Muzeum umění Olomouc připravilo z velmi bohatého sbírkového fondu grafiky výstavu Art&Print zahrnující starou grafiku a Post.Print s grafickými díly 20. a 21. století.




V expozici nalezneme díla počínajíc dřevořezy Michaela Wolgemuta z tzv. Schedelovy Kroniky světa z roku 1493 až po současnost. Jde o přehlídku grafických děl téměř tříset zahraničních i českých umělců. Je rozdělena na dva celky – menší kolekci staré grafiky 15. až 19. století a obsáhlejší výběr moderní a současné grafiky.
Art&Print
Grafika se jako samostatný umělecký obor začíná rozvíjet v době, kdy Kryštof Kolumbus objevoval Nový svět. „Vedle dřevořezů z tzv. Schedelovy Kroniky světa náleží k nejstarším grafikám na výstavě drobné mědiryty tzv. malých mistrů, působících v první polovině 16. století v jižním Německu. V muzejní sbírce jsou však významně zastoupeni také nizozemští mistři pozdního manýrismu, tedy doby skutečně zlatého věku rozvoje mědirytecké techniky,“ říká kurátorka starší části výstavy Helena Zápalková.
Grafika byla dříve vnímána především jako reprodukční médium, zdroj informací o historii, kultuře, umění. Brzy se však začala rozvíjet jako umělecká a výsostně autorská. Obě polohy se přitom vzájemně potkávaly, prolínaly či doplňovaly.




Helena Zápalková uvádí: „Na vybraných exponátech vyprávíme příběh grafiky v průběhu jejího historického vývoje i širokou škálu jejich výtvarných, námětových i funkčních podob. Jsou zde tak zastoupeny ilustrace, autorské tisky i reprodukční a užitá grafika. Z hlediska námětů alegorické i náboženské tisky, portréty, architektura, krajina, žánr i satira. Z celé řady jmen lze jmenovat například Jacquese Callota, Aegidia Sadelera, Václava Hollara, Giovanni Battistu Piranesiho, Antonín Mánesa či Julia Mařáka.”
Post&Print








Druhá část výstavy představuje moderní a současné umění. Zahrnuje v široké plejádě většinu umělců a umělkyň českého výtvarného umění, jmenujme např. Vojtěcha Preissiga, Josefa Šímu, Zdeňka Sklenáře,Jaroslava Šerých, Bohuslava Reynka, Jiřího Anderleho, Vladimíra Boudníka, Václava Boštíka, Adrienu Šimotovou, Květu a Jitku Válovy, Naděždu Plíškovou, Eduarda Ovčáčka, Milana Grygara, Stanislava Kolíbala, Jiřího Koláře, Dalibora Chatrného, Zdeňka Sýkoru a mnoho dalších.




Ze zahraničních umělců jmenujme Victora Vasarelyho, od něhož muzeum vlastní representativní soubor děl, Karla Schmidt-Rottluffa, Roy Lichtensteina, Lajose Kassáka či Hanse Hartunga.


Jestliže je umělecké dílo výjimečným nástrojem našeho vztahování se ke světu, je grafika svého druhu mapou – zhmotnělým procesem uvažování: vzniká ve fázích, je konstrukcí, která volbou techniky pouze začíná, zároveň ji lze libovolně reprodukovat,“ vysvětluje kurátorka mladší části výstavy Barbora Kundračíková.
Výstavu, kterou můžete navštívit do 1.března doprovází dva katalogy. Katalog věnovaný kolekci staré grafiky bude vydán v průběhu výstavy. Dostupný je katalog moderní a současné tvorby.


Doprovodné programy naleznete na: http://www.muo.cz/doprovodny-program/art-print-postprint-sbirka-grafiky-muzea-umeni-olomouc–3104
Foto nad článkem:
Martin Engelbert, podle Friedrich Bernhard Werner , Pohled na tvrz Špilberk, 1740-1750, lept s mědirytem
Zpracoval za použití TZ MUO Petr Ondrášek
Fotografie © Petr Ondrášek