a na Vltavské zazněly lidové skladby a spirituály od pěveckého sboru DP, který je složený ze zaměstnanců Dopravního podniku hl.m.Prahy. Můstkem B se linul moderní jazz od orchestru Big Band VOŠ KJJ.

 

hud. maraton 1

Na Rajské zahradě jste se mohli zaposlouchat do tvorby Elišky Ptáčkové, která se hudebně pohybuje mezi akustickou hudbou, folkem a jazzem. Všechny, kteří mají rádi hip – hop, na Vyšehradě určitě nenechala chladnými skupina Unique, jejichž skladby v sobě spojují prvky hip – hopu a vážnou hudbu v podání houslí. Na Florenci vystoupil soubor K Band KJJ zaměřený na jazzfunk a soulfunk music. Na Muzeu všechny uchvátila písničkářka Bára Zmeková, která ve svých písních kombinuje klasiku, jazz a ryzí písničkářství. Ve stanici Rajská Zahrada jste mohli slyšet písně skupin Bjork, Beatles, Radiohead a popové písně obohacené o autorská aranžmá od skupiny Tanita’s Lullaby. Na Vltavské to se svými silnými a energickými kytarovými riffy rozjela rocková skupina Doctor Victor a na Můstku B se svým psychotic progressive rockem, (který v sobě zahrnuje prvky art rocku, jazzu, popu, world music, ale i vážné hudby a elektroniky), řádila kontroverzní dívčí kapela Tritonius Priest. Na Muzeu se svým pojetím moderního jazzu vystoupila skupina Ato – nut. Na Vyšehradě zas folkrockové těleso Dekolt. Posledním vystupujících na Florenci byla rocková kapela Excite, která interpretuje jak převzatou, tak vlastní tvorbu. Celý hudební maraton v deset hodin večer zakončila svým radostným i melancholickým vystoupením funkdisková kapela Homoguru.

 

 

Text / foto:                                                                             Vít Hassan

Podobné příspěvky

Prague Food Festival 2013 – fotoreportáž

Afri

MLČENÍ, TORZO, PŘÍTOMNOST

Afri

Větrná hůrka ve Švandově divadle

Redaktor J.Hampl