Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba Kultura

Zlatá půluncová medaile pro Žbirku

Slavíci ve zlatě

Pátá emise ze sběratelské série zlatých medailí České mincovny “Slavíci ve zlatě” patří Miroslavu Žbirkovi, který je bezpochyby známější jako “Miro” či “Meky”.

Miro Žbirka je rozený písničkář, ale také inteligentní šoumen s osobitým smyslem pro humor, který, vzhledem ke zpěvákovým rodinným kořenům, nemá daleko k anglickému. Z jeho hlavy vzešla řada neomylných hitů. Ty mu zajistily řadu ocenění včetně suverénního vítězství v anketě Zlatý slavík roku 1982 a prozpěvují si je jak “šestnáctky”, tak jejich babičky. Důležitou roli v jeho úspěchu hraje rovněž nezaměnitelná image. Uznávaný slovenský textař Kamil Peteraj, se kterým Meky spolupracoval, o něm prohlásil: “Zjistili jsme, že dvě třetiny jeho fanoušků k němu podvědomě inklinovaly proto, že také nosily brýle. V Mekyho případě byly brýle symbolem inteligentního, dobře vychovaného kluka, který zpívá příjemné písničky a umí se chovat na úrovni.”

Ikonické brýle proto hrají stěžejní roli také na obou stranách pamětní medaile, jejímž autorem je talentovaný portrétista MgA. Martin Dašek. Averzní strana předkládá charismatický portrét Miro Žbirky doplněný jeho jménem v opisu. Reverz pak nese hlavu kytary ozdobenou brýlemi a nápisem ZLATÝ SLAVÍK 1982.

Je to zvláštní pocitcítím se ve velmi dobré společnosti,
Začal jsem hrát a zpívat kvůli Beatles.

Pokud by existoval nějaký britský Slavík, dal bych ho těmto
čtyřem klukům, ” zamyslel se Meky nad tim, koho dalšího by rád viděl po svém  boku na slavičích pamětních medajlích.

Prvních 100 kusů z limitovaného nákladu 300 půluncových medailí je ručně číslováno na hraně. V sortimentu České mincovny najdete také sběratelskou etuji, jejíž součástí je elegantní stojánek pro vystavení hudební síně slávy.

Podobné příspěvky

Pražská Galerie MIRO se po 28 letech stěhuje

Redakce

ENNIO MORRICONE – THE OFFICIAL CONCERT CELEBRATION

Redakce

Virtuální vánoční aktivity v muzeu

Redakce