Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR

V Klatovech vystavují dílo Vladimíra Levory (1920 – 1999)

Když kvetou louky, 1985, olej,plátno, soukr.sb.

Galerie Klatovy/Klenová vystavuje v Galerii U bílého jednorožce v Klatovech malířskou tvorbu Vladimíra Levory.

Umělec je znám v Plzeňském kra- ji jako zakladatel Okresní galerie na zámku Klenová. Jeho dílo bylo většinou vystavováno s výtvarníky Plzeňska. Poslední velkou výstavu měl ještě za svého života v roce 1991 v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech. Na současné výstavě je představeno jeho malířské dílo. Převažují krajinomalby Pošumaví. Kromě olejů na plátně jsou vystaveny i velmi pěkné akvarely na papíře. Prohlédnout si dále můžete portréty, hlavně rodinných příslušníků a přátel. K vidění jsou i výjevy z městského života či květinová zátiší.V závěru života v cyklu Vzpomínky zachytil výjevy z války.

Z cyklu Vzpomínky, 80-90.leta,olej,plátno,soukr.sb.Tání, 80.leta, olej,plátno, soukr.sb.
Autoportrét, 80.leta, olej, plátno, soukr.sb.
Autoportrét, 80.leta, olej, plátno, soukr.sb.
Vnučka,1996,olej,plátno,soukr.sb.
Vnučka,1996,olej,plátno,sou.sb.

K nelehkému životu umělce Michal Lazorčík, kurátor výstavy, uvádí: „Vladimír Levora, rodák z Křížovic u Klatov, prožil dobrodružný život. Musel utéct z domova před nacisty, jako vězeň v gulagu na vlastní kůži pocítil represivní stalinský režim, aktivně se účastnil bojů na východní frontě. Toto období popsal v knize vzpomínek Ze stalinských gulagů do Československého vojska. I zápisky z této knihy, kterou začal psát po válce, posloužili představitelům tehdejšího komunistického zřízení k jeho obvinění za kritiku stávajících poměrů u nás a kritiku „našeho velkého bratra“ SSSR.  Koncem padesátých let proto jeden rok strávil v nápravním zařízení ve Valdicích. V roce 1964 se stal prvním ředitelem Okresní galerie výtvarného umění v Klatovech se sídlem na zámku Klenová, a je znám jako její zakladatel. Nejvíc je však znám v Plzeňském kraji jako malíř krajin a venkova z Pošumaví.“

Většina prací je půjčeno ze soukromých sbírek, převážně v regionu kde působil, u obdivovatelů a sběratelů, kterým bylo toto prostředí známé.

 

Cikánská osada na Slovensku,80.leta,akvarel, papír, soukr.sb.Květinový trh v Klatovech, 80.leta,olej,plátno, soukr.sb.Plzeň, hlavní nádraží, 50.leta,olej,plátno,soukr.sb.

K výstavě, kterou můžete navštívit  do 15.března vychází soubor tři publikací v pevné obalu (katalog s reprodukcemi obrazů, faksimile knih Vladimíra Levory Ze stalinských gulagu do československého vojska a Zas tak velká sranda to nebyla), které si můžete zakoupit (jenom v celku) za cenu 249 Kč, přímo v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech nebo v e-shopu https://www.gkk.cz/cs/eshop/katalog.Doprovodné programy naleznete na https://www.gkk.cz/cs/akce/komentovane-prohlidky-vystav/.

Válečná madona - Vzpomínka na Sokolovo, 80.leta,olej,plátno,Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
Válečná madona – Vzpomínka na Sokolovo.

Foto na textem: Když kvetou louky,1985, olej,plátno,soukr.sb.

Zpracoval s použitím TZ Petr Ondrášek

Foto Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Druhou českou institucí zařazenou do proslulé anglické edice Director’sChoice je Západočeská galerie vPlzni

Petr Ondrášek

Albína Gorbína otevře dne 14.3.2020 galerii na Praze 3, Štítného 105/6

Aleš Fritscher

Galerie výtvarného umění v Ostravě znovu otevírá Dům umění

Petr Ondrášek