Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura v Praze Výtvarné umění Praha

NÁRODNÍ GALERIE VYSTAVUJE KVĚTINOVOU UNII

Z expozice

Z Bruselu do Prahy! Národní galerie Praha uvádí v Malé dvoraně Veletržního paláce výstavní projekt Květinová unie, původně realizovaný u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie v Bruselu, kde ho vidělo 85 000 návštěvníků. Projekt připravený skupinou devíti mladých českých umělců, textilních designerů a grafiků, akcentuje potřebu dialogu, péče o druhé a o naše životní prostředí. Jeho cílem je prezentovat český vztah k přírodě a zdůraznit zásadní témata, ať už se jedná o bezpečnostní otázky nebo propagaci unijních hodnot v zemích východní Evropy.

Z expoziceZ expoziceDevět mladých českých umělců a designerů vyzdobilo při příležitosti loňského předsednictví České republiky dvě budovy Rady Evropské unie v Bruselu – Justus Lipsius a Europa Building. Skupina se rozhodla svou prací vyjádřit hodnoty, které pro ni Evropská unie zosobňuje. Spíše než prezentaci České republiky se věnovala myšlence evropanství. Společnou kampaň i individuální intervence spojuje představa společenství květů vyrůstajících z jedné země, podtrhující zároveň ekologickou problematiku. Všechna díla byla vytvořena na míru a dle specifik administrativních a reprezentativních budov Evropské rady. Spíše než o výstavu jde o vstup výtvarného umění do politického a symbolického prostoru. Ten zaplnily ručně tkané tapiserie vytvořené z textilního odpadu, zčásti nový a zčásti recyklovaný nábytek kultovní české značky TON, přeměněný do tvarů a podob oživlé prorůstající flóry, krátké filmy a videa, ale i 12 koberců, jež jsou alegorickým pojetím oficiální vlajky EU.

Z expoziceZ expoziceProjekt ukazuje, že ekologické nemusí nutně znamenat méně atraktivní. Imperativ udržitelnosti se propsal do všech úrovní výstavy, nejen do obsahu, ale i do výroby. Vnesení rukodělných forem do reprezentativního prostoru budov Evropské rady také upozornilo na snahu o překonání uznávaných hranic mezi výtvarným a užitým uměním.

„Na prezentaci jsme pracovali více než rok a snažili se, aby byla zároveň kolektivní i individuální, aby se v ní stíraly hranice mezi uměním a něčím použitelným, tak jako mezi svobodným uměleckým vyjádřením a službě společným ideálům, kterým věříme,“ vysvětluje Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění NGP.

Z expoziceZ expozice„Jsme hrdí na to, že v minulém roce galerie sama nebo ve spolupráci připravila pět výstav v zahraničí, z toho dvě v Bruselu, dvě v Paříži a jednu v Hamburku. Takový počet a význam zahraničních projektů zažila naše instituce ve své historii úplně poprvé. V Bruselu Květinovou unii vidělo 85 000 návštěvníků a měli jsme na ni pozitivní ohlasy. Je skvělé, že ji návštěvníci nyní uvidí u nás“, doplňuje generální ředitelka NGP Alicja Knast.

Výstava, na kterou je vsup zdarma, bude otevřena do 7.května.

Zpracoval s použitím TZ NG Praha Petr Ondrášek

 Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

V Praze probíhá veletrh starožitností Antique

Ilja Hynek

MEMENTO MORI

Afri

Světelná instalace Jana Lamra září na Pražské náplavce

Afri