Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění Praha

Galerie hlavního města Prahy představuje díla mexické umělkyně Fridy Kahlo

fotogrfie Frida ležící na břiše, Nickolas Muray, 1946

Galerie hlavního města Prahy představuje v Domě U Kamenného zvonu fotografické dílo významné mexické umělkyně Fridy Kahlo (1907-1954). Byla ženou mexického malíře Diega Rivery a milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého. Frida i její manžel Diego byli velmi aktivními členy komunistické strany v Mexiku. Její umělecké dílo tvoří 143 maleb, 55 z nich jsou autoportréty.

Fotografie
Frida maluje portrét svého otce, Gisèle Freund, 1951

Život Fridy Kahlo velmi ovlivnila dětská obrna a vážné zranění při havárii autobusu., Po nehodě strávila více než rok na lůžku, zotavovala se ze zlomeniny páteře, klíční kosti, žeber, pánve, ramena a zranění nohou. I přes velké množství provedených operací Kahlo strávila zbytek života v neustálých bolestech.

Kromě malování měla silný vztah k fotografii. Její otec i dědeček byli profesionálními fotografy a ona sama užívala fotografie nejrůznějším způsobem. Sbírala například daguerrotypie a pohlednice z 19. století, snímky, ze kterých vystřihovala detaily, psala do nich různé dedikace a zasahovala do nich, jako by to byly malby. Obdarovávala jimi své přátele, byly to památky na její předky, studovala na nich vlastní podobu a navíc se staly důležitou inspirací pro její malířské dílo.

Frida Kahlo, Guillermo Kahlo, 1932
Frida Kahlo, Guillermo Kahlo, 1932

Výstava  Frida Kahlo: Fotografie  představuje řadu snímků, které se zachovaly v její pozůstalosti a byly donedávna zcela neznámé. Nyní jsou uspořádány a rozděleny do šesti tematických sekcí. Výstava se nesnaží o chronologický obraz jejího života, spíše se věnuje jejímu uměleckému zázemí, její rodné zemi a charakteristice celé éry, ve které působila. Je to koláž, která odkrývá nové detaily ze života jedné z ikonických postav 20. století. Pro šest kapitol výstavy bylo vybráno 241 fotografií. Věnují se jejímu původu, tzv. Modrému domu – Casa Azul, politice, revoluci a Diegu Riverovi, jejímu rozbitému tělu a Fridiným láskám a přátelstvím. Tyto dnes už historické dokumenty doby jsou však také dokladem umění a specifického pohledu dalších umělců, jejichž fotografie jsou rovněž součástí kolekce, jako např. Man Ray, Martin Munkácsi, Edward Weston, Brassaï, Tina Modotti nebo nedávno u nás vystavená Gisèle Freund. Výstava putovala zejména po obou amerických kontinentech a v Evropě byla představena zatím v Portugalsku, Německu a Polsku. Pořádající agentura Terra Esplêndida oslovila GHMP díky úspěšné výstavě Sama Shawa, která proběhla v Domě fotografie v letech 2016–2017. Z Prahy výstava odcestuje do Ghentu v Belgii.

Frida Kahlo, Guillermo Kahlo, kolem roku 1926
Frida Kahlo, Guillermo Kahlo, kolem roku 1926

Pražská výstava je doplněna promítáním životopisného filmu o Fridě Kahlo.  Návštěvník mže nakoupit  některé publikace, které byly v ČR o umělkyni vydány. Výstava je přístupná do 16.ledna 2021.

Doprovodné programy naleznete na:

https://www.ghmp.cz/doprovodne-programy/?obdobi=aktualni&mesic=0&typ=0&budova=550                                         

S použitím TZ zpracoval Petr Ondrášek

Všechny  fotografie © Muzeum Fridy Kahlo

Foto nad článkem: Frida ležící na břiše, Nickolas Muray, 1946

Podobné příspěvky

Výstava souboru ilustrací Františka Kupky Člověk a země

Petr Ondrášek

Alberto Giacometti ve Veletržním Paláci v Praze

Petr Ondrášek

Studium, kultura a coworking aneb místa, kterými Praha proměňuje individualismus v komunitu

Afri