Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění ČR

Sedmdesátá a osmdesátá léta ze sbírek Galerie Klatovy / Klenová

Expozice

Zveme Vás na video výstavu, která měla začít 4.dubna. Vzhledem ke koronaviru se můžete zatím seznámit s expozicí tímto způsobem. Výstava navazuje na dřívější výstavu z r.2017 pod názvem Odměk, která představila díla ze sbírek galerie ze šedesátých let.

Nová výstava představuje díla z období po roce 1968, kdy mnozí umělci nemohli vystavovat. I nadále však tvořili a vznikala dále velmi kvalitní díla. Ztížené podmínky bez možností prodávat svá díla, organizovat se ve skupinách a presentovat se, nesnižovala úroveň jejich tvorby. Okolnosti přispívaly k většímu se soustředění na tvorbu bez veřejných zakázek. Vznikají často originální díla a rozvíjí se tvorba z 60.let.

Sedmdesátá a osmdesátá léta ze sbírek Galerie Klatovy / Klenová

Expozice
Expozice
Expozice
Expozice

 

 

 

 

 

 

 

 

Žádná přehlídka českého výtvarného umění 70.a 80.let 20.století se neobejde bez jmen umělců kteří se už prosadili dříve. Na výstavě se setkáme s díly Milana Grygara, Zdeňka Sýkory, Jiřího Koláře, Běly Kolářové, Stanislava Kolíbala, Hugo Demartiniho, Dalibora Chatrného, Ladislava Nováka, Radka Kratiny nebo Olgy Karlíkové či Aleny Kučerové.

Připomeňme si, že Galerie Klatovy/Klenová po r.1989 představila na čtyřech výstavách zvaných Šedá cihla v letech 1991 až 1994 díla 213 umělců. Poslední rok 1994 se týkal 66 exilových umělců. V současné expozici jsou z umělců, kteří odešli do ciziny představeny díla kromě již zmíněných manželů Kolářových práce Jana Kotíka, Vladimíra Škody, Tomáše Rajlicha nebo Miloše Cvacha.

Součástí expozice je samozřejmě také grafika. Přírodu i krajinu poznamenanou naší civilizací najdeme v dílech Ladislava Čepeláka, Marie Blabolilové nebo Jiřího Lindovského. Slovenskou výtvarnou scénu zastupuje Rudolf Sikora a Július Koller. Od nové generace najdeme díla Vladimíra Nováka, Petra Pavlíka Václava Bláhy, Jiřího Sopka, Ivana Ouhela, Michaela Rittsteina, Ivana Kafky. Nejmladší uměleckou generaci uvedeného období representují Vladimír Merta  nebo Margita Titlová Ylovsky.

Expozice
Expozice

Video výstavu můžete shlédnout na odkazu: https://www.gkk.cz/cs/vystavy/aktualni/pod-povrchem-/

K výstavě, která je plánována do 23.srpna bude vydán obsáhlý česko – anglický katalog s podrobnými texty a medailonky autorů s reprodukcemi jejich děl z tohoto období.

Všechna fota z expozice výstavy © Jiří Strašek

Zpracoval Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Židovské muzeum v Praze zve návštěvníky na prohlídku

Afri

OBRAZEM: Gastronomický festival Foodparade probíhá v zahradách Trojského zámku

Afri

Režisérka a autorka slavných Četnických humoresek se po desítkách let vrátila do školy.

Jaroslav Hauer