Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR

Mentální dekonstrukci vnímání prostoru

jan_poupe_tezba_prostoru

Olomoucká Telegraph Gallery vystavuje geometrickou krajinu Jana Poupěte Na poli českého výtvarného umění si Jan Poupě vybudoval stabilní pozici zejména díky geometrizované formě tradiční olejomalby, kterou Telegraph Gallery představí na výstavě Neuralscape pod kurátorským vedením fotografa Jana Dotřela.

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 24. února v 18 hodin. V olomoucké Telegraph Gallery bude k vidění do 1. května.

Olomouc Telegraph GalleryKoncept výstavy Neuralscape představuje tvorbu Jana Poupěte, která je zaměřena na reprezentaci krajiny. Nejedná se však o klasickou (mimetickou) krajinomalbu, ale o její abstrahovanou formu. Výstava podřizuje a propojuje galerijní prostor s velkoformátovou olejomalbou Density o rozměrech 320 x 450 cm a vytváří tak site-specific instalaci. Divák může na výstavě také nalézt experimentální skulpturu věnující se jednomu ze základních elementů v obsažených krajině. Objekt Proudění II vychází z autorova dlouhodobého zájmu a fascinace aerodynamikou, pohybem vzduchu v atmosféře a prostoru.

Způsob malířské reprezentace krajiny Jana Poupěte není ani mimetický, ani čistě abstrahující. Jedná se o mentální dekonstrukci vnímání prostoru, která je následně přenesena na plátno. Nástroje chápání prostoru, jako je perspektiva či měřítko, Jan Poupě imaginativně ohýbá, rozkládá na prvočinitele, aby z nich následně vystavěl novou krajinu, vysvětlil kurátor Jan Dotřel. Hlavní inspirací pro mě bylo okolí. Změna, kterou nyní prochází krajina a města. Základem všech obrazů je nakloněná rovina, stylizovaný pohled z ptačí perspektivy. Tento pohled z výšky je pro mne symbolem naděje, poznání či povznesení – Je spojen s technologickým pokrokem v oblastech letectví a kosmonautiky, ale přináší s sebou i znepokojující pocit ztráty soukromí, sděluje ke své tvorbě Jan Poupě. 

Praktické informace

Telegraph Gallery připravuje také komentovanou prohlídku, která se uskuteční 23.3. v 18 hodin. Telegraph Gallery je otevřena úterý až pátek od 9 do 19 hodin, sobota až neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu i komentovanou prohlídku je zdarma. 

Mira Macík, kurátor Telegraph Gallery

JAN POUPĚ / Neuralscape
25. 2. – 1. 5. 2022 (vernisáž 24. 2. 2022 v 18 hodin)
Kurátor: Jan Dotřel
Grafický designér: Jakub Kovařík
Pořadatel: Telegraph Gallery, Jungmannova 4, Olomouc

Jan Poupě (*1988) je absolventem ateliéru malby na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením prof. Jiřího Sopka. Zároveň absolvoval stáž v ateliéru Intermédií u prof. Jiřího Příhody a u hostující profesorsky Silke Otto-Knapp. Rok 2012 strávil ve Španělsku na Bellas Artes Universidad Complutense de Madrid, kde se věnoval konceptuální reprezentaci krajiny. V posledním ročníku svého studia získal Cenu kritiky za mladou malbu 2014 a v roce 2016 vystavoval na Mezinárodním bienále malby (16th international painting trienal, Vilnius, LI).

TELEGRAPH GALLERY
Jungmannova 4, Olomouc
www.telegraph.cz

Otevřeno úterý–pátek 9:00–19:00, sobota–neděle 10:00–18:00

Vstup volný

Telegraph Gallery pořádá pravidelné výstavy současného umění z České republiky i zahraničí. Na 350 m² prezentuje tvorbu známých i přehlížených autorů všech věkových kategorií. Pořádá také workshopy, umělecké kurzy a nabízí rezidenční pobyty českým i zahraničním umělcům. Více informací na https://telegraph.cz/galeri

Podobné příspěvky

Rozlomená doba 1908 – 1928. Avantgardy ve střední Evropě

Petr Ondrášek

Faraon přichází!

Afri

PŘEHLED VÝSTAV A AKTIVIT MUZEA SKLA A BIŽUTERIE P R O S I N E C  2 0 2 1

Afri