Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění ČR

Západočeská galerie iniciovala vznik Kuličky

Západočeská galerie v Plzni představila na pozemku U Zvonu nový objekt od známého plzeňského sochaře Benedikta Tolara.

kulickaZápadočeská galerie iniciovala vznik Kuličky, aby podpořila tvorbu pro veřejný prostor a pomohla s využitím tohoto uměleckého objektu zaměřit pozornost plzeňské veřejnosti na pozemek U Zvonu, určený ke stavbě nové budovy galerie jakožto místa budoucího kulturního významu a umělecké atraktivity. Dílo je realizováno díky spolupráci Západočeské galerie v Plzni a Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU za finanční podpory města Plzně. Projekt je součástí festivalu Kulturní léto Západočeské galerie s Pivotečkou U Zvonu.

http://<iframe width=”460″ height=”259″ src=”https://www.youtube.com/embed/PYhJe9tLIuE” title=”Objekt Kulička U Zvonu” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Objekt Kulička je významově založen na vzájemném napětí mezi absolutní platónskou formou (koule) a jejím zvrásněným, zmačkaným povrchem. Tento nepravidelný abstraktní povrch povahu útvaru vtěluje do reálné, živé formy s její fyzickou nahodilostí, nedokonalostí a proměnlivostí. Stání před sochou je jiné, než stání před užitným předmětem: stimuluje zvláštní rozhovor mezi „já“ diváka a „ty“ sochy. Promyšlené proporce Kuličky staví před diváka útvar, který jej sice převyšuje, ale nemá nad ním převahu – odpovídá jeho pohledu a vede s ním dialog.

KULIČKA

hliník, ocel, polyuretan; průměr 330 cm, 16. 6. 2022 – 31. 3. 2023
Západočeská galerie v Plzni, pozemek U Zvonu
Autor objektu a realizace: Benedikt Tolar
Produkce a PR: Gabriela Darebná
Kurátor: Petr Jindra
Asistent realizace: Daniel Doležal

Benedikt Tolar (*8. 2. 1975 Plzeň)

Studium: 1996–2002 AVU Praha (Karel Nepraš, Vladimír Skrepl).Autor vystavuje jak ve významných domácích institucích, tak i v rámci skupinových výstav v zahraničí. Je významným českým sochařem střední generace. Ve veřejném prostoru realizoval několik děl v ČR i v zahraničí. Působí jako vedoucí ateliéru Socha a prostor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. 

Zastoupení ve sbírkách: Národní galerie Praha; GASK – Galerie středočeského kraje; Galerie Klatovy / Klenová; Artotéka města Plzně; Sbírka Marek; soukromé sbírky ČR, USA, Německo, Francie, Švýcarsko
Západočeská galerie v Plzni, pozemek U Zvonu, Plzeň

Web: www.zpc-galerie.cz
Facebook: zapadoceska.galerie
Twitter: zpcgalerie
Instagram: zapadoceskagalerie

Mgr. Gabriela Darebná

Podobné příspěvky

V Trutnově vystavují díla Aloise Kalvody

Petr Ondrášek

Plzeňská výstava Pietro Nobile (1776–1854) v Čechách

Petr Ondrášek

Sto let uhlí v českém umění můžete vidět v Roudnici nad Labem

Petr Ondrášek