Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR

THEODOR PIŠTĚK vystavuje v Klatovech

Galerie Klatovy/Klenová připravila v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech výstavu obrazů a kreseb malíře Theodora Pištěka.

Návštěvníci na ní najdou výběr z díla umělce, známého fotorealistickými obrazy. Jeho tvorba je však daleko rozsáhlejší, vždyť první Pištěkovy obrazy se datují od konce 50. let. Výstava v Klatovech naznačí šíři a intenzitu Pištěkovy práce na souborech obrazů z několika tvůrčích period.

Úspěchy na poli filmovém specifikuje kurátor výstavy Martin Dostál:

„ Navíc je autor znám svojí tvorbou kostýmního výtvarníka. Podílel se na více jak stovce celovečerních filmů, mezi nimiž najdeme taková klasická díla, jakými jsou Vláčilovy  Markéta Lazarová a  Údolí včel, Menzelovy hrabalovské Postřižiny nebo legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku. V zahraničí proslul kostýmními návrhy pro filmy Miloše Formana Amadeus, Valmont a Lid versus Larry Flynt. Za kostýmy k filmu Amadeus získal Oscara, za kostýmy k filmu Valmont byl na tuto cenu  nominován.  Známé jsou také jeho uniformy pražské Hradní stráže, vytvořené za prezidentování Václava Havla.

Vedle malování a vytváření filmových kostýmů ovšem stihl Theodor Pištěk také kariéru automobilového závodníka, kterou opustil v roce 1973.“

Výstava, která může překvapit různorodostí umělecké invence Theodora Pištěka je možno navštívit do 19.srpna.

Zpracoval a foto P.Ondrášek

Podobné příspěvky

Lubomír Typlt vystavuje na Hluboké

Petr Ondrášek

Luděk Marold v Hlinsku

Petr Ondrášek

Sedmdesátá a osmdesátá léta ze sbírek Galerie Klatovy / Klenová

Petr Ondrášek