Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura

Životy českých olympijských hvězd v komiksech

zatopek

Jan Novák, Jaromír 99: Životy českých olympijských hvězd v komiksech

Před zahájením letních olympijských her v Tokiu připomínáme dva zásadní komiksy scenáristy Jana Nováka a kreslíře Jaromíra 99. 

Zátopek … když nemůžeš, tak přidej

Argo, Paseka, ČOV 2016, 208 stran, doporučená cena 398 Kč.

Od narození v Kopřivnici v roce 1922 až po triumf na olympiádě v Helsinkách 1952.

Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,” říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat.

Komiks Zátopek… když nemůžeš, tak přidej má původ ve filmovém scénáři, který Jan Novák napsal před několika lety pro režiséra Davida Ondříčka. Scénář, který se nakonec nerealizoval, nabídl Jan Novák Jaromíru 99 a z tohoto spojení vznikl dramatický a vizuálně opojný komiks.

caslavskaČáslavská

Argo 2020, 176 stran, doporučená cena 448 Kč.

První komiksové zpracování příběhu gymnastky Věry Čáslavské je v libretu Jana Nováka brutálně otevřené, v obrázcích Jaromíra 99 plakátově přímé. Čtenáře zavede do hlavního města Mexika i do léčebny v Bohnicích, na mistrovství světa i do vyšetřoven Státní bezpečnosti.

Tragédií Věry Čáslavské bylo, že milovala výjimečné muže: svého prvního trenéra Vladimíra Proroka i armádního důstojníka Josefa Odložila, který byl sám držitelem stříbrné medaile z Tokia. První však byl ženatý a druhý se nikdy nevyrovnal se závratnou kariérou své ženy. Po sovětské invazi v roce 1968 odmítla Věra Čáslavská odvolat podpis pod provoláním Dva tisíce slov a jako držitelka sedmi zlatých olympijských medailí skončila jako uklízečka. Nejhorší část jejího života však měla přijít teprve v 90. letech, kdy byl její syn Martin uznán vinným za smrt svého otce Josefa Odložila, a Věra Čáslavská skončila v psychiatrické léčebně.

Radka Potměšilová

Podobné příspěvky

Vychází nové album Heleny Vondráčkové k březnové premiéře muzikálu Kvítek mandragory

Afri

Divadlo pod Palmovkou uvádí Náměsíčnou komedii aneb Kankán u starého mládence.

Šebík

Věnujte svou roušku a staňte se součástí mezinárodní výstavy

Afri