Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Výtvarné umění Praha

Obrazy v hodnotě 12 miliónů korun na jednom místě

port gallery

Umělci světového formátu: Warhol, Lichtenstein, Mucha, Toyen. Nejcennějším dílem byl grafický soubor Čtyři příběhy bílé a černé od Františka Kupky.

Díla byla zapůjčená stovkami investorů z Portu Gallery

Toyen, Alfons Mucha, Andy Warhol, Roy Lichtenstein, František Drtikol a především František Kupka, díla těch největších výtvarníků jste mohli vidět díky investiční galerii Portu Gallery 22. září na jednom místě. Obrazy a tisky v celkové hodnotě 11,85 miliónů Kč byly vystaveny v Hauch Gallery. Protože jde o díla mimořádné hodnoty, byly pro ně vytvořeny speciální vitríny a na výstavu dohlížela ochranná služba.

Jaroš

Portu Gallery jsme zakládali, aby každý mohl zažít ten pocit, že vlastní Kupku nebo Toyen, byť jen kousek, třeba jednu tisícinu. Znamená to ale, že si takový obraz nemůžete pověsit, leží však pečlivě uskladněný a postupně nabývá na hodnotě,“ vysvětluje Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery. „Pop-up výstava je příležitostí pro naše investory, aby se mohli kochat skutečnou nádherou spoluvlastněných děl,“ dodává Jaroš.

Alternativní investice, kam investice do umění patří, se staly oblíbenou volbou v nejistých časech. Dlouhodobá data ukazují, že tento trh má na rozdíl od trhu akciového jen malé výkyvy, navíc jde o jeden ze způsobů, jak diverzifikovat investiční portfolio. I navzdory pandemické krizi a válce na Ukrajině se v České republice v roce 2021 v aukcích prodala umělecká díla v hodnotě skoro 1,5 miliardy korun.

Není třeba přímo koupit konkrétní obraz. Portu Gallery je první online investiční galerie v České republice, která zpřístupňuje trh se sběratelskými předměty pro každého. Nabízí lidem možnost investovat do vzácných předmětů, jako jsou veteráni, umění, investiční alkohol, luxusní hodinky a další. Na výběru nabídky se podílí investiční komise, která je složená z odborníků na dané oblasti. Po nákupu jsou díla pojištěna, profesionálně udržována a nepřetržitě monitorována. Investuje se obvykle na několik let a pokud přijde atraktivní a závazná nabídka odkupu díla, případně zajímavá aukce, o prodeji hlasují investoři.

Podobné výstavy jako ART ICONS v Hauch Gallery pořádá Portu Gallery pravidelně, v dubnu například vystavila díla Jana Uldrycha, Veroniky Holcové, Josefa Lady a Josefa Šímy. Ale nejsou to jen výtvarná díla. V červnu například otevřela garáž se sbírkou investičních vozů v centru Litoměřic, 1. října se pro velký úspěch akce uskuteční podruhé. Kurátor sbírky František Vahala se mohl pochlubit roadsterem Nash-Healey, Volvem P 1800 S, Porschem 356 Speedsterem z 50. let, nebo vzácným Porsche 911 Club Sport nebo BMW M3 a mnoha dalšími historicky cennými kusy.

 

Soubor 12 černých tisků jménem Střelnice od Toyen

Vystavená díla (hodnotu uvádíme bez pojištění a odměny manažera emise):

Střelnice má hodnotu 1 425 000 Kč, ale její díla se draží za desítky miliónů korun, Cirkus z roku 1925 se 18. 4. 2021 v Adolf Loos Apartment and Gallery vydražil za 65 750 000 Kč a stala se nejdražším v Česku draženým

obrazem roku 2021. V dnešní době je neoceňovanějším českým malířem po Františku Kupkovi. A navíc je, den před konáním výstavy 21. září slavíme 120 let od narození Toyen.

Portfolio litografických listů Documents Decoratifs od Alfonse Muchy

Vzácné kompletní portfolio se 72 deskami, litografickými listy z roku 1902 je nádhernou encyklopedií secesního stylu. Jeho hodnota je stanovena na 1 430 000 Kč.

Ladies and Gentlemen od Andy Warhola

Tisk z Warholova ikonického portfolia Ladies and Gentlemen z roku 1975 s portrétem Lizy Minnelli se řadí k jeho nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším grafickým pracem. Jeho hodnotu Portu Gallery odhaduje na 2 280 000 Kč.

Ofsetová litografie CRAK! od Roye Lichtensteina

Pop-artová litografie z roku 1963 v Lichtensteinově komiksovém stylu s použitím Ben-Dayových teček a textového balónu byla použita v marketingových materiálech pro jedno z raných představení Lichtensteina. Je to jedno z několika jeho děl souvisejících s vojenským uměním a monokulárním viděním a má hodnotu 1 965 000 Kč.

32 bromostříbrných fotografií Františka Drtikola

Autorské album od Františka Drtikola z roku 1931 obsahuje 32 bromostříbrných fotografií, jeho hodnota je 1 750 000 Kč. Úvodní strana alba je signovaná a datovaná přímo jeho autorem. František Drtikol je řazen k nejúspěšnějším českým klasikům fotografie aktu. Již od roku 1911 se jeho tvorba začíná objevovat na výstavách v Čechách, později se jeho dílo začalo prosazovat i v zahraničí.

Grafický soubor Čtyři příběhy bílé a černé od Františka Kupky Z tvorby průkopníka abstraktní malby Františka Kupky, nejvýznamnějšího představitele nejen českého, ale i světového umění 20. století, v Portu Gallery najdete grafický soubor Čtyři příběhy bílé a černé v hodnotě 3 000 000 Kč. Když před rokem Portu Gallery Kupku do svého portfolia zařadila, nenechalo si tuto mimořádnou příležitost ujít 263 investorů.

O Portu Gallery

Portu Gallery je první online investiční galerie v České republice, která od roku 2019 zpřístupňuje trh se sběratelskými předměty pro každého. Nabízí lidem možnost investovat do vzácných předmětů, jako jsou veteráni, umění, investiční alkohol, luxusní hodinky a další. Na výběru nabídky se podílí investiční komise, která je složená z odborníků na dané oblasti. Investiční předmět je vždy rozdělen na tzv. investiční certifikáty, které si poté investoři mohou zakoupit již od 1 koruny. Tím se stanou vlastníky části upisovaného předmětu. Investiční horizont je dlouhodobý, na jeho konci se výsledný možný zisk poměrově přerozdělí mezi investory-vlastníky. Za projektem Portu Gallery stojí přední česká finanční skupina WOOD & Company.

O Portu

Portu je retailovou divizí WOOD & Company. V rámci Portu se provozují on-line investiční a finanční platformy, které demokratizují český investiční trh a díky využití moderních technologií nabízí široké veřejnosti služby, které byly dříve dostupné jen bohatým. Portu umožňuje lidem nakládat s jejich volnými penězi tak, aby měli méně starostí a snadněji dosahovali svých finančních cílů. Je postaveno na hodnotách maximální dostupnosti, transparentnosti, efektivnosti a personalizace. Portu má nyní již více než 156 000 uživatelů, kterým spravuje přes 13 miliard korun.

Tereza Suntychová

Photo: Lukas Neasi

Podobné příspěvky

Milan Grygar ve Veletržním paláci

Petr Ondrášek

Vernisáž světoznámé běloruské malířky Anny Karan

Šebík

Jiří Kolář v Národní galerii

Petr Ondrášek