Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Výtvarné umění Praha Zprávy Pražského magazínu

Cesta k Vysoké hře Josefa Šímy v NG Praha

Josef-Šíma-Mlno-1927-Galerie-Zdeněk-Sklenář.jpg

Výstavu Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře představuje NG Praha ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně ve Valdštejnské jízdárně. Na rozdíl od předcházející výstavy v Brně se návštěvníci mohou těšit na některá další díla ze soukromých sbírek a Šímovy práce na papíře, které lze z důvodu citlivosti materiálu vystavovat pouze po omezenou dobu.

Vystavená díla představují tvorbu jednoho z největších umělců evropského moderního malířství Josef Šímy (1891–1971), rodáka z Jaroměře. V r.1904 se přestěhoval s rodiči do Brna. Od r.1909 zahájil studia a Uměleckoprůmyslové škole v Praze a po roce přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde jej nejvíce ovlivnil Jan Preisler. Na výstavě uvidíte jeho tvorbu od jeho brněnských počátků, až po tvorbu vniklou v době po jeho přestěhování do Paříže v r.1921 později spojenou se vznikem legendární skupiny Vysoká hra (Le Grand Jeu).

Přestože žil v Paříži, zachoval si silnou vazbu na rodnou zem a postupně se stal prostředníkem mezi českou a francouzskou avantgardou. Ve své vlasti se aktivně zapojoval do činnosti uměleckých spolků. Na počátku r.1925 mu Brněnský Devětsil zorganizoval první samostatnou výstavu v Praze a v Brně. Na současné výstavě jsou představeny z jeho ranné tvorby rodinné podobizny a městské scenérie. Z další malířské tvorby jsou představeny krajiny, torza v krajině, mytologické výjevy či portréty z období Vysoké hry.

Propojení mezi francouzskou a českou tvorbou představuje na výstavě také bohatě zastoupená ilustrační tvorba. Ilustraci a knižní grafice se věnoval nejvíce v l.1925-1927, kdy kresbami ilustroval  řadu knih pro nakladatelství Aventinum (např.Panenky Jaroslava Durycha nebo album Paříž) a pro Odeon Jana Fromka. Ve Francii tvořil pro významné básníky, jako byl například Pierre Jean Jouve (Ztracený ráj) či George Ribemont-Dessaignes. Básníci René Daumal a Roger Gilbert-Lecomt byli Šímovi nejbližší. Uvidíte jejich portréty, ale i obrazy, kresby a fotografie dalších výtvarníků např.Maurice Henryho a Artüra Harfauxe.

Díla představená na výstavě jsou zapůjčena z českých a francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek. Záštitu na výstavou převzal francouzský velvyslanec Roland Galharague.

K výstavě, kterou připravili kurátoři Anna Pravdová (NGP) a Petr Ingerle (MG) byl vydán bohatý celobarevný průvodce a třetí závěrečný svazek knižní trilogie věnované Vysoké hře nazvaný Josef Šíma – Cesta k Vysoké hře.

Doprovodné programy najdete na: https://www.ngprague.cz/doprovodne-programy

Výstavu můžete navštívit do 28.července.

Foto nad článkem: Josef Šíma, Mlno, 1927, Galerie Zdeněk Sklenář

Zpracoval Petr Ondrášek

Josef Šíma, Domy, 1921, Moravská galerie v Brně

Josef Šíma, Železniční most (Vlak), 1920, Moravská galerie v Brně

Josef Šíma, Návrat Theseův, 1933, Galerie hlavního města Prahy

Josef Šíma, Podobizna Bérenice Abbottové, 1928, Národní galerie Praha

Podobné příspěvky

Galerie Toyen – výstava Martina Velíška

Jaroslav Hauer

Šestinásobný vítěz Rallye Dakar má svůj strom v Botanické zahradě

Afri

Trny a růže Eugenia Percossiho ovinou Bold Gallery

Afri