Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Festivaly Hudba Kultura Události

Votvírák 2015 v Milovicích opět splnil očekávání

Již několik let otvírá festival Votvírák festivalovou sezónu. Každý rok se jedná o datum zhruba v půlce června a návštěvníci si kupují vstupenky již na konci předchozího roku. Ani letošní ročník nebyl výjimkou – Votvírák navštívilo 78 000 návštěvníků.

Festival

Festivaly se to o letních měsících jen hemží – Rock for People, Sázava fest, Masters of Rock, Benátská!..v čem je tedy Votvírák jiný? Votvírák každoročně přivítá jen české a slovenské umělce, vstupenky jsou dostupné v poměrně nízké cenové relaci, festival se koná kousek od Prahy a mimo jiné slibuje moře zábavy. Každý si může vybrat svůj ‘šálek kávy’ podle toho na kterou ze 4 stage jste se zavítali. Letošní rok lákal na známé jména umělců – Lucie Bílá, Marpo, Separ, Mandrage, Horkýže Slíže, UDG, Škwor aj. Mezi návštěvníky padaly názory, že většina ‘dobrých’ kapel se koná v pátek, v sobotu je účast na podiích slabší. Pravdou je, že pokud jste vyznavač několika hudebník stylů, tak jste se v pátek poněkud naběhal. V sobotu již byl čas si promyslet na koho se půjde, nicméně i tak bylo z čeho vybírat: Divoký Bill, Lucie Bílá & Arakain, Separ, EGO..Sluníčko bylo o víkendu neúnavné a tak hned několik vystupujících obdivovali návštěvníky, že zvládají ‘pařit’ v takovém vedru. K potěšení všech bylo zjištění, že u stanového městečka projíždí hasiči s cisternou a osvěžují festivalové nadšence studenou vodou a ti se tak alespoň na chvíli dočkali osvěžení.  Stanové městečko se napíná do gigantických rozměrů, parkoviště se neustále naplňuje a u hlavní stagy jsou fanoušci až na konci areálu u pouťových atrakcí.

Zástávka Milovice – tam se již v pátek dopoledne sešlo několik stovek lidí a zamířili na delší cestu k letišti Milovice. Už na cestě několik jedinců popíjelo a tak nebyla nouze o rozhovory mezi neznámými lidmi, kteří se během cesty stihli seznámit. Díky webovému portálu Nolimits.cz byly k dispozici vstupenky zdarma s podmínkou příchodu do 12:00 a tak již v tuto dobu bylo stanové městečko poměrně zaplněné. Ti, kteří si chtěli držet místo v popředí stanového městečka si zvolili příjezd dokonce i ve čtrvtek. Po dostavení stanu šla spousta návštěvníků do plavek a většina z nich se chodila osvěžovat alespoň studeným pivem, ciderem nebo obyčejnou vodou. Cokoliv jste si nechali ve stanu, museli jste počítat s tím, že o několik hodin později to možná najdete v teplotě varu. Každý byl nadšen, když si pro sebe našel alespoň kousíček stínu, ať už za ohromnou konstrukcí od Kofoly, u zvukařů, pod slunečníky od Staropramenu nebo jiných stánků. Ostatní, co se nemohli dočkat hudebního víkendu se rozutekli po podiích. Ze začátku byli k dispozici kapely Imodium, Terrapie v čele s Mirem Šmajdou, UDG, Citron či Alkehol, jejichž písničku ‘Nonstop, já chci pít nonstop’ si spousta fanoušků zpívalo ještě několik hodin poté. Velkým zážitkem bylo vystoupení Marpa s TroubleGang, kteří předvedli i v neskutečném hicu skvělou show a zasloužili si právem velký aplaus. Marpo si svou hudební část patřičně užíval, skákal do kotle k fanouškům, komunikoval s nimi, předvedl novější hity a nechyběly songy jako Zvedám, Zavři hubu a Tak kdo!. Nakonec své, již tak nezapomenutelné, show vypustil z děl konfety a tím podtrhl fenomenální výkon. Sodoma Gomora má svojí základnu fanoušků velkou a snaží se ji vždycky něčím šokovat. Když na podium vyšel ‘Řezník’ o 100 kg těžší než ve skutečnosti je a Desire tak, jak ho nikdo nezná, dost lidí znejistilo. Po prvním songu se tato Sodoma s fanoušky rozloučila a na podiu se objevila Sodoma Gomora tak jak ji fanoušci znají a obdivují.
Mandrage – kapela, která má každý rok na Votvíráku hromadu příznivců a ani letos to nebylo jinak. Lidí, kteří si tuto plzeňskou kapelu přišlo poslechnout bylo mnoho, zabírali tak místo od podia až ke konci areálu. Kluci z Mandrage změnili barvu kostýmů, avšak ve stejnokroji zůstali i letos – tentokrát bílém. Největší aplaus měli písně Šrouby a matice, Tanči dokud můžeš, Františkovy lázně a Mechanik. ‘Škwoři’ se také za účast svých fans nemuseli stydět a ač novější hity znali opravdu jen velcí fanoušci kapely, hity jako Sraž nás na kolena či Slzy si s kapelou zazpívali všichni zúčastnění. Pokud se někdo rozhodl po konci fungování stagy odejít a odebrat se ke svému stanu, čekala ho tak trochu bojovka. Nedej bože, pokud jste si nenašli předem žádný záchytný bod, podle kterého by jste svůj víkendový příbytek našli. Odvážlivci posilnění alkoholem šli za svým instinktem a tak se občas stalo, že ne každý přespal ve svém stanu. Když už jste měli tolik štěstí a svůj stan opravdu našli i tak jste se nemohli těšit na kdovíjaký spánek. Vtipálci, kteří byli fanoušky filmu RRRrrr! ve stanovém městečku rozhlašovali, že přeci už ‘Začíná noc!’ nebo se jistá parta rozhodla vytvořit zvukovou kulisu v podobě klaksonu. Nicméně o tom festivaly jsou, nikdo nemůže čekat, že se vyspí do růžova. Když se ráno všichni rozhodli něco posnídat a zjistili, že sice alkoholu mají dostatek, nicméně k jídlu téměř nic, museli se opět zúčastnit ‘túry’ na vlakové nádraží, konkrétně do supermarketu Tesco, který za celý předchozí rok nezažil takový nával nákupujících. Někteří se rozhodli vyhledat nejbližší koupaliště a vyměnit tak část hudební zábavy za koupání. Našli se i ti, kteří v noci nebo v brzkých raních hodinách zaparkovali své tělo na trávě v areálu či mimo něj a kteří se ze svého hlubokého alkoholového spánku neprobudili ještě v sobotu odpoledne. Budíčkem pro ně pak mohl být déšť, který si všichni tak přáli, avšak když zesiloval na své intenzitě, začali své přání návštěvníci proklínat. Stany bez vrchní plachty se mohli stát rázem bazeném a někteří návštěvníci se úprkem mizeli schovat do svých aut (pokud nějaké měli). Při pohledu na nebe se zdálo, že déšť ustoupit nechce a tak se postupně začali party lidí rozhodovat, zda svůj odjezd domů nezrychlí z neděle na sobotu večer. ‘Hrdinové’, kteří vydrželi jak páteční pařák, tak i sobotní slejvák si mohli večer vychutnat koncert Divokého Billa, Wohnoutů, Doktora PP, Smacka, Ego či Hand Grenade.
Několik stovek poztrácených věcí, několik desítek až stovek ošetřených lidí záchranáři, několik stovek odebraných řidičských průkazů, kvůli alkoholu v krvi, několik problémů s drogami, několik tisíc kocovin, převrácených žaludků, trapasů, několik vyplavených stanů a 78 000 spálených účastníků – to všechno byl VOTVÍRÁK 2015! Ať už byl někdo nespokojen s prostředím ohledně Toi Toi, s chutí piva, s cenou piva, s počasím, s otravnými spoluúčastníky, tak nakonec si všichni festival užili tak jako loni a tak jako předchozí léta – díky kapelám, kamarádům, dobré organizaci…Díky Votvíráku 2015 má opět 78 000 lidí mnoho vzpomínek! Tak příští rok na viděnou 🙂

Podobné příspěvky

OBRAZEM: Noční Praha žije festivalem světla Signal 2014

Aleš Fritscher

Jirka Mádl dělal VLNY

Jaroslav Hauer

Obchody, restaurace či kadeřnictví dnes otevírají

Aleš Fritscher