Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura

Zdeněk Ležák, Michal Kocián: Anthropoid aneb Zabili jsme Heydricha

anthropoid_obálka

Limitovaná verze titulu Anthropoid vychází v pěti stech kusech. Na druhé straně přebalu naleznou fanoušci širokoúhlý plakát rozstříleného Heydrichova vozu. Tvůrčí duo Zdeněk Ležák a Michal Kocián pokračuje v komiksovém mapování českého odboje. Po úspěšném titulu Tři králové, v němž popisovali příběh trojice Mašín, Balabán, Morávek, přistupují ke komiksovému zpracování jednoho z nejhrdinštějších okamžiků novodobých českých dějin. Komiks vychází právě k výročí atentátu.

Zdeněk Ležák, Michal Kocián: Anthropoid aneb Zabili jsme Heydricha

antropoidV pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Praze zemřelo v boji 18. června 1942 sedm československých parašutistů z pěti různých výsadků. Tím skončila jedna z nejvýznamnějších operací československého odboje, operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přestože tento výsadek čítal pouhé dva muže, na přípravě operace se nakonec podíleli i další parašutisté a jejich společný osud se naplnil právě v kryptě pravoslavného kostela. Komiksová kniha, jejímž autorem je Zdeněk Ležák a výtvarníkem Michal Kocián, sleduje příběh parašutistů ze všech dotčených výsadků, od jejich seskoku až po hrdinskou smrt. Nejvýznamnější částí komiksového příběhu je vlastní atentát a poté bitva v prostorách chrámu. 

Autoři komiksu Tři králové pokračují v mapování českého odboje

Nalezneme zde ale také celou řadu dalších dějových linek, které příběh knihy propojují s již vydanou komiksovou knihou stejné autorské dvojice s názvem Tři králové (vyšla v nakladatelství Argo v roce 2017). Komiks Anthropoid velmi věrně popisuje historické události a klade si za cíl s tímto významným tématem seznámit především mladou generaci českých čtenářů.

Zdeněk Ležák (1974) je novinář, šéfredaktor časopisu ABC. Je autorem úspěšných titulů Stopa legionáře, Tři králové, TGM, Karel IV. – Pán světa, Ve jménu Husa – Zrození kalicha, Jan Žižka – Bojovník ve jménu Jana Husa, 100 let Československa v komiksu, Kronika bolševismu a dalších. Více informací najdete na webu autora zdeneklezak.cz

Michal Kocián (1960) začal přispívat začátkem 90. let do časopisů Kometa a Aréna, ilustroval knihy Jaroslava Foglara. Od roku 2005 se už plně věnoval pouze časopiseckému a knižnímu komiksu s převážně historickou tématikou pro několik nakladatelství. Pro scénáristu Václava Šorela ilustroval knihy Generál Fajtl a Vzduch je naše moře, se Zdeňkem Ležákem pracoval na knihách Stopa legionáře 1 a Stopa legionáře 2, Tři králové, Jan Hus a Jan Žižka.

ARGO spol. s r. o.

Milíčova 13

www.argo.cz

 Radka Potměšilová

 

 

Podobné příspěvky

Tančící dům prodlužuje výstavu Bořka Šípka do 27.9.2020

Afri

Charitativní koncert “Síla hlasů pro Honzíka”

Jaroslav Hauer

Knihu Až na (kostní) dřeň pokřtila herečka Lenka Termerová

Afri