Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění Praha

Obrazy Jakuba Roztočila se po osmi letech vrací do pražské galerie Ex Post

Jakub Roztocil

Obrazy Jakuba Roztočila se po osmi letech vrací do pražské galerie Ex Post. Kulturní prostor umělce Prokopa Bartoníčka tomuto autorovi uspořádal první samostatnou výstavu již v roce 2015. Jejich dlouholetá spolupráce tak vrcholí novou expozicí s názvem “Rozlité konstelace”, která bude otevřena 13. 9. a představí celou řadu nových obrazů vytvořených kinetickým mechanismem. Ten Roztočil dále rozvíjí od své letošní výstavy v humpolecké 8smičce.

„Malba jako médium je, jak se dnes populárně tvrdí, „otevřená platforma“, která pokrývá téměř vše, co se jen trochu vztahuje k základní rovině obrazu. V případě Jakuba Roztočila je výchozí autorský kód posunutý do jiné roviny. … Maluje obrazy, které jsou určitým přepisem zdrojové hudební skladby do vizuálního výstupu v podobě malovaného obrazu.“ Komentuje aktuální práce autora kurátor expozice Jan Kudrna.

Zvláštností Roztočilovy tvorby je mechanismus vlastní konstrukce generující malbu. Tento stroj se stává „štětcem“, jak sám autor rád říká, přičemž jeho intervence a umělecký zásah zůstávají nedílnou součástí celého procesu. Díla tak kombinují prvky kinetického sochařství a malby, vytvářejíce nový druh uměleckého projevu.

Výstava v Příčné 1 v Praze bude zahájena 13. září od 18.00 a potrvá do 5. října 2023. Doprovázet jí budou setkání s autorem, termíny budou postupně zveřejňovány na sociálních sítích Ex Post.

Web: www.expost.space

Podobné příspěvky

NG představuje ve Veletržním paláci výstavu: 1918-1938 PRVNÍ REPUBLIKA

Petr Ondrášek

INTIMITA JAKO VZDOR A DALŠÍ MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

Petr Ondrášek

Obrazy v hodnotě 12 miliónů korun na jednom místě

Afri