Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Události Výtvarné umění Praha

Zemřela výtvarnice Jitka Svobodová

Jitka Svobodová

Dne 15. 5. 2023 v ranních hodinách zemřela po těžké nemoci paní profesorka Jitka Svobodová, malířka, autorka kreseb a prostorových objektů, patřící mezi nejvýznamnější výtvarnice českého moderního a současného umění.

Jitka Svobodová (9. září 1941, Praha – 15. května 2023, Praha) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze (1961–1967 ateliér monumentální malby, 1973–1976 ateliér restaurování). Pracovala jako restaurátorka a výtvarnice ve svobodném povolání, po sametové revoluci byla v roce 1991 jmenována profesorkou na AVU a do roku 2012 zde vedla ateliér – školu kresby. Připravila řadu samostatných výstav v Česku i v zahraničí a zúčastnila se mnoha výstav kolektivních, její práce jsou zastoupeny ve významných veřejných i soukromých sbírkách.

Přes omezení, která jí v posledních letech způsobovala její nemoc, se až do posledních dní věnovala své výtvarné práci. Jitka Svobodová po sobě zanechala jedinečné dílo – zejména v médiu kresby. V plošných i prostorových realizacích zobrazovala jak předměty každodenního života, konstrukce a různé typy vazeb, tak jevy jako kouř či pohyb mořské hladiny. Ve své celoživotní tvorbě se dotkla základních otázek souvisejících jak se samotným tvořením, tak s procesem poznání.

Expozice výstavy
Expozice výstavy

Byla výjimečnou pedagožkou, na Akademii výtvarných umění vedla celou řadu studentů, které vedle vlastní tvorby ovlivnila i svým přímým a nekompromisním postojem k životu.

V současné době probíhá v prostorách Městské knihovny Galerie hlavního města Prahy retrospektivní výstava Jitky Svobodové. Před jejím zahájením bylo paní profesorce ministrem kultury Martinem Baxou uděleno ocenění Artis Bohemiae Amicis za dlouhodobou a významnou uměleckou činnost, která přispívá k šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí.

Rozloučení s Jitkou Svobodovou proběhne v úzkém rodinném kruhu.

text: Helena Musilová

Foto © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Nahota na prodej

Afri

Muzeum voskových figurín GRÉVIN znovu otevřeno

Jaroslav Hauer

Bestie z Buckinghamského paláce

Afri