Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR

ABSTRAKCE V POLSKÉ MALBĚ 1945 – 2017 je vystavena v Olomouci

Mimořádný průřez polské abstraktní malby od roku 1945 po současnost můžeme shlédnout na výstavě Abstrakce.PL, kterou připravilo Muzeum umění Olomouc. Jedná o vůbec první komplexní přehlídku polské poválečné abstraktní malby. Podstatnou část této významné výstavy tvoří obrazy zapůjčené ze soukromých sbírek Renaty a Grzegorze Królových z Varšavy a Grażyny a Jacka Łozowských z Vratislavi, jejichž sbírky se vzájemně doplnily a tvoří základ výstavy. Další díla jsou ze státních sbírek. Výstava představuje170 prací od 62 autorů představující průřez různých směrů a tendencí.

Výstavu otevírají práce ikony polské avantgardy Władysława Strzemińského, který byl průkopníkem abstrakce v Polsku. Jeho těžký osud a pronásledování v 50.letech ztvárnil ve svém posledním díle Andrej Wajda ve filmu Mžitky. Výstavu uzavírají obrazy, které v roce 2017 namaloval Piotr Lutyński.

Český kurátor Ladislav Daněk popisuje rozsah expozice:  „Z důrazněny jsou zejména dva hlavní proudy abstraktního umění: emocionální a geometrický. Najdeme zde proto práce tašistické, informel, materiálovou malbu, strukturální obrazy i pokračování geometricko-konstruktivistického směru vytyčeného už první – meziválečnou – avantgardou. Nechybějí zde však ani směry, pro něž je abstrakce pouze výchozím bodem, jako je konceptualismus a vizuální poezie.“

K výstavě představující mimořádný soubor děl byl vydán rozsáhlý katalog, čítající přes 560 stran.

Výstavu, kterou navštěvuje mnoho i polských milovníků umění,  je otevřena do 19.srpna.

Zpracoval a foto P.Ondrášek

Podobné příspěvky

THEODOR PIŠTĚK vystavuje v Klatovech

Petr Ondrášek

Romantická krajinomalba Augusta Piepenhagena v Litoměřicích

Petr Ondrášek

Šárka Radová a Zdeněk Šimek vystavují v Litoměřicích

Petr Ondrášek