Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura Umění Výtvarné umění Praha

Vyšla monografie akademického malíře Oldřicha Kulhánka

Publkace Oldřich Kulhánek

U příležitosti autorovy výstavy v České Galerii Moderního Umění v Praze vydalo nakladatelství X2015 v roce 2023 obrazovou monografii akademického malíře Oldřicha Kulhánka, čítající více jak sto čtyřicet barevných reprodukcí, které vznikly po roce 1993. Hlavní grafickou technikou umělce do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byl lept. Následuje přechod na litografii. Monografie představuje většinově litografická díla a je rozdělena do pěti samostatných kapitol. Dvě následující kapitoly přinášejí fotografickou dokumentaci a přehled autorských výstav, ocenění a zastoupení ve sbírkách.

Monografie Oldřich KulhánekÚvodní kapitola Grafika s reprodukcemi z cyklu žertovné serie bankovek Funny Money, u nichž bylo „padělání povoleno.“ Další jsou reprodukce z cyklu Specální dialog, Pád, monumentální litografie v cyklech Job nebo Šebestián a další jednotlivé grafické listy.

Pokračuje kapitolou Malá grafika s reprodukcemi např. grafik Tři grácie, Splynutí, Vertikály života, z cyklu Milenci nebo z cyklu Metamorfóza. Své rozsáhlé historické znalosti uplatnil  v grafických listech  Rudolfinská Praha, Praha Karla IV, Jan Hus, František Palacký a dalších významných osobností, které se staly symboly našich dějin, státnosti, kultury, vědy a umění.

Monografie Oldřich KulhánekTřetí kapitola je věnována mistrovsky zvládnutým kresbám. Reprodukovány jsou grafické listy Oči, Kdo je kdo, z cyklů Zeker, Velký boj, Job nebo Franz Kafka.

Čtvrtá kapitola je věnována ukázkám z tvorby ex libris. Jsou představeny ex libris s antickými náměty – Prometheus, Apollo a Dafné apd. Následují ex libris s náměty významných osobností – např. Auguste Rodin nebo Ferenc List. Zakončení kapitoly tvoří ex lbris s názvem Ruce, které representují virtuozně zpracovaný námět Oldřicha Kulhánka.

Monografie Oldřich KulhánekPátá kapitola je věnována kresebným návrhům na poštovní známky s významnými osobnostmi – např. Zikmund Lucemburský, Václav I, Karel IV, Tomáš Garrigue Masaryk, Voltaire nebo Giuseppe Arcimboldo.

Monografie je zakončena šestou a sedmou kapitolou s fotografiemi ze života umělce, přehledem autorských výstav, ocenění a zastoupení ve sbírkách.

Monografii uvádí text od kurátora výstavy Dr. Jiřího Machalického a je k dostání na výstavě spolu s katalogem vydaným k uvedené výstavě.

Text zpracoval Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Literární hvězda Mario Vargas Llosa poprvé v Praze

Redakce

Česká Miss Andrea Bezděková peče s Mírou Dubovickým .

Jaroslav Hauer

Mladý čech svým románem ohromil USA

Jaroslav Hauer