Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Pozvánky na akce

Zázraky potřebujeme teď! A to nejen pro Izrael, ale pro celou evropskou kulturu

V galerii Beseder se koná u příležitosti Mezinárodního dne obětí holocaustu výstava „Zázraky Znovu!“ Pořádá ji malířka Hana Alisa Omer společně s mladší českou výtvarnicí Markétou Krňanskou. Zisk z prodeje obrazů bude odeslán obětem nynější války v Gaze.

S malířkou Hanou Alisou Omer o výstavě „Zázraky Znovu!“

Dne 27. ledna roku 1945 byli vysvobozeni přeživší vězni z koncentračního tábora v Osvětimi. Tento den byl  1. listopadu 2005 vyhlášen OSN Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

Cesty Prozřetelnosti jsou nevyzpytatelné!

Hana Alisa Omer je malířka a instruktorka jógy, původem ze Slovenska. Žila čtyřicet let v Izraeli a posledních čtrnáct let žije v Praze. Narodila se přesně dva roky po osvobození tábora Osvětim 27. 1. 1945, jehož hrůzy její matka zázrakem přežila. Hana Alisa se celý svůj život věnuje umělecké tvorbě, v jejíž rané fázi řešila své neurózy, spojené se syndromem druhé generace po holocaustu. Dnes ve svých 77 letech říká: „To, že moje matka přežila tu hrůzovládu, je zázrak. To, že já jsem se narodila, je zázrak a moje děti, vnuci a pravnučka jsou zázrak.“ Zázraky byly prý před 2000 lety, ale my je potřebujeme teď! A to nejen pro Izrael, ale pro celou evropskou kulturu.

Je zapotřebí pilně pracovat na víře v zázraky

Tento rok můj záměr k výstavě „Zázraky znovu!“ je úplně jiný. A musím říct bohužel, protože k nynější situaci, jež povstala v Izraeli po 7. říjnu 2023, potřebujeme „Zázraky“ naléhavě.  Zázraky byly prý před 2000 lety, ale my je potřebujeme teď! A to nejen pro Izrael, ale pro celou evropskou (neboli západní) kulturu.

Celý svůj dosavadní život jsem řešila neurózy, zvané syndrom druhé generace po holocaustu, a to zejména pomocí své umělecké tvorby. Tvoření je pro duši nápomocnější léčitel než psycholog. A nyní mou tvorbou jdou na „Zázraky Znovu!“. Protože právě teď, po tom hrozném dni 7. října 2023, je potřebujeme – znovu!

Svět sužují války, terorismus, nesnášenlivost a fanatismus, polopravdy a lež, mezi něž rozhodně nepatří mír a šťastný život. Vidíme ten zápas na Ukrajině, v Sýrii, Izraeli, Africe. Téměř na všech kontinentech probíhá válka. Ten boj mezi dobrem a zlem probíhá také v duších, ve vědomí lidí. A nastala doba, kdy si skutečně každý musí uvědomit, kde stojí.

Její padesátiletá tvorba je různorodá, měnící se s vnitřními a vnějšími změnami v jejím životě. V Izraeli se pětadvacet let věnovala intenzivnímu studiu a výuce jógy. Prostřednictvím svých kreseb zkoumala energetické struktury těla a mysli, anatomii a taktéž systémy čaker i kabalistického „Stromu života”. Malovala mimo jiné vize „Nebeského Jeruzaléma”. Jejím posledním rozsáhlým dílem je „Nebeská Praha,” jež je výsledkem jejího bádání po mystické historii a symbolismu Prahy a také vyjádření její lásky k ní.

Výstava je uspořádána společně s paní Markétou Krňanskou.

V její abstraktně expresionistické tvorbě se odráží neklid a disharmonie současné doby s důrazem na nežádoucí společenské jevy, jako je fragmentace občanské společnosti, morální úpadek a stále výraznější individualismus a vzájemné odcizení. Vystudovala obchodní akademii, výtvarné umění studovala soukromě v ateliéru akademického malíře a restaurátora Stoyana Gentscheva. V 90. letech se krátce věnovala streetartu a graffiti.

Markéta v současnosti již několik let pracuje na volné noze v oborech marketingu a reklamy. Zabývá se také uměleckou fotografií. Několikrát se umístila na prvních třech místech v mezinárodní online soutěži expresionistů. Krátce také působila jako redaktorka cestopisně politologického magazínu „Na východ“. Věnuje se i dobrovolnické činnosti, humanitární práci.

Na tuto prodejní výstavu připravila jak originální malby, tak i vysoce kvalitní tisky na plátně, které jsou  cenově dostupnější. Originály jsou například z cyklu „Majáky ve tmě“. Ze svých originálních děl nabídla i dvě malby s křesťanským námětem. 

Česká republika je jedna z těch mála nebojácných států, které podporují Izrael.

„Zázraky znovu!”

Charitativní prodejní výstava pro Izrael
Hana Alisa Omer & Markéta Krňanská
Beseder Gallery, Lihovarská 12, Praha 9
25. leden 2024 v 18:00 – vernisáž
27. leden 2024 v 18:00 – Den památky obětí holocaustu
1. únor 2024 – dernisáž

Podobné příspěvky

ČESKO-SLOVENSKÝ PLES 2023 | 9. ročník

Redakce

Gášpárová je žena mnoha tváří: Z bahna, přes věznici na Borech až do luxusního prádla

Jaroslav Hauer

Tipy z dubnového programu La Fabriky…

Šebík