Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění ČR

Výstava MIES / TUGENDHAT / SANDALO / KALIVODA ve vile Tugendhat v Brně

Vila Tugendhat

Muzeum města Brno připravilo výstavní projekt ve vile Tugendhat pod názvem Mies / Tugendhat / Sandalo / Kalivoda. Připomíná nejen 10. výročí od dokončení druhé obnovy a restaurace vily Tugendhat (2010-2012), ale především mimořádný a nedocenitelný fond oddělení dějin architektury Muzea města Brna úzce spjatý s historií tohoto domu.

Zcela výjimečné místo ve fondu zaujímá plánová dokumentace k vile Tugendhat, jejíž získaní a de facto záchrana před skartací patří výhradně k osobním zásluhám zakladatele muzejní sbírky architektury Iloše Crhonka. V současnosti obsahuje tento soubor rovněž unikátní fotografickou dokumentaci, písemnosti s vazbami na architekta či stavebníky i několik artefaktů (lavice, skleněný stůl, lehátko, bufet) z původního interiérového vybavení.

Návštěvníci výstavy zhlédnou vedle autentické plánové dokumentace také originální fotografie vily Tugendhat, které pořídil na přelomu let 1930/1931 Rudolf Sandalo ml. Právě jeho snímky zásadním způsobem přispěly k okamžitému světovému věhlasu tohoto domu.

Foto z expozice výstavy Miese van der Roheho v Domě umění Brno 1968-1969
Foto z expozice výstavy Miese van der Roheho v Domě umění Brno 1968-1969

„Prezentován bude původní nábytek a řada dobových dokladů vztahujících se k vile, jejím stavebníkům či architektovi,“ doplňuje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. Prostřednictvím fotografií a filmového dokumentu nahlédnete do brněnské výstavy díla architekta Miese van der Rohe z let 1968–1969, iniciované architektem Františkem Kalivodou. Ta zaznamenala mimořádný úspěch s mnohatisícovou návštěvností a v jejím rámci se uskutečnila přednáška Grety Tugendhatové.

Greta Tugendhatová, 30.léta 20.století
Greta Tugendhatová, 30.léta 20.století

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928–1929 Ludwig Mies van der Rohe, jeden z nejvýznamnějších světových architektů 20. století. Jde u unikátní umělecké dílo reprezentující novátorské řešení ve smyslu konstrukčního sytému, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění stavby do přírodního rámce. Jeho význam pro dějiny světové architektury byl v roce 2001 deklarován zápisem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Výstavu je možné navštívit  do 11.září. Pokud by jste chtěli výstavu spojit s prohlídkou samotné vily, je třeba se předem objednat na https://www.tugendhat.eu/prohlidky-a-vstupenky/.

Foto nad textem: Vila Tugendhat

S použitím TZ zpracoval Petr Ondrášek

Foto vily a foto z expozice © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Ondřej Havelka natočil první celovečerní film. Co prozradil o Hastrmanovi?

Jaroslav Hauer

Dead Can Dance se po vyprodaném koncertu vrátí do Prahy hned dvakrát

Afri

Velikonočně s Evou Hruškovou a Janem Přeučilem

Jaroslav Hauer