Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura

Vizuálně hudební show The Same Self chce prolomit tabu o ženském cyklu

zenske tabu

Nahlas se o ní moc nemluví a má ji skoro každá žena. Téma menstruace a ženského cyklu stále budí kontroverze. Umělecký i vzdělávací rozměr mu chce dát divadelní představení s názvem The Same Self. Nese v sobě prvky nového cirkusu, vzdušné akrobacie, živé hudby a herectví. Obnovená premiéra vizuálně hudební show o proměnlivosti ženských nálad se uskuteční 4. listopadu v pražském Divadle BRAVO!.

Vizuálně hudební show The Same Self chce prolomit tabu o ženském cyklu

Naše představení vnímám jako jednu z cest, jak téma k ženám a mužům dostávat. Je to za mě nová forma vzdělávání skrze hluboký emoční prožitek – umění totiž dokáže lidi zasáhnout více na úrovni srdce než hlavy,” říká autorka projektu, akrobatka a psycholožka Ivana Kolcunová, která se vzdušné akrobacii věnuje už deset let.

Projekt The Same Self plánuje do konce letošního roku představení ve dnech 4. a 5. listopadu a 1. a 2. prosince v Divadle BRAVO! v pražském Braníku. Zavítá ale i 26. listopadu do českobudějovického kulturního prostoru Kredance. Více informací o vstupenkách a projektu jsou k dispozici na webových stránkách www.sameself.art.

Součástí každého ze čtyř pražských představení, jež jedno trvá zhruba hodinu, budou i krátké moderované rozhovory. Odehrají se vždy na konci. Pozvání přijala mimo jiné přední osobnost ženského biohackingu Veronika Allister, slovenská antropoložka Katarína Bagnairi Banairiová či certifikovaná lektorka projektu Cyklická žena Kateřina Marešová.

Autorka projektu Ivana Kolcunová je dvojnásobnou vítězkou mezinárodní britské soutěže UK Aerial Performance Championship, jejíž součástí byly i obě zlaté choreografie The Same Self. Spolu s akrobatkou vystoupí také zpěvačka Michaela Jonczy, která je rovněž autorkou všech písní v projektu. Na scéně se představí ale i slovenská herečka a průvodkyně mateřstvím Katarína Zatovičová, tanečnice Tereza Holubová a klávesistka Jana Otáhalová. Spoluautorem hudby je skladatel a hráč na klávesy Viktor Kracik-Bartha. Režisérkou a choreografkou představení je francouzská tanečnice Fanny Barrouquère, která spolupracovala s řadou světových choreografů a za své výkony v Česku získala i nominaci na Cenu Thálie.

Krámy, měsíčky, jahody a zase krámy

Kromě skvělých uměleckých výkonů, jejichž hlavní role tak ztvárňují čtyři ženy jako čtyři fáze ženského cyklu, chce projekt upozornit na téma i z pohledu osvěty. A prolomit tak tabu, které stále provází i současnou moderní společnost kladoucí na ženy velké nároky. Představení v několika různých uměleckých formách ukazuje, jak se každá žena proměňuje a s ní i její chování, emoce, životní energie či prožitky, čtyřikrát do měsíce, po celý rok a její reprodukční život.  

Diváci budou mít podle autorů možnost si uvědomit, jak funguje ženský cyklus především po emocionální stránce. “My ženy často bojujeme s přijetím celé škály emocí a projevů. Bojíme se ukázat svou citlivost a náladovost. I já se pořád učím tohle všechno brát jako balíček, který k menstruačnímu cyklu patří a že je to tak v pořádku. A proto mým přáním je, aby žena po zhlédnutí představení udělala další krok k bezpodmínečnému přijetí sebe samé se vším, co k ní patří,” dodává Ivana Kolcunová a podotýká, že projekt je v souladu s vědeckými a lékařskými poznatky. Ženy by se podle Kolcunové měly naučit vnímat a přijímat své tělo, jaké je, a především mu porozumět.

Autorkou novocirkusového představení o ženství The Same Self je dvojnásobná vítězka britského šampionátu vzdušné akrobacie Ivana Kolcunová. Původně vystudovaná psycholožka se na uměleckou dráhu vydala v roce 2011, když objevila akrobacii na šálách. Absolvovala kurzy v Cirkus trochu jinak, Cirqueon, KD Mlejn a AirGym Art Company. Umělecké základy si nicméně přinesla z dětství, kdy cvičila voltiž, tedy gymnastiku na koni. Po roce 2012  ji začalo zajímat téma ženské problematiky a zrodily se první nápady i na její umělecké ztvárnění. O rok později Ivana Kolcunová založila uměleckou skupinu Arte Levite, která má za sebou více než stovku veřejných vystoupení se šálovou akrobacií. Na choreografiích začala spolupracovat s choreografkou Sárou Puchowskou a od roku 2018 s francouzskou tanečnicí a choreografkou Fanny Barrouquère. V roce 2019 a 2020 Ivana Kolcunová zvítězila v mezinárodní soutěži UK Aerial Performance Championship v kategorii Professional Silks, která se pořádala v britském Mablethorpe. Obě zlaté choreografie také zařadila do představení The Same Self. Ivana Kolcunová se kromě akrobacie věnuje psychologii a pracuje jako výzkumnice v oboru chování a potřeb lidí.  

Francouzská tanečnice, choreografka a režisérka inscenace The Same Self Fanny Barrouquère začala profesionálně tančit v roce 2008 v National Ballet of Marseille, které vedl Frédéric Flamand. Poté pracovně přesídlila do Švédska do Norrdans Dance Company. Spolupracovala se známými choreografy, jako jsou Thomas Noone, Ohad Naharin, Fernando Melo, Jarek Cemerek, Lidia Wos a další. V roce 2015 začala spolupracovat s tanečními společnostmi v České republice a Dánsku a zaměřuje se na soudobý tanec. V roce 2017 byla nominována na Cenu Thálie za mimořádný taneční jevištní výkon v inscenaci Amazonky. V současnosti je tanečnicí stálého souboru Lenka Vagnerová & Company.

Zpěvačka a autorka písní Michaela Jonczy je sólistkou pražského gospelového souboru Maranatha Gospel Choir a také Magnum Jazz Bigbandu. Má za sebou spolupráci se známými hudebníky – Tonyou Graves, Michalem Ambrožem & Hudbou Praha, Jiřím Cerhou a C&K Vocalem nebo Kamilou Nývltovou. Pravidelně vystupuje v Divadle Komedie jako “Teenage girl” v legendárním muzikálu Davida Bowieho Lazarus. Věnuje se ale i autorské tvorbě. Spolu s kameramankou Janou Hojdovou vydala videoklipy k autorským písním Na Věčnost (2017), Zima (2019), Reflektivní a Křehká (2020). V současné době připravuje debutové album “The Same Self”.

Slovenská filmová a divadelní herečka a průvodkyně mateřstvím Katarína Zatovičová je jednou z největších dětských filmových hvězd 70. a 80. let 20. století. Nejvíce se proslavila sedmidílným seriálem Léto s Katkou, který byl napsán přímo pro ni. V Čechách ji známe především z filmu Terezu bych kvůli žádné holce nevyměnil. V posledních letech se na televizních obrazovkách objevila v seriálu Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód. Více než herectví se v současnosti ale věnuje tématu vědomého mateřství v propojení s cykličností ženy, rodičovství a péči o miminko již od početí. Právě v tomto oboru se prosadila se svým projektem A centrum, který funguje již od roku 1999.

Tanečnice, choreografka a pedagožka Tereza Holubová v roce 2020 absolvovala taneční Konzervatoř Duncan Centre. Studovala v New York City ve studiu Limón Institute. V současnosti je součástí několika tanečních a divadelních spolků. V roce 2020 nastudovala choreografii Kreatur známé německé choreografky Sashy Waltz pod vedením jednoho z jejích tanečníků Jiřího Bartovance. Je také součástí projektu People Power Partnership, se kterým cestuje po celé Evropě.

Klávesistka Jana Otáhalová vystudovala hru na klavír na Konzervatoři Jaroslava Ježka. V současnosti pokračuje ve studiích na pražské HAMU, působí v různých hudebních uskupeních a věnuje se také pedagogické činnosti. V jejím repertoáru se mísí široká škála stylů od moravského folkloru, přes klasiku, jazz, populární hudbu až po fúze různých žánrů.

Ivona Novotná

Trailer: https://vimeo.com/576865759

Foto:
https://flic.kr/s/aHsmSuvDJZ – fotograf Michal Hančovský
https://flic.kr/s/aHsmQYhBYC – fotograf Miloš Šálek

Podobné příspěvky

Daniel Barták vyhlášen nejlepším muzikálovým hercem na světě

Jaroslav Hauer

V pražském Tančícím domě právě jede Multiverse Express

Afri

Kodet slavil 70. narozeniny s noblesou a stal se i čestným občanem

Jaroslav Hauer