Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo Film Kultura Zprávy Pražského magazínu

Zemřela herečka, dabérka Aťka Janoušková

Ve věku 88 let zemřela herečka Aťka Janoušková, která dala hlas řadě postav z pohádek a večerníčků. Hlas propůjčila i včelce Máje ve stejnojmenném animovaném seriálu. Dále hrála i v řadě divadelních představení, kde mohla uplatnit nadání pro tanec a zpěv.

Diváci mohli nezaměnitelný hlas Aťky Janouškové slyšet například ve večerníčcích Broučci a Příběhy včelích medvídků nebo v pohádkovém seriálu Arabela. Jejího hlasového umění hojně využívali i tvůrci televizních reklam. Zahrála si i v několika filmech. Epizodní roli jí svěřil třeba režisér Miloš Forman ve svém oscarovém hitu Amadeus. V divadle a ve filmu ji odsoudil ke ztělesňování spíše vedlejších rolí její malý vzrůst, kdy v dospělosti měřila jen 120 centimetrů.

V roce 2009 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos domácímu dabingu. Při přebírání ceny tehdy novinářům řekla, že za pět desítek let, co se dabingu do té doby věnovala, dabovala obrovské množství nejrůznějších zvířat, včetně hmyzu. Počty zvířátek podle ní dokonce převažovaly nad lidskými rolemi.

FOTO: JAROSLAV HAUER

Podobné příspěvky

Politický proces pokračuje! Trestají občany za politické nápisy na ulici

Afri

Velikonoční pašijové koncerty 2022

Afri

Tip na knížku: Kurkuma-koření života

Afri