Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění Praha

Ve Ville Pellé vystavuje Lubomír Typlt

Kolo, ocelová socha, 2023

Galerie Villa Pelé připravila rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem. Soubor obrazů a objektů z let 2021–2023 nese název Levitace a skládá se z několika samostatných okruhů, z nichž každý se zabývá jedním námětem – absurdními metastroji, dívkami levitujícími nad propastí nebo křičícími miminy.

Modré světlo, 2023, olej na plátně, soukr.sbírka
Modré světlo, 2023, olej na plátně, soukr.sbírka
Žlutý plláč II, 2022, olej na plátně
Žlutý plláč II, 2022, olej na plátně

Lubomír Typlt se narodil v roce 1975 v Nové Pace. Dlouhodobě patří k nejvýraznějším představitelům současného malířství. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Jiřího Šalamouna, na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně u profesora Jiřího Načeradského a poté i na Kunstakademii Düsseldorf u profesorů Markuse Lüpertze, Gerharda Merze a A. R. Pencka. Na Kunstakademii získal v roce 2005 i mistrovský titul. Během studia si vytvořil základní východiska své následující obsáhlé dvacetileté práce, zaměřené na obrazy a objekty. Jejich zdrojem byla vypjatá představivost, týkající se silných osobních prožitků i reflexí obecného stavu společnosti

Osmačtyřicetiletý Lubomír Typlt si již během studií na düsseldorfské Kunstakademii, kde měl jako jeden z prvních československých posluchačů po roce 1989 možnost studovat, osvojil dva přístupy, jež ho fascinují přes dvacet let: vztah k barvě jako nosnému výrazovému prostředku a ke všednímu předmětu poskytujícímu podnět k metaforickému přehodnocení. „Jeho strhující, zhuštěný, zkratkovitý umělecký projev na pomezí jemnosti a syrovosti, vytříbenosti a výjimečnosti, získává rok od roku na průraznosti vyvolané jeho neutuchající představivostí,“ charakterizuje umělcův rukopis kurátor Karel Srp. Název výstavy v Galerii Villa Pellé odkazuje k jednomu z výrazných figurálních témat, jež se v Typltově tvorbě v posledních dvou letech silně prosadily. Jsou to Levitantky, skupiny dívek, jejichž osvobozená živelná těla, zbavená gravitace, se soustředí v kruhovém tanci odehrávajícím se ve vzduchu. Lubomír Typlt v souboru Levitantky navázal na své dávné malířské lásky, k nimž patřil Francisco Goya.

Velké zrcadlení, 2022, olej na plátně, soukr.sbírka
Velké zrcadlení, 2022, olej na plátně, soukr.sbírka
Kolotoč, 2023, instalace
Kolotoč, 2023, instalace

„…již na počátku své tvorby se rozhodl jít vlastní, na místním prostředí nezávislou cestou. Naše galerie dává opakovaně prostor originálním tvůrcům mladší a střední generace a Typltovu svébytnou tvorbu bychom rozhodně neměli opomenout,“ říká Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé.

Rojnice, 2021, olej na plátně, soukr.sbírka
Rojnice, 2021, olej na plátně, soukr.sbírka

Od roku 1998 Lubomír Typlt samostatně vystavuje v Česku i v zahraničí. V posledních letech vzbudila pozornost jeho výstava Neutopíš se dvakrát v téže řece, která proběhla v roce 2018 v pražské Špálově galerii, a předloňská výstava Tančící pentagon v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Názvy některých Typltových starších obrazů jsou současně úryvky textů, které píše pro hudební uskupení WWW Neurobeat. Kapelu pod původním názvem WWW založil na počátku 90. let společně se zpěvákem, skladatelem a hráčem na elektronické nástroje Ondřejem Anděrou jako jednu z prvních českých hiphopových skupin. Jejími členy v minulosti byli například i bubeník Pavel Fajt nebo výtvarnice Lela Geislerová. Rap, elektroniku a moderní poezii křížící WWW Neurobeat vydali pět alb a získali několik nominací na Cenu Anděl v kategorii Hip-hop & R´n´B.

Výstavu Levitace Lubomíra Typlta bude možné navštívit do 13. srpna 2023. V průběhu výstavy bude vydán katalog. Více informací na www.villapelle.cz.

Foto nad textem: Kolo, ocelová socha, 2023

S použitím TZ zpracoval Petr Ondrášek

Foto © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Rozhovor s mágem českého graffiti Janem Kalábem

Afri

Miss Czech Republic 2020

Redaktor J.Hampl

Galerie hlavního města Prahy představuje díla mexické umělkyně Fridy Kahlo

Petr Ondrášek