Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Kultura v Praze Umění Výtvarné umění Praha

Výstava Oldřicha Kulhánka v České Galerii Moderního Umění

Odřich Kulhánek - z expozice

Výstava Oldřicha Kulhánka: Odvaha a fantazie v České Galerii Moderního Umění – Goma na Betlémském náměstí v Praze prezentuje průřez celoživotním dílem jednoho z našich nejvýraznějších kreslířů a grafiků druhé poloviny 20. století. Připomíná jeho tvorbu v období perzekuce komunistickým režimem a následně i polistopadové svobody, kdy se právem stal opět respektovaným a uznávaným umělcem a mimo jiné také autorem kompletní série bankovek nového českého státu.

Hommage á Pieter Bruegel, 1990, litografie
Hommage á Pieter Bruegel, 1990, litografie
Hommage á Grünewald, 1990, litografie
Hommage á Grünewald, 1990, litografie
Hommage á Hieronymus Bosch, 1990, litografie
Hommage á Hieronymus Bosch, 1990, litografie

Oldřich Kulhánek, významný český malíř, grafik a ilustrátor, se narodil 26. února 1940 v Praze, kde později vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru profesora Karla Svolinského. Základem Kulhánkovy tvorby byla zejména grafika a kresba, často zaměřená na lidskou fyziognomii a vyjádření výrazu lidských tváří, do kterých se vepsaly povahové vlastnosti, životní podmínky a osobní zkušenosti postav, které ve svých dílech zachytil.

Tvrdý business, 1996, litografie
Tvrdý business, 1996, litografie
Hledání identity, 1992, litografie
Hledání identity, 1992, litografie
Astronomia, 1989, lept
Astronomia, 1989, lept

Je autorem nepřeberného množství grafických listů a litografií, grafické podoby současných českých bankovek, vytvořil mnoho českých poštovních známek i ex libis. Získal řadu prestižních ocenění a jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách. Vedle výtvarné práce působil také jako scénograf a pedagog. Byl prezidentem Nadace Hollar, zabývající se podporou, ochranou a rozvojem české umělecké grafiky a kresby. Zemřel v Praze 28. ledna 2013.

Portrét mého fízla. 1990, litografie
Portrét mého fízla. 1990, litografie
Ruzyně, cela 321, 1990, litografie
Ruzyně, cela 321, 1990, litografie
Tribunál, 1990. litografie
Tribunál, 1990. litografie

Na současné výstavě najdete reprezentativní výběr z  grafické tvorby Oldřicha Kulhánka. Vystaveny jsou mimo jiné litografie z cyklů Sebastián, Hommage á …, k uctění významných osobností, z cyklu Ecce homo, Pád, Parabola, Job, Interier nebo 4 litografie zobrazující vzpomínky na jeho zatčení, výslechů a uvěznění na Ruzyni v r.1971 v cele č.321, kdy byl odsouzen za hanobení spřáteleného státu a jeho představitelů.

Litografický kámen s originální kresbou O.Kulhánka
Litografický kámen s originální kresbou O.Kulhánka

V expozici je poprvé představena dosud nezveřejněná litografie pod názvem Ruka. Česká Galerie Moderního Umění získala oprávnění pro vydání limitované sběratelské edice 100 kusů tohoto dosud neznámého díla, které ještě za svého života Oldřich Kulhánek připravil, avšak k jeho vydání už nikdy nedošlo. Tyto litografické listy jsou označeny pozůstalostním razítkem i slepotiskem autora a lze je získat pouze ve vydávající Galerii, kde je v prodeji také vydaná monografie. Návštěvníci výstavy mají unikátní možnost prohlédnout si litografický kámen, na kterém Oldřich Kulhánek svou poslední kresbu vytvořil.

Při příležitosti otevření současné výstavy, kterého se zúčastnila paní Jany Kulhánková, proběhl křest stejnojmenné monografie autora vydanou galerií, která na 200 stranách přináší to nejlepší z jeho tvorby. Najdete zde řadu známých i méně známých prací, doplněných o poutavý text kurátora výstavy pana Jiřího Machalického.

Výstava bude otevřena v prodlouženém termínu do 29. 02. 2024.

Text s použitím textů České Galerie Moderního Umění zpracoval Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Varhan Orchestrovič Bauer oslaví 55. narozeniny jedinečným jazzrockovým koncertem

Redakce

Pražská Galerie MIRO se po 28 letech stěhuje

Redakce

Psychologický román Smrtelný hřích

Redakce