Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění Praha

Fotograf Zdeněk Lhoták vystavuje v pražské galerii Černá Labuť

V galerii Černá Labuť právě začala výstava fotografií UNITED COLORS OF NEPAL, která je plná barevných detailů. 

Na svém kontě máte řadu fotografických ocenění i zajímavých spoluprací a projektů. Jak jste s fotografováním začínal?

Možnost komunikovat prostřednictvím fotografie jsem objevil až v prvním ročníku na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK. Otcovu Flexaretu jsem s sebou tehdy vzal na cykloturistický kurz a s minimálními instrukcemi o vhodné cloně a času se mi podařilo vytvořit z dnešního pohledu slušnou fotografickou kolekci, díky které jsem se stal pro spolužačky “někým”, kdo dělá pěkné fotky. Nakonec jsem zjistil, že potřeba tvořit byla silnější než původní plán běhat okolo stadionu. Tehdy také vznikly moje první rozechvělé akty a od tohoto okamžiku jsem měl jasný plán. Budu fotografem, nejlépe uměleckým.

Studoval jste mimo jiné FAMU obor umělecká fotografie. Jak vás studium v tomto směru ovlivnilo?

Danuše Siering-Zdeněk Lhoták
Danuše Siering-Zdeněk Lhoták

Přesto, že jsem na FAMU nastupoval trochu namyšleně, velmi rychle jsem se uklidnil a nadšeně jsem objevoval nová témata, a hlavně možnosti, jak prostřednictvím fotografie sdělovat svoje názory i za cenu konfrontace s obecnými stereotypy a konvencemi. Seznámil jsem se s mnoha technickými postupy, ale hlavně s kolegy a pedagogy. Setkání s jejich osobnostmi i výtvarnými názory byly to nejhodnotnější, co mi škola mohla poskytnout.

Co považujete za největší inspiraci?

Tak jako rozptyl témat mých souborů nebo projektů jsou různé i zdroje inspirací a motivací. Dominantním motivem je moje potřeba tvořit, dalším je snaha uchovat prostřednictvím fotografie neopakovatelné i unikátní situace. Často je pro mě motivem i výzva k obrazovému řešení nějakého slovního zadání, nebo jen místa či prostoru. Výsledkem jsou tak často instalace s částečným využitím média fotografie.

Používáte při focení nějaké zvláštní postupy nebo technologie?

Fotografii vnímám především jako mentální proces, a proto technika i technologie v mé tvorbě tvoří nepodstatnou roli. Otázka, je-li lepší analogová či digitální fotografie, mě netrápí. Při realizaci svých projektů řeším často i nefotografické problémy jako je lepení, sváření a jiná kutilská dobrodružství. Vedle klasické dvojrozměrné fotografie se s nadšením pouštím i do práce s třírozměrnými objekty.

V galerii Černá Labuť právě začala výstava vašich fotografií UNITED COLORS OF NEPAL, která je plná barevných detailů. Při jaké příležitosti jste sérii nafotil?

Foto-LhotakPři cestách po jihovýchodní Asii jsem kromě Číny a Tibetu krátce navštívil i Nepál. Kromě souboru dokumentárních fotografií, ve kterém jsem prezentoval svůj pohled na čínskou devastaci unikátní a inspirativní tibetské kultury, jsem objevil v Káthmándú téma pro realizaci specifického dokumentu s prvky dekorativnosti o východních kultuře. Vzhledem k tomu, že jsem se v roce 1994, brzy po uspořádání mezinárodní výstavy “Tibet” stal pro čínské úřady Persona non grata, jsem svoje sympatie k tibetské kultuře mohl realizovat už jen v Nepálu. Takhle soubor UNITED COLORS OF NEPAL vznikl.

Čím je tahle série význačná?

Hodnota těchto velkoformátových barevných fotografií je více v rovině pocitové než popisné. Hýřivá až agresivní barevnost detailů hinduistických a budhistických chrámů i oltářů se pro mě stala záznamem osobních prožitků v dotyku s exotickou kulturou království v podhůří himalájských velikánů. Výtvarná až dekorativní forma tohoto souboru povyšuje detail na nositele informací o odlišných životních hodnotách východních kultur.

Máte nějaký fotografický sen?

Fotografie jako cíl i jako prostředek k sebeprezentaci je stále přítomná v mých snech nejen ve spánku. Čeká mě velká výzva – a já mám výzvy rád – realizovat výstavu v zámecké galerii v Kladně pro mého kamaráda Jiřího Hankeho, kurátora této galerie. Zároveň bych po 25 letech rád uzavřel svůj nejrozsáhlejší soubor Autoportrétů, které reagují na můj aktuální fyzický i mentální stav.

Zděněk Lhoták bude hostem Salónku Lucie Šilhové 28. 2.

Jeho výstavu UNITED COLORS OF NEPAL můžete v galerii Černá Labuť vidět do 28. února.

Tereza Vacková

Podobné příspěvky

Galerie hlavního města Prahy vystavuje Květu Pacovskou

Petr Ondrášek

Pražská Galerie MIRO se po 28 letech stěhuje

Afri

JAKUB JANOVSKÝ: Kolotoč

Afri